Tak jsem si dala předsevzetí. Ne zase, ale poprvé. Doteď jsem měla proti této tradici averzi, přišlo mi (a v podstatě si to stále myslím), že je to pro spoustu lidí jen móda, gesto, kdy si je dávají, aby pak bylo co porušovat. Ono se pak o tom ve společnosti velmi dobře konverzuje, že :-/. Když chce někdo něco změnit nebo být lepší či cokoliv jiného, nemusí přece čekat na ten první den v roce, nebo se mýlím?

 

Nevím proč, ale letos jsem měla ke konci roku nějakou zádumčivou náladu, až jsem dospěla ke krutému odhalení: pořád se něčeho bojím, pořád před něčím uhýbám. Málokdy jdu přímou cestou, to raději vymyslím náročnější, ale pro mne schůdnou alternativu. Tak jsem si k Vánocům nadělila obálku, ve které bylo několik předsevzetí. Řekla jsem si, že během dvou let dokáži několik věcí, po kterých toužím, ale stále nemám čas nebo mám příliš velký strach či respekt. Tedy, abych vás nenapínala:
rozhodla jsem se skočit padákem (mám strach z výšek, ale také toužím vidět krajinu z ptačí perspektivy), zhubnu 15 kg (potřebuji to jak sůl, ale smetanu si pomalu dávám i na buřty), říct si o zvýšení platu (na stejnou pozici nově nastupující kolegyně, mladší, bez zkušeností, se stejným vzděláním dostala o tisícovku víc) a naučit se stepovat (zde partnera nepotřebujete, a já toho svého mužského dotáhnu tak akorát na bowling. Navíc obdivuji dvojici Ginger a Fred.).

 

Jedna známá mi říkala, že na to šla od lesa, prý, aby se zbavila strachu či odporu, tak to neustále trénovala, překonávala, až pak ten odpor (strach) byl menší a menší. Například začala chodit do kurzu sebeobrany, aby se nebála chodit domů potmě, neb od autobusu prostě přes park jít musí. Pak oprášila své znalosti ze hry na housle – zatoužila hrát na nějaký hudební nástroj, zajímalo ji totiž, zda tehdejší odpor pramenil z donucování stran rodičů, nebo z opravdové nelásky k tomuto nástroji. Nakonec zjistila, že to byl opravdu odpor k fidlání, a začala hrát na flétnu a je moc spokojená.

 

Shrnu to – je mi čtyřiačtyřicet, dávám si svá první předsevzetí, jež hodlám dodržet, mám na to dva roky. Co vy na to?

 

P.S.
Prosím čtenářky, aby mi napsaly, jaká předsevzetí dodržely, co dokázaly. Podpoří to nejen mé úsilí, ale určitě i úsilí dalších žen-in.

 

 

                                                                  Vaše Majka

Reklama