n

Jméno Alexander McQueen už zůstane navždy zapsáno do dějin současné módy. Přestože dobrovolně opustil tento svět už před více než pěti lety, jeho značka žije dál. I když s odchodem svého tvůrce ztratila na dramatičnosti, stále patří k těm nejlepším.

Alexandr McQueen uměl vždycky překvapit a všechny jeho přehlídky byly netrpělivě očekávanými událostmi. Byly více než jen prezentací módy. Měly obrovský přesah a sílu výpovědi. Skrze oděv se McQueen vyjadřoval k světu, ale i k vztahu mezi mužem a ženou. Mnohdy velmi kriticky. A k tomu používal širokou škálu prostředků. Měl velký rozhled a inspiraci hledal všude. Zajímala ho historie, náboženství, ekologie. To vše se odráželo v jeho úchvatných kolekcích, které ve světě módy neměly obdobu.

Jeho módní show byla vždy úžasným divadelním představením s promyšlenou scénografií a šaty mistrovskými díly, které nenechaly nikoho chladným.

Škoda, že tento talentovaný umělec odešel tak brzy. Zajímalo by mě, kam by se jeho nepokojný duch vyvíjel dál…ale jak se říká: „Král je mrtev, ať žije král“, značka Alexander McQueen existuje dál, i když v poněkud umírněné, romantičtější verzi. Co by asi McQueen říkal „své“ poslední kolekci?

Jak se líbí vám?

Alexander McQueen se narodil 17. března 1969 v Londýně. V 17 letech odchází ze školy a začíná pracovat jako krejčí v zakázkové výrobě pánských obleků. Později pracuje pro Kojiho Tatsuna a krátce v Miláně jako asistent italského módního návrháře Romea Gigli.

Po návratu do Londýna se přihlašuje na známou londýnskou módní školu Central Saint Martins College of Art and Design. V roce 1992 promuje a celá jeho absolventská práce inspirovaná Jackem Rozparovačem je koupena významnou stylistkou Isabellou Blow.

V roce 1996 se stává hlavním módním návrhářem značky Givenchy. Pro ni pracuje pět let do roku 2001. V tomto roce představuje Alexander McQueen svou první vlastní kolekci. V roce 2003 uvádí i vlastní parfém Kingdom a v roce 2005 MyQueen.

Alexander McQueen umírá 11. února 2010 ve svém londýnském bytě, poté, co spáchá sebevraždu. Stane se to jen pár dní před londýnskými dny módy, kde měl prezentovat svou poslední kolekci podzim/zima – Andělé a démoni. Poslední kolekce Alexandera McQueena byla dokončena jeho týmem a představena v březnu 2010. Kolekce se vrací ke kořenům řemeslné výroby, inspiraci nachází v období středověku.

Látky byly potisknuty obrazy Hieronyma Bosche, Botticelliho či Huga van der Goese.

Po smrti Alexandra McQueen se kreativní ředitelkou značky stává Sarah Burton.

Foto: Facebook Alexander McQueen

Čtěte také:

Reklama