Domácnost

Maximální uličník – Bígl

Jeden z nejoblíbenějších rodinných psů. Aby ne, jeho společenská povaha ho k tomu přímo předurčuje. Čím více pozornosti mu věnujete, tím víc legrace vám bude vracet. Hodí se jak do bytu, tak na zahrádku. Zima ani mráz mu nevadí, naopak strádá, pokud ho vystavíte samotě…
 
Historie
Existují záznamy již z roku 430 př.n.l. o malém honicím psovi, zahánějícím zajíce do sítí. Původ mají tito psi zřejmě v Řecku, poté se dostali do Říma a pak do Anglie. Ovšem jiné prameny uvádějí, že „beagl“ sám pochází z Anglie či Francie, kde plnil roli malého honicího psa, či že je to pouhá jiná verze southernhounda (honicího psa z jihu Francie).
 
Patrně křížení s těmito psy a starou smečkovou rasou zvanou talbot vznikli první předci bíglů.
Nakonec lze souhlasit s tvrzením R.B Leena, který tvrdí, že „beagl“ je původní britské plemeno, ale jeho původ leží v temnotách. Jeho název má stejně neurčitý původ. Ze staroanglického „bengle“, z keltského výrazu „beag“… značící slovo „malý“. Nebo starofrancouzské „bugle“, což znamená „zvučet“?

Byl oblíbený u královských rodin, proto se mu někdy říká i  „Regal bengle“ tedy „královský bígl“. Je to pes určený především k honu a lovu zajíců, které dovede bezchybně vystopovat, dodnes je v anglických zemích k tomuto účelu využíván. Ostatně, už víte, kteří psi jsou na obrazech starých parforsních honů?
 
Povaha
Jeho povaha je dle standardů prosta agresivity či bázlivosti. Jedinci se sklony k agresivitě jsou chovateli z chovu vyřazováni. Je milý a přátelský a miluje hony, procházky, přírodu, návštěvy, prostě neustále se kolem něj musí něco dít. Vyplývá to z jeho smečkového původu, je vděčný za jakoukoliv společnost a je nekonfliktní.

Miluje děti a je tím nejoriginálnějším domácím společníkem. Ale je i dobrým a ostražitým hlídačem, ovšem nově příchozí většinou vítá s radostí, takže zloděje spíše uvítá, než zastraší, což je důsledek jeho smečkové povahy. Příliš nerozlišuje svoje a cizí lidi, přátelsky se chová ke všem. Jako přísnou ostrahu svého majetku si ho tedy raději nepořizujte…
 
Výcvik vyžaduje nenásilný a citlivý, je poměrně jednoduché ho naučit poslušnosti formou hry a zábavy. Je nadmíru učenlivý, živý a cvičí s radostí. Začít však musíte už od štěněte. Ovšem jeho honicí minulost má silné kořeny. Pokud v přírodě narazí na čerstvou stopu, jen velmi těžko ho odvoláte. Ale nebojte, jeho vynikající orientační smysl ho zavede zpět k páníčkovi hned, jak se jeho slídící pud uspokojí. Miluje takovéto pobíhání „sám od sebe po stopách“, tento jeho pud je velmi silný a může neznalého nového páníčka velmi nemile překvapit. Pes v dobré kondici vydrží samostatně stopovat zajíce i 24 hodin. A právě silný lovecký pud někdy zapříčiňuje špatnou pověst bígla jako tvrdohlavého a neposlušného psa. Ve smečce a na stopě nemusel a ani nemohl člověka poslouchat.

Právě této jedinečné povaze je třeba přizpůsobit také výcvik. Ačkoliv tento pejsek do vysokého věku vypadá jako rozpustilé štěně, není vhodné otálet. Od útlého věku se musí naučit spořádanému psímu životu a základům poslušnosti. Jen tak z něj bude normálně ovladatelný pes. Bíglové nejsou hloupí, jak se o nich někdy traduje, míra jejich „inteligence“ závisí na schopnostech páníčků psovi poskytnout dostatečné možnosti osobního rozvoje.

Bígl rozhodně není „gaučákem“, i když se rád položí vedle páníčka po vyčerpávající procházce lesem.
 
Jak vypadá?
Celkově působí  velmi symetricky, má středně dlouhou hlavu, u fenek je obličej jemnější bez vrásek nebo záhybů. Oči má tmavě hnědé či oříškové. Uši dlouhé, zaoblené a sahají zhruba k čenichu. Dlouhý krk umožňuje slídění po stopách. Bígl nemá klíční kost, takže správně široké a dlouhé plece tvoří jen kosti, šlachy a svaly. Trup je pevný a dobře osvalený. Ocas je silný, střední délky, a tím také nejvíce viditelný. Kohoutková výška od 33-40 cm. Váží 8-15 kg.

Srst mají hustou a krátkou, voděodolnou a v horní vrstvě hrubou, ale podsada je měkká a poskytuje dokonalou ochranu proti povětrnostním vlivům. Psi žijící venku línají na jaře a v létě, psi v bytě většinou průběžně celý rok. Nečistoty ze srsti snadno vykartáčujete, není náročný na „kosmetickou“ péči. Barevné varianty jsou různé, společný je znak bílého konce ocasu, většinou tak 1/3 ocásku.
 
Štěňata jsou zvláštní…
Bíglové přicházejí na svět černobílí nebo zcela bílí. Černobílým štěňatům začnou během prvních týdnů života některá černá místa na hlavě a na těle blednout, až získají jeden z odstínů hnědé. Výsledkem je tříbarevný (trikolorní) pes, tedy kombinace, jakou si lidé s bígly nejčastěji spojují. Bílým štěňatům naopak začnou místa na hlavě i na těle tmavnout, až také získají jeden z odstínů hnědé. Takoví psi jsou potom jen bílohnědí, tedy bikolorní. Tato barevná kombinace je naprosto standardní, je pouze vzácnější. Jediná barva, kterou bígl nesmí mít, je játrová, podle toho, že by se dala přirovnat k barvě vařených jater nebo k barvě čokolády. Toto zbarvení je u bíglů nežádoucí, poněvadž ve vrzích, kde se objevilo, se zároveň vyskytla slepá štěňata. Obecně platí, že bígl může být zbarven libovolnou kombinací černé, hnědé a bílé a také mu jakákoliv kombinace těchto barev sluší. Měl by ale mít bílou špičku ocásku.

 
Pozor na tloustnutí!
Bíglové mají sklony k tloustnutí, takže to u nich není dobré přehánět s pamlsky. Do věku 4-6 měsíců krmte štěněcími granulemi, poté můžete přejít na dospělácké.
Dožívá se v průměru 13 let.
 
Závěrem lze říci, že pokud bíglovi vytvoříte aktivní smečku, stane se vašim výborným kamarádem, který bude pro každou špatnost.
 
Foto a odborné informace:

Rabbit Run, chovatelská stanice F.C.I.
M+J+O+M Šabatovi
Hubov 10, okr. Tábor
Tel. 602 949 888
       737 266 125
www.rabbitrun.cz
info@rabbitrun.cz
ICQ: 300-875-877

   
07.07.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [41] Lenika [*]

  Sklon k agresivitě??? U naší Biggy neznám Včera jsme jí asi 15minut páčili velké klíště z krku. Jediný záchvěv agresivity byl ten, když se vší silou zapřela nohama do manžela, aby se vymanila ze sevření. S decentním protestem se nechává kartáčovat ve vaně a , na čištění uší mi chodí dobrovolně sama na klín, v autě způsobně sedí v pelechu a u veterináře se klepe pouze první dvě minuty Cokoliv jí tahám z huby tak ani nezavrčí, to jsme ji museli učit

  superkarma: 0 11.07.2006, 09:09:32
 2. avatar
  [40] Lilinka [*]

  Nyotaimori: pustí

  superkarma: 0 11.07.2006, 08:24:54
 3. avatar
  [36] Meander [*]

  Tak vím naprsoto přesně, jaké zvíře by mi nesmělo přes práh

  superkarma: 0 10.07.2006, 11:58:38
 4. [33] Luminar001 [*]

  Irena1: to sem se docetla v moudre knize je fakt, ze ten nas dokaze byt kvuli jidlu dost agresivni, parkrat me kvuli salamu i kousl on je to dost palicak, vi co ma delat ale dela to jen kdyz se mu chce....

  superkarma: 0 10.07.2006, 10:40:46
 5. avatar
  [32] Irena1 [*]

  Luminar001: jejda, proč by nebyli vhodní k dětem? Milujou lidi, děti, ostatní zvířátka-prostě jsou spokojení ve smečce, ať je sestavená z čehokoli, hlavně, když se něco děje
  Beaglíci jsou super!

  superkarma: 0 10.07.2006, 10:35:31
 6. avatar
  [31] Lenika [*]

  Naše bíglinka bude mít za chvíli dva roky a je to miláček .. spí s námi v posteli, často se přijde přitulit nebo sednout na klín, miluje návštěvy, dětičky a jakákoliv chlupatá zvířátka. Ven chodí většinou na vodítku a to když jsou v okolí pejsci, za těma by byla schopná běžet dál a dál. Ale jinak je bez vodítka poslušná, vždycky si nás hlídá, jestli jsme v dohledu, reaguje na plno povelů . Měla jsem zpočátku obavu, že bude utíkat a bude neposlušná, ale nemůžu si stěžovat .

  superkarma: 0 09.07.2006, 18:48:16
 7. [30] Luminar001 [*]

  tez mame doma biglika je s nim super sranda, akorat furt utika - a to s nim na prochazku chodime kazdy vecer a ma pro sebe obrovskou zahradu. Jen je desne zravy, sezere vsechno na co prijde sme zjistili ze dokaze vylezt do kontejneru a prohrabavat se odpadkama fujj nedavno zas utekl a donesl si domu svacinu - rohlik se salamem; a to ho doma krmime podle zasad psi vyzivy tema nejlepsima granulema....Jinak biglove pry nejsou vhodni k detem...

  superkarma: 0 09.07.2006, 14:37:48
 8. avatar
  [25] jana81.v [*]

  no to je článeček .Bíglíka máme už sedmým rokem,pejska a musím říct,že povahově teda trošku vybočuje.Protože ten náš je - bázlivý,poslušný a hlavně ostražitý a nenechá cizího k nám přijít Všichni nám ho rozmlouvali a i tatka veterinář ale prostě když jsme ho viděli neodolali jsme Je pravda,že pevná ruky musela být,boty po celém bytě,koberce na vyhození atd... ale to dělá každé štěně,když je samo.Ted jsme rádi že jsme neposlechli okolí.Našeho skoror tříletého syna miluje a nechá si od něj vše líbit,když se mu něco nelíbí trošku zavrní a jde jinam.Ale jinak je to zlatíčko.
  Takže já jsem pro bígla i příště,ale musí být asi ze stejného chovu jinak by to mohlo dopadnout jinak

  superkarma: 0 07.07.2006, 23:20:37
 9. avatar
  [24] Allma [*]

  Kamarádka mají bígla a už s ním nikdo nechce chodit ven Naposledy s ním byl její manžel ( 130 kg, 198 cm ) Vyšel si jen tak v nějakých " šúpákách " a pes ho stahl do nejbližší vody

  superkarma: 0 07.07.2006, 12:18:10
 10. avatar
  [23] Ťapina [*]

  pajda: Má si ucho hlídat Náš Anďák se dme pýchou, jak onehdy pokořil středoasiata - mám mu sdělit sladké tajemství, že zůstal neživu a) proto, že ho onen přehlídl, b) proto, že se onen zabývá až psy od 20 kg výš?

  superkarma: 0 07.07.2006, 12:13:29
 11. avatar
  [22] pajda [*]

  Ťapina: tím chceš říct, že když Drak včera ojel Billymu ucho, tak je ve smečce pod ním? Tedy to ucho? Billy je tedy určitě nad ním - a to i když leží na boku...jediná výjimka byla, když mu Drak stál na žebrech a rozhlížel se

  superkarma: 0 07.07.2006, 11:40:03
 12. avatar
  [21] Lilinka [*]

  Ťapina: našeho bígla na loukách taky pouštíme z vodítka,ale na zavolání se nám vždy vrátí

  superkarma: 0 07.07.2006, 11:37:09
 13. [20] Stua [*]

  Rodičům jsem koupila bíglici, štěně vyřazené z pokusu. Psychicky tam netrpěla(sem tam odběr krve). Tvrdohlavá, dominantní, lehce se sice naučila, ale těžko to prováděla(se jí nechtělo) a nesměla se vypustit z vodítka,protože jednak přišla až za několik hodin a jednak nebylo jisté,kolik okolojdoucích fen při tom napadne.Dožila se 10 let a i přes její originální povahu byla oplakána.

  superkarma: 0 07.07.2006, 11:18:32
 14. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Bóbika: Testuje, no Náš Anďák to dělal tak první půlrok, pak pochopil, že u lidí má to svoje místo tak nějak předurčené a teď už testuje jenom psy

  superkarma: 0 07.07.2006, 10:37:50
 15. avatar
  [16] Meander [*]

  Ťapina: Tak to jsem byla nad ním. Vysoko

  superkarma: 0 07.07.2006, 10:33:11
 16. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Meander: To dělá každej pes s nevyhraněným místem ve smečce, je to vlastně hledání vlastního místa - každý, kdo se nechá ojet, je pod ním, každý, kdo ho srovná do latě, je nad ním. Když to pes dělá celý život, tak to leccos vypovídá o jeho výchově, ale nemá to nic společného se sexem.

  superkarma: 0 07.07.2006, 10:23:32
 17. avatar
  [10] Meander [*]

  Kámoška měla bígla. Nedělal nic jiného, než že lidem skákal po nohách a ukájel se.

  superkarma: 0 07.07.2006, 09:15:47
 18. avatar
  [9] Amálie [*]

  Ťapina: na cvičáku jsme zkoušeli vychovat bígla a marná snaha. Super byli v tréninku stopy - chemický látky, drogy, atd. Ale tam jsou pořád na lonži.

  superkarma: 0 07.07.2006, 09:00:42
 19. avatar
  [8] Ťapina [*]

  I myslivci, kteří jsou známí perfektní ovladatelností svých psů i za cenu drsnějších výchovných praktik, říkají o bíglech "toho pustíš, on ti proběhne celý revír a pak se holt někdy vrátí". Tak nevím, jestli bych zrovna takového psa chtěla. Jeden profesor od nás ze školy měl vycvičeného bígla - ale netají se tím, že mu od malička neprošlo nic, musel dodržovat extrémní důslednost a zábava se psem začala být až v takových třech letech, kdy už poslouchal.

  superkarma: 0 07.07.2006, 08:54:41
 20. avatar
  [5] Amálie [*]

  co znam bígly, jsou to paličatí uličníci, kteří puštění z řemenu zdrhnou za jakoukoliv stopou Většinou se jedná o prvního psa v rodině a moc si s nim neví rady, takže se haf celej život fláká na řemenu a tloustne do obludných rozměrů. Zlatej muj šílenec kokr

  superkarma: 0 07.07.2006, 08:09:03
 21. avatar
  [4] marylin [*]

  jo jo .. a cmuchaji na letistich ..

  superkarma: 0 07.07.2006, 07:35:46
 22. avatar
  [3] Lilinka [*]

  V článku mi chybí zmínka o tom, že tihle psi jsou velmi oblíbení pro laboratorní výzkum... Jednoho krasavce z výzkumného ústavu máme, i když to s ním bylo ze začátku náročné (pes byl zavřený ještě s dalším v malém kotci, najednou nevěděl, co s prostorem, nevěděl, co je pohyb, lidí se bál), dnes je celkem v pohodě a je to naše

  superkarma: 0 07.07.2006, 07:21:50
 23. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Beagle je jedna z mála psích ras, která se mi opravdu líbí. Jsou takoví, no, "psovití"

  superkarma: 0 07.07.2006, 05:15:37
 24. avatar
  [1] marylin [*]

  beaglika bych chtela .. ale nevim co by na to moje psi holcina rikala .. neni totiz moc spolecensky zalozena .. po kom to ta holka ma :-) to radeji border collie at maji neco spolecneho ..

  superkarma: 0 07.07.2006, 04:16:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme