Rodina

Maturita – zkouška dospělosti aneb Hurá do světa!

Květen není jenom měsícem lásky (a osvobození), ale také měsícem zkoušek z dospělosti – maturit. S měnící se dobou se mění i zákony, různé směrnice a pravidla. Co však zůstává neměnné, jsou samotní studenti. Ti, kterých se to týká nejvíce.

Na středních školách byly počátkem měsíce zahájeny maturity. Studenti skládají ústní zkoušky, které je prověřují z češtiny, jako druhý předmět si volí mezi matematikou a cizím jazykem. Vedle ústních zkoušek musí školy během května stihnout také ještě klasické školní maturity z jiných předmětů. V červnu pak studenty čekají testy a písemné práce podle jednotných zadání, maturitní vysvědčení dostanou 20. června.

Uf, řeknu vám, jsem ráda, že už mám maturitu dávno za sebou! Ti nahoře pořád něco vymýšlí a doplácí na to jen studenti a kantoři.

maturita

 

Studenti si také určili, zda chtějí skládat lehčí, či těžší verzi zkoušek. Při říjnové generálce třetina dětí propadla.     

„To je zase, co?“ zeptala se mě má známá, která si myslí, že když jsem redaktorka, tak vím úplně všechno. „Holka, já se v tom moc nevyznám,“ odpovím. „Za nás byla jenom jedna maturita. A těžká byla pro všechny.“ (smích) A poté rozkliknu e-mail, kde mi shodou okolností přišel zrovna k tématu Maturita dokument..

Letos poprvé budou všechna dítka střední školou povinná skládat zkoušku z dospělosti, která bude pro všechny stejná. Zda by maturita měla být státní, či nikoli, nemá smysl řešit. Otázka, která však zůstává, je, jak ji mládež zvládne. Studenti mají totiž velké obavy, a to zejména z matematiky a jazyků.

Již na podzim si vyzkoušeli, jak budou při státní zkoušce úspěšní. Podle očekávání dopadli nejlépe gymnazisté, nejhůře pak studenti odborných učilišť s maturitou. Maturitní generálka se uskutečnila v polovině října loňského roku. Po vyhodnocení generálky se ukázalo, že třetina studentů neprošla.

Z cizích jazyků měli žáci největší potíže s němčinou. U angličtiny, kterou si žáci volili nejčastěji, by neuspělo zhruba 34 procent maturantů, vyplývá ze zprávy ministerstva školství.

A právě obava z cizích jazyků je hned po matematice na žebříčku největších studentských strašáků. A není se čemu divit. Ačkoli se jazyky na školách učí již od základní školy, jejich úroveň je spíše horší, jak vyplývá i z výzkumu ISEA.

Jak tedy přípravu na maturitu zvládnout?

Řešením například u cizího jazyka je pravidelné doučování, hodiny konverzace s rodilým mluvčím, jazyková škola nebo jazykový kurz v zahraničí. A právě ten je podle Karla Klusáka, bývalého pedagoga a majitele CK INTACT, tím nejefektivnějším řešením. Pobyt v cizině totiž rozmluví i méně pilné žáky.

maturara

Každá doba má to svoje

„A tak tahle možnost za nás taky nebyla,“ zareagujeme obě s mojí známou. Maturita byla sice jedna, ale zase jsme nemohli nikam do zahraničí.

Každá doba má své pro a proti. Po zkoušce z dospělosti je důležité, abyste pak hlavně obstáli i v samotném životě.

Maturity jsou i tématem dnešního vydání

Napište nám, milé čtenářky, jak jste tuto „zkoušku dospělosti“ zvládly vy.

 • Jaké máte vzpomínky na učení - mučení
 • Jaké máte vzpomínky na profesory, zda vám pomáhali, nebo si na vás (či na vaše děti) naopak zasedli
 • Zda jste se maturity bály, nebo jste se těšily, že už to budete mít za sebou
 • Zda jste ji udělaly napoprvé, nebo až napodruhé
 • Jestli jste pocítily, že jste najednou dospělé :)
 • Jestli a jak vám pomáhali rodiče (třeba jako ve zmíněmém filmu pro pamětníky)
 • A také jak jste ji oslavily!!!

A pokud máte doma maturanty, držíme jim palce!!!

Psát můžete už dnes na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější příspěvěk odměníme knihou - Cesty, které voní jídlem, díky které můžete cestovat, vařit i poznávat :)

kniha

 

 

Odborný zdroj článku: Maturita levou zadní poskytla: Agentura Botticelli

foto: CK INTACT

   
11.05.2011 - Učení - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [4] horakhela [*]

  Maturovala jsem před 39 lety, když jsem 20.dubna napsala maturitní písemky, odešla jsem na mateřskou.Naštěstí mi škola umožnila dostudovat i když jsem se na podzim ve čtvrtém ročníku vdala a byla jsem těhotná. Syn se narodil 11.5., zrovna dnes slaví 39. narozeniny. O nějakém svatém týdnu se mi mohlo jenom zdát. Učila jsem se mezi kojením a přebalování. Sedmého června přišel ten den, kdy jsme s mojí maminkou a s kočárkem vyrazili ke škole.Ma minka jezdila se synem kolem školy  a já se potila na potítku. Ovšem jen do té doby,  než se synáček začal ozývat a potřeboval nakrmit. Naštěstí jsme mohli jít do kabinetu ke spokojenosti nás obou. Vyhlašování výsledků jsem opět nestihla z důvodu malého nenasyty. Předseda komise se stále ptal, kde jsem a nějak to vše nemohl pochopit. Naštěstí vše dopadlo tak jak mělo. Já jsem úspěšně odmaturovala a zkouška z dospělosti  mě teprve čekala.

  superkarma: 0 11.05.2011, 16:11:12
 2. [3] avokmis [*]

  Když měl můj syn vloni maturovat, tak jsem se už dopředu obávala jak zvládne literaturu, když poslední knížku přečetl někdy v druhé třídě na zákl.škole. Tak jsem už dopředu nahrávala na DVD všechny filmy, které mohly být povinnou četbou a potom jsem s ním trávila čas jejich sledováním. Je fakt,že třeba když jsme se dívali na Věc Makropulos,tak jsme po chvíli dívání museli přerušit a jít se podívat na internet na obsah a přečíst si o čem to vlastně je a pak už to bylo dobré. Jednou jsem se dívala do místních novin a zjistila jsem,že v divadle se hraje Maryša a ještě v tom hraje moje spolužačka ze střední školy. Tak jsem volala synovi, že večer jdeme do divadla, ať se na to duševně připraví. Chvíli remcal, ale věděl, že když nečte, tak mu nic jiného nezbývá. Po prvním dějství se ptal, jestli už je konec a měl připomínky typu, že je to delší než film Avatar apod. Ale když si u maturity vytáhl otázku a v první chvíli měl v hlavě temno, tak si vzpomněl na návštěvu divadla a celou maturitní komisi ohromil svým kulturním zážitkem, že už se ho ani navíc neptali. Tak se doteď smějeme, jak mu jedna návštěva divadla pomohla překonat tuto zkoušku. Sml16

  superkarma: 0 11.05.2011, 09:55:59
 3. avatar
  [2] BastMetztli [*]

  navia — #1 Představa, že bych tenkrát (2006) maturovala několik dní a trnula kvůli výsledkům, tak by mě asi trefil šlak.

  superkarma: 0 11.05.2011, 08:25:15
 4. avatar
  [1] navia [*]

  Pracuji jako dministrativní síla na gymnáziu a můj syn bude na stejné škole maturovat.

  Osobně vidím spíš nevýhody.

  Pro sebe: OBROVSKÁ administrativní zátěž nových maturit, a s tím související finanční. Nemá cenu to pitvat, ale řeči o tom že to školy nebude stát nic navíc..cha cha, ještě tu o Budulínkovi...

  obecně: stejně to nejsou stejné maturity pro všechny. Možná matematika a test z jazyků. Ale písemky se stejně hodnotí na školách, hodnotí to stejní učitelé. Původně se mluvilo o tom, že to budou hodnotit cizí, nebo že nebudou vědět, z jaké školy opravují, nebo že budou dva... Pak se ukázalo, že to je technicky neproveditelné, takže bude jeden. Při generálce se ukázalo (a o tom se nikde moc nemluví), že např. naši studenti dopadli v testech nadprůměrně a při písemkách (sloh) podprůměrně. Vysvětlení je podle mě jediné. Učitelé z gymnázia jsou na studenty náročnější než učitelé z učilišť s maturitou.. Tudíž mohl být ve státní části jen test a písemka mohla být součást školní části, aspoň by si nikdo nehrál na "srovnatelnost". Domnívám se, že při  ústní češtině a cizích jazycích (což se na podzim nezkoušelo) to bude podobné.

  Pro studenty: My jsme maturovali v jeden den a taky jsme se ten den dozvěděli, jestli jsme uspěli. Písemka byla napsaná a i kdyby byla za pět, tak se leccos dalo při ústních "vytáhnout". Dnes studenti maturují na některých školách skoro dva měsíce, musí do školy přijít v maturitním týdnu i 3x...a výsledky se dozvědí, až si 20.6. přijdou pro vysvědčení. Dovedete si představit, že si přijdete v gala a s rodiči pro maturitní vysvědčení (doufám, že se všude předává slavnostně) a dozvíte se, že maturitu nemáte?

  No a dále pochopitelně, pokud chcete srovnat gymnazistu, průmyslováka a zdravotní sestřičku, tak maturita musí jít znalostně dolů, protože průmyslovky a zdravotky mají úplně jiný učební plán, více hodin praxe, tudíž méně hodin např. těch jazyků nebo matematiky. Zkoušela jsem si na podzim nižsí stupeň zkoušky z češtiny... a přijde mi to jako degradace. Když jsem většinu věcí bez problémů věděla, víc než 20 let po ukončení studia, bez přípravy.. tak kde to jsme...

  No, necháme se překvapit, ale osobně se domnívám, že je to předražený, nic dobrého nepřinášející projekt, na kterém se akorát napakovalo spousta poradců apod.

  1. na komentář reaguje BastMetztli — #2
  superkarma: 0 11.05.2011, 07:10:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme