Bulvár

Maturita na politickou objednávku


Nedávno jsem na našich stránkách psala o maturitě nanečisto prováděné CERMATEM (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání). Minulý týden se v televizi Nova a na idnes.cz objevily informace, že testy ze společenského základu jsou vypracovány na politickou objednávku před volbami. Reportáž i článek byly značně manipulativní a neposkytovaly prostor pro vysvětlení. Pokusím se vnést do toho trochu světla.  
 

Otázka v testech, které sestavili experti ministerstva školství, zní takto:
Úkolem státu je zabezpečit přijatelné existenční minimum pro nejchudší vrstvy. Pomocí daní odčerpává stát vyšším příjmovým skupinám a firmám finanční prostředky, které pak prostřednictvím státního rozpočtu přerozděluje.

Která z následujících politických stran má nejblíže k myšlenkám uvedeným v textu?
a) ČSSD
b) Strana zelených
c) Křesťansko-demokratická strana
d) ODS

Správná odpověď má znít ČSSD. To právě vadí některým novinářům i politikům.

 

Kritizovaná otázka se objevila v maturitním testu z předmětu, který se jmenuje Občanský a společensko-vědní základ. Otázky z tohoto předmětu mají měřit znalosti a orientaci žáků v základních společenských okruzích. Jedním z nich je i současná česká politika. Proto otázka byla koncipována tak, aby zhodnotila znalost současných politických stran. To, že správná odpověď je zrovna ČSSD, je podle pracovníků CERMATU jen náhoda.

"Podobné otázky tam jsou proto, aby studenti uměli rozlišit jednotlivé politické strany a jejich politickou orientaci. Že v letošním testu vyšla zrovna otázka, kde je správná odpověď ČSSD, je čirá náhoda," dušuje se ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Martin Chvál.

Kolik hlasů by se asi ozvalo, kdyby odpověď zněla ODS, Strana zelených nebo KDU-ČSL? Nehledě na to, že otázka na českou politiku nebyla jediná, úroveň znalostí jiných stran měřily jiné otázky, které média neuvedla.  Je snad lepší konkrétní znalosti žáků neměřit? Nebo jen orientačně na fiktivních stranách? Jak jim taková znalost bude ale platná v praxi?

 

Manipulace s fakty ze strany zadavatele testů nepřipadá v úvahu. ČSSD má toto prohlášení ve svém programu. Navíc je text úryvkem z učebnice, která se běžně používá jako doplňková četba při výuce. Určitě je ale nespravedlivé vytrhnout informace z kontextu a manipulovat s fakty ve svůj prospěch, jak to udělali novináři výše zmíněných médií. Prostě proto, aby se něco dělo.

 

Nebo možná právě tyto zprávy byly na politickou objednávku?

   
26.04.2006 - Společnost - autor: Katka Stárková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Meander [*]

  johanka: Už vidím, jak konzervatoristé maturují z matematiky, která je jim nota bene na dvě věci

  superkarma: 0 29.04.2006, 23:53:14
 2. [11] johanka [*]

  Já bych trvala na tom,aby základ maturity měli všichni stejný - matematika a čeština a nějaký jazyk,pak nějaké odborné předměty. Pak se nemůže stát,že po střední škole,kterou člověk volí ve 14.letech a někdy volí špatně, už nemůže dělat spoustu škol,protože nemá matiku a ČJ.

  superkarma: 0 28.04.2006, 07:57:07
 3. avatar
  [10] Vivian [*]

  ještěže už maturitu mám...
  myslím, že politika v této formě do školy nepatří

  superkarma: 0 26.04.2006, 19:12:10
 4. avatar
  [9] Gabi [*]

  Je to furt stejný - "na kolikátém sjezdu ÚV KSČ byl stanoven program ...?" , "kdy soudrzh XY řekl ...?" Proč mají být předvolební bláboly v maturitních testech?
  Já myslela, že článek bude o tom, jak se získávají maturitní vysvědčení a univerzitní diplomy pro "privilegované" (nebo jejich děti). Na to bych odpověděla: stejně jako za totáče

  superkarma: 0 26.04.2006, 14:33:38
 5. avatar
  [8] Janinas [*]

  Buzková schválila nový zákon týkající se státních maturit a přitom vůbec neví, co je tam za otázky a čeho se týkají. Státní maturita je neskutečný blábol a výmysl. Hned bych ji zrušila. Viděla jsem letošní otázky, protože maturanti v našem městě ji dělali "nanečisto" a jsou tam neskutečné nesmysly, které děti matou a nic jim to nedá. Jsem jednoznačně pro zrušení. Věřím tomu, že kdyby dali tyto otázky Buzkové, ona maturitu na 100 % neudělá.

  superkarma: 0 26.04.2006, 14:16:49
 6. avatar
  [4] Mickey Mouse [*]

  Škola by neměla vůbec měřit politický rozhled a orientaci. To je čistě osobní záležitost a ne předmět vzdělávání!!!
  Společensko-vědní základ má dát teoretické základy k přemýšlení o politice, ale nemá směrovat orientaci jednotlivých žáků. Ta otázka je zcela jistě chybně položená a manipulační.

  superkarma: 0 26.04.2006, 09:33:03
 7. avatar
  [3] Veroniké [*]

  Kdo takovyhle otazky vymysli...

  superkarma: 0 26.04.2006, 09:10:34
 8. [2] Kytara [*]

  O těchto testech byla reportáž na Nově a šlo tam i o to, že ty testy byly špatně napsané. Několik otázek mělo více odpovědí. Takže celkově ty testy byly špatné.
  A pokud chtějí, aby maturanti věděli o politice, měli by tam dát jinou otázku z politiky.

  superkarma: 0 26.04.2006, 07:47:17
 9. avatar
  [1] Lesana [*]

  No, podle mne je ta otázka zavádějící, protože nepochybně i ODS hodlá zajistit existenční minimum pro nejchudší vrsty a vezme na to zejména z daní vyšších příjmových skupin. Kde taky jinde - tak nebo tak, 15% z 10.000 bude vždycky míň, než 15% ze 100.000, že... Program Zelených neznám, ale hodně bych se divila, kdyby veřejně hlásali, že až budou u moci, tak nechají nejchudší vrstvy zhebnout hlady nebo že pro bohatý daně zrušej a sociální systém budou táhnout z daní chudých... A co se ČSSD týká - nemyslím si, že by naše rodina patřila k "Vyšším příjmovým skupinám", a přesto nás stát na daních (vč. sociálního a zdravotního) odírá až až. A o tom, nakolik ty peníze pomáhají "nejchudším vrstvám" a nakolik se rozhazujou všude možně, o tom by se dalo taky dlouze debatovat, že...

  Takže můj názor je ten, že o politice by se mělo debatit v nějakém diskuzním kroužku, ale rozhodně by takovéto otázky neměly být předmětem známkování.

  Jo, a ODS jsem v životě nevolila a ruka by mi upadla, kdybych jim svůj hlas měla vhodit do volební urny. To píšu jenom pro jistotu

  superkarma: 0 26.04.2006, 00:31:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme