.

Matky samoživitelky jsou ohroženy chudobou i znevýhodněním na trhu práce. Jejich počet navíc každým rokem roste.

Rodina

Matky samoživitelky jsou ohroženy chudobou i znevýhodněním na trhu práce. Jejich počet navíc každým rokem roste.

Matek samoživitelek v České republice stále přibývá. Počet neúplných rodin u nás v současné době atakuje hranici 200 tisíc. O nezaopatřené děti se přitom v 90 % starají matky. Ženy, které samy odpovídají za vedení domácnosti, jsou často ohroženy chudobou a zadlužují se. Trend potvrzují i organizace, jež rodinám v nouzi pomáhají. SOS dětské vesničky registrují mezi svými klienty až 70 % samoživitelů.

Počet neúplných rodin, kde je chod domácnosti plně závislý na příjmu jen jednoho z rodičů, roste každým rokem o několik tisíc. Zatímco v roce 2013 tak u nás bylo dle informací Českého statistického úřadu zhruba 165 tisíc neúplných rodin, v roce 2015 jich bylo o deset tisíc více. „Samoživitelé tvoří většinu klientů naší sociálně-aktivizační služby SOS Kompas. Nejvíce, až 80 %, jich registrujeme na Prostějovsku,“ potvrzuje trend Jana Pěchová z SOS dětských vesniček, které nabízejí preventivní péči terénních sociálních pracovníků rodinám ohroženým odebráním dítěte. Nejčastěji se podle ní rodiny potýkají s dluhy, problematickým bydlením, neschopností komunikovat s potřebnými institucemi a často i s konflikty s bývalým partnerem a dětmi.

sos

Matky, které pečují o dítě v neúplné rodině, jsou podle odborníků ohroženy chudobou, materiální deprivací i sociálním vyloučením. Také se často zadlužují a jejich průměrný dluh činí více než 25 tisíc korun. „Pokud žena založí rodinu, má často omezené možnosti na trhu práce a v případě, že je její příjem pro domácnost stěžejní, se může dostat do vážných potíží,“ vysvětluje Pěchová.

Právě znevýhodňování žen na trhu práce je přitom podle odborníků dlouhodobým problémem. Medián mezd je totiž u žen zhruba o pětinu nižší než u mužů. Ženy také tvoří nadpoloviční podíl nezaměstnaných, a to i přesto, že často mají vyšší vzdělání než mužští uchazeči o zaměstnání.

sos

Služba SOS Kompas loni pomohla 255 rodinám a 875 dětem

Střediska SOS Kompas poskytují preventivní péči terénních sociálních pracovníků ohroženým dětem a rodinám.Cílem péče je stabilizovat rodinu, která se nachází ve složité sociální či materiální situaci, a předejít tak odebrání dítěte. S rodinou se pracuje přímo v jejím přirozeném prostředí, kde se rodina cítí bezpečně, nejlépe u ní doma. Poskytování preventivní péče sociálně či materiálně hendikepovaným dětem v jejich biologických rodinách je ze strany státu podporováno méně než pobytová péče.

pomozte

www.sos-vesnicky.cz

   
03.04.2017 - Rodina - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [5] Keltka [*]

  MARIE MATEJKOVA — #1 Sml59

  superkarma: 0 01.05.2017, 23:55:09
 2. [4] Jiřah [*]

  a je stále více . . .

  superkarma: 0 28.04.2017, 07:10:02
 3. [3] bobani [*]

  no ale v dnešní době se mají o dost lépe

  superkarma: 1 03.04.2017, 22:25:33
 4. avatar
  [2] AmeA [*]

  Ano je moc samoživitelek...ale nejvíce je cigánčat Sml31 a těm se drží prst v zádelnici....jakoby oni měli jiná střeva!!!...uf to sem se rozčíííliláááá Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31

  superkarma: 3 03.04.2017, 20:04:34
 5. [1] MARIE MATEJKOVA [*]

  Byla jsem take samoživitelka a tak vím,že to není jednoduché. Vše jsem zvládla a to samé přeji i ostatním,nechci psát samoživitelkám,neboť znám i muže,který se stará sám o dítěSml59

  1. na komentář reaguje Keltka — #5
  superkarma: 0 03.04.2017, 14:06:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme