Bulvár

Matkou v domácnosti „na plný úvazek“


Alena Doležalová je nyní matkou v domácnosti „na plný úvazek“. Na prodloužené mateřské dovolené se stará o svého syna Bertíka. Proč? To vám sama prozradí v rozhovoru, který je součástí našeho seriálu O nej povolání... a který jsme si pro vás připravili.

Váš synek, o kterého se teď doma staráte a je to vaší hlavní náplní práce, má diagnózu „autismus“. Mohla byste nám tuto nemoc více přiblížit?
Autismus – to je druh mentálního postižení, pervazivní porucha postihující zejména oblast komunikace a sociálních vztahů. Čili já jako matka jsem pro svého syna v jeho žebříčku hodnot asi stejně důležitá jako jeho oblíbená hračka. Ve svých pěti letech používá jen nepatrný zlomek slov a užívá věty maximálně o dvou slovech. Jsou to děti, které na jakoukoli změnu ve svém zaběhlém světě (stačí i změna mého účesu) reagují záchvatem zuřivosti a útoky proti okolí a bohužel i sobě samým.

Kdy jste autismus u svého synka poprvé zpozorovala?
Poprvé jsem si všimla jeho zvláštního chování asi tak v 10 měsících. Ignoroval ostatní lidi ve svém okolí a chvílemi nám připadalo, že neslyší. Časem se potvrdil selektivní mutismus, což znamená zhruba to, že pokud poblíž nebyli rodiče, syn nevnímal nic. Postupem času jsme vyloučili vadu sluchu i komplikace spojené s těžkým porodem. Dlouho jsme dojížděli na dětskou kliniku, ale bez efektu. Po shlédnutí pořadu s tématem „Dětský autismus" jsem měla celkem jasno. Byl až příliš podobný těm dětem v televizi.

Co všechno jste musela změnit ve svém životě, abyste se mohla takto naplno starat o svého syna?
Změn bylo plno a ne všechny proběhly hladce. Nejtěžší chvíle byly, když přestalo být pochopení a ochota vyjít vstříc ze strany zaměstnavatele. Není nic bolestnějšího, než když proti vám použijí nemoc dítěte jako argument. Dala jsem výpověď, ale nelituji. Mám na syna mnohem více času, který nemusím dělit mezi něj a práci.

Než jste zůstala doma na mateřské dovolené, pracovala jste v mateřské školce. Bude možné se k této práci jednou vrátit? A chtěla byste?
Milovala jsem práci s dětmi, ale poté, co mi zaměstnavatel řekl, že není nakloněn mému návratu do školky, jelikož by veřejnost nesla nelibě, že jsem s postiženým synem na jednom pracovišti, nevidím svůj návrat reálně a popravdě, s tímto člověkem už bych ani pracovat nemohla.

To chápu. Jste teď pouze na prodloužené mateřské dovolené. Co nastane, až vám mateřská skočí? Za jak dlouho to bude?
Mateřská dovolená mi končí za dva roky. Doufám, že se mi podaří zahájit studium se zaměřením na speciální pedagogiku a že bych časem mohla zúročit své zkušenosti, a pomoci tak jiným rodinám s podobným problémem.

Je jasné, že tohle musí být vyčerpávající. Máte někoho, kdo je vám i vašemu synkovi oporou a kdo vám se vším pomáhá?
Mou oporou a člověkem do nepohody je můj manžel. Mám štěstí, že mě životem provází člověk s velkým srdcem, láskyplnou náručí a nervy ze železa. Byl tu a je vždy, když je mi ouvej, a dokáže být nejen skvělým manželem, ale stejně tak fantastickým otcem.
Další obrovská pomoc a vzpruha je naše starší dcera Sára. Je jí sedm let a letos zdárně zvládla první třídu, a to se samými jedničkami. Ty jedničky jsou o to vzácnější, že je dokázala získat i s takovou zátěží, jakou bezesporu Bertík je.

I přes svoji nemoc je Bertík dítě jako každé jiné. Má rád nějaké hry nebo knížky, které mu předčítáte?
Rád se mazlí, a tím se své diagnóze vymyká. Nebrání se fyzickému kontaktu, ba naopak jej vyhledává. Odmalička miluje Lego a počítač. Co se týká počítače, směle odrovná i starší děti a i Sára ho využívá na obtížné pasáže v PC hrách, kde už ona sama nestačí. Má rád všechny čtené texty před spaním, občas si myslím, že by mu vyhovoval i televizní program. Náplň ho nezajímá. Nenávidí americké pohádky. Jsou pro něj hlučné, zlé a chaotické. Suverénně u něj vede Krteček, Pat a Mat nebo Pejsek s kočičkou.

Bude moci váš syn chodit do školy a hrát si s ostatními dětmi?
Po domluvě se základní školou, která byla ochotna se během následujících dvou let připravit na začlenění takto postiženého dítka, to vypadá, že pokud vše půjde hladce, mohl by absolvovat běžnou školní docházku s pomocí pedagogického asistenta. Ale to ukáže čas.

A na závěr otázka. Co byste vzkázala čtenářkách našeho magazínu, které jsou ve stejné situaci jako vy a nevědí si rady, nebo si připadají samy?
Vám, kterým osud nadělil stejnou měrou tu obrovskou zátěž, přeju, aby se vám nikdy nepodlomila kolena, aby vždy byl na blízku někdo, kdo pomůže a podrží a abyste se dokázali radovat z každého, byť maličkého pokroku vašich dětí. Hoďte za hlavu ty mnohdy velmi nepříjemné a bolestné reakce okolí. Nestojí za to si je vůbec připouštět. Obklopte se lidmi, kteří znají vás, vaše dítě a nebojte se vyhledat pomoc, když jste v koncích!

Tímto krásným přáním uzavřeme rozhovor s pravou matkou v domácnosti, která tuto svoji činnost považuje za tu nejkrásnější. Děkujeme za rozhovor.Aleně Doležalové je 33 let. Vystudovala pedagogickou školu a je 13 let šťastně vdaná. Má o pět let starší sestru, která je takovou její vrbou, což je oboustranné. Má ráda legraci a nápadité věci. Ráda plete, a tak oplétá od hlavy k patě celou rodinu a občas i přilehlé příbuzenstvo. Maluje, peče a vymýšlí všemožné aktivity pro děti i manžela. V poslední době koketuje i se psaním příběhů a s manželem začali psát pohádky, které chtějí věnovat jejich dceři Sáře.
Nejmilovanější části roku jsou pro ni advent a Vánoce. Už od září začíná vybírat cukroví, které s dcerou napečou. Nemá ráda lidskou závist a hloupost. Cení si upřímnosti, i když někdy bolí.
   
07.08.2007 - Společnost - autor: bezradná Eleonor

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [35] Prdlík [*]

  Gandelion: pokud je to rodičovská dovolená - tak je rodičovská - nejduležitejí je asi pro tu maminku to že může zůstat doma s dítětem

  superkarma: 0 10.08.2007, 19:32:10
 2. [34] Gandelion [*]

  Prdlík - no a jsme u těch pojmů!!! Samožejmě doma být může, ale ne na MATEŘSKÉ, ale na RODIČOVSKÉ dovolené! Mateřska fakt může být jen těch 28 týdnů nebo 37 týdnů pro maminky samoživitelky nebo maminky dvojčat! Chtělo by to udělat si v tom jasno!

  superkarma: 0 08.08.2007, 20:09:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] Prdlík [*]

  Gandelion: pokud jde o postižené dítě -skutečne s ním může být na MD do 7 let

  superkarma: 0 08.08.2007, 19:25:19
 2. avatar
  [32] Prdlík [*]

  Gandelion: pokud jde o postižené dítě -skutečne s ním může být na MD do 7 let

  superkarma: 0 08.08.2007, 17:04:30
 3. avatar
  [31] Prdlík [*]

  wich: no taky jsem to nejdřív týden rozdýchávala a už nás tam nikdo neuvidí

  superkarma: 0 08.08.2007, 17:03:28
 4. [30] Gandelion [*]

  Paní obdivuju a přeju jí hodně štěstí...
  Nicméně k článku - někdo si tady asi plete pojmy s dojmy - nevím, jak jinde, ale já mám za to, že v ČR trvá mateřská dovolená 28, resp. 37 týdnů! A pojem "prodloužená mateřská dovolena" jsem teda fakt neslyšela - nemá to náhodou být neplacené volno???

  superkarma: 0 08.08.2007, 16:56:23
 5. avatar
  [29] wich [*]

  Prdlík: Takoví "odborníci" jsou ovšem na střelení

  superkarma: 0 08.08.2007, 14:34:21
 6. avatar
  [28] Prdlík [*]

  karymary: k tomu intelektu -mám 2 syny -oba mají stejné rodiče - starší syn je hodně nadaný - přeskočil 2 třídu -IQ -přes 140 -druhý autista -ZŠ s asistentkou -IQ 100 -oba vychovávám stejně -poslední dobou se víc věnuju mladšímu -40 bodů rozdíl už je docela dost

  superkarma: 0 08.08.2007, 14:22:43
 7. avatar
  [27] Prdlík [*]

  wich: nejhorší je že jsou i odborníci co mají zafixovaný autismus podle filmu - jeden nám řekl, že syn má hroznou povahu a je nevychovaný a není žádný autista -přitom už jsme měli několik let diagnozu aspergerův syndrom

  a samozřejmě dodal že i já jsem hrozná a dělám všechno celá ta léta špatně -syn jde do 7 třídy -má asistentku

  superkarma: 0 08.08.2007, 14:19:08
 8. avatar
  [26] wich [*]

  Markýza: Pěkně vyjádřený názor . Hodně lidí si to neumí takhle přiznat a nutí se do nějakých společensky přijatelných postojů, i když jim nejsou po chuti. Jsem stejného názoru jako ty.

  superkarma: 0 08.08.2007, 13:21:45
 9. avatar
  [25] Tanzi [*]

  Mylady: když vzpomínám dozadu, tak nejhorší to bylo kolem Petkových asi tak 5 let.
  POzději se postupně zklidnoval..dnes je mu 17 let. Je sice pravda, že bere psych.léky, ale to se nedá nic dělat.
  Pro nás jako rodiče je důležité, že pomáhají a naše vzájemné soužití je celkem v pohodě.

  superkarma: 0 08.08.2007, 11:57:30
 10. avatar
  [24] Mylady [*]

  Mám kamarádku, která má autistickou holčičku. Občas jsem z návštěvy úplně vedle, co holčička předvádí. Já vím, že za to nemůže, ale vždy si říkám, hlavně, že mám zdravé děti. Nevím, jestli bych to zvládla. No musela bych, ale je to opravdu velmi těžké. Všechny rodiče těchto dětí mají můj neskonalý obdiv.

  superkarma: 0 08.08.2007, 11:11:43
 11. avatar
  [23] Markýza [*]

  Tanzánie: nevím, jak bych se zachovala před těma patnácti rokama, když se starší syn narodil, nevím, co bych dělala o dva roky později s mladším. Vím jak bych se zachovala teď - bohužel čím větší zkušenosti mám, tím víc vím, že bych to prostě nezvládla

  superkarma: 0 08.08.2007, 10:25:08
 12. avatar
  [22] Tanzi [*]

  Markýza: Také si myslím, že není se za co stydět, když toužíme po zdravých dětech.
  I já po nich toužila

  A to, že zrovna já mám Petříka, který není jako jiné děti co nadělám.
  Nikdy před ním jsem si otázku CO BYCH DĚLALA nepokládala.
  Spíše si to asi jeden vůbec nepřipustí.
  Byla jsem později postavená před hotovou věc.
  Myslím (skoro jsem o tom přesvědčená), že jak se kdo z nás zachová se zjistí, až když ta situace nastane.

  superkarma: 0 08.08.2007, 09:26:35
 13. avatar
  [21] SENSITIVESKIN [*]

  Markýza 20: taky mám tenhle pocit, ale nemyslím, že bych se za to měla stydět ... to je život

  superkarma: 0 08.08.2007, 09:08:45
 14. avatar
  [20] Markýza [*]

  upřímně - i když vím, že tady (myslím ž-i) se upřímnost zrovna dvakrát neosvědčuje! nezvládla bych mít doma dítě s jakýmkoli mentálním postižením, nezvládla bych mít doma dítě ani s kombinovaným postižením. Jsem ráda, že moje děti jsou zdravé!
  A teď si mě sežerte

  superkarma: 0 08.08.2007, 07:58:24
 15. avatar
  [19] wich [*]

  a....: Ukradla jsem ti slova

  superkarma: 0 08.08.2007, 00:31:37
 16. avatar
  [18] wich [*]

  Za svou praxi v pedagogice jsem zjistila, že hodně lidí si zafixovalo, že autismus je to, co předvedl Dustin Hoffman ve filmu Rain Man . Realita je trošku, no hodně někde jinde. U většiny autistů je jejich jediný svět ten jejich, nevnímají náš svět stejně jako my, žijí ve svých stereotypech a jako důkaz lásky po matce hodí dětský klavírek. Intelekt se u nich rozvíjet dá, to ano, ale s minimálním úspěchem. Co se jim řekne, zcela přesně zopakují, ale bez významu, ten už do kupy nedají.
  Poznala jsem několik autistů a právě ti mi dali přesvědčení, že pokud by se mi mělo narodit dítě s handicapem, tak autismus bych opravdu nezvládla. Ani s vystudovanou etopedií

  superkarma: 0 08.08.2007, 00:31:03
 17. avatar
  [17] Suzanne [*]

  karymary: nešil, prosím tě! Ty to píšeš, jako by to bylo pravidlo - 70% po rodičích, zbytek výchova I dva géniové, kteří se výchově poctivě věnují mohou mít dítě se sníženým intelektem

  superkarma: 0 07.08.2007, 19:46:18
 18. [15] a.... [*]

  Nojo, když on si každý většinou myslí, že autista vypadá jako Dustin Hoffman v Rain Manovi. Roztomile roztržitý podivín a skrytý matematický génius. Lidi by něměli brát ty filmový pohádky tak vážně a držet se trochu reálu.

  superkarma: 0 07.08.2007, 15:13:55
 19. avatar
  [14] Vivian [*]

  karymary: no já myslím, že intelekt se u dítěte s autismem přece jen nemůže rozvíjet tak jako u normálního dítěte... logicky. Taky si nejsem jistá, jestli ty děti tu školu opravdu zvládají tak "v pohodě", jak píšeš... Ona to asi zase taková pohoda nebude.

  superkarma: 0 07.08.2007, 15:03:38
 20. avatar
  [13] Tanzi [*]

  Autismus může být, a často bývá, kombinován s jinými poruchami či handicapy psychického i fyzického rázu (mentální retardace, epilepsie, smyslové poruchy, geneticky podmíněné vady atd.). Často se přidružuje problematické chování rozdílné intenzity. Někteří lidé s autismem mají pouze mírné problémy (např. nemají rádi změny), u druhých pozorujeme agresivní nebo sebezraňující chování. Také hyperaktivita, neschopnost soustředění nebo výrazná pasivita se často s autismem pojí.

  superkarma: 0 07.08.2007, 15:02:54
 21. avatar
  [11] Tanzi [*]

  karymary: vy toho o autismu asi moc nevíte, že?
  Zrovna já mám autist.synka s těžkou ment.retardací.
  Dětí, či dospělých s autismem, kteří opravdu v něčem vynikají je mizivé %

  superkarma: 0 07.08.2007, 14:57:15
 22. avatar
  [9] wich [*]

  Paní Alena - obdivuju péči o syna s touhle těžkou vadou, kterou autismus je. Opravdu klobouk dolů před vámi

  superkarma: 0 07.08.2007, 13:02:25
 23. avatar
  [8] wich [*]

  Když jsem byla malá, taťka dost vydělal a maminka se mnou byla pár let doma. Ale do práce šla stejně ráda. Já bych toto asi nezvládla, jsem podnikavá a nevydržela bych být pořád jen doma s dětmi, přestože už by byly školou povinné. Musela bych aspoň studovat nebo vést jednu živnost. Když vidím, co se na dlouhodobé mateřské stalo s kamarádkami, které byly fajn holkami

  superkarma: 0 07.08.2007, 13:00:55
 24. avatar
  [7] Modré z nebe [*]

  Paní Alena je statečná máma. Přeju do života hodně štěstí a zdraví. A ještě jsem chtěla pochválit pana manžela, že jí zůstal oporou. Je tolik maminek s postiženým dítětem, které manžel opustil!

  superkarma: 0 07.08.2007, 12:21:13
 25. avatar
  [6] femme [*]

  naše prostřední dcera dělala na každém ušním vyšetření mrtvého brouka na tom prvním, cca v šesti měsících, na mne začala doktorka křičet jak to, že nevím, že je moje dítě hluché, kráááááááááááva jedna nebeská

  superkarma: 0 07.08.2007, 12:11:38
 26. avatar
  [5] Meander [*]

  Takže paní je v domácnosti prostě proto, že jí nic jiného nezbývá. Hm...

  superkarma: 0 07.08.2007, 12:03:11
 27. avatar
  [4] Lassie [*]

  Také se připojuji a přeji paní Aleně hodně šťastných okamžiků, zdraví, lásku a pohodu.

  superkarma: 0 07.08.2007, 09:49:32
 28. avatar
  [3] MicinkaM [*]

  Alena s velkým A - omlouvám se

  superkarma: 0 07.08.2007, 09:34:00
 29. avatar
  [2] MicinkaM [*]

  Paní alena je taková novodobá hrdinka. Jí i její rodině přehu jodně štěstí a pokroků

  superkarma: 0 07.08.2007, 09:33:24
 30. avatar
  [1] maminka7 [*]

  Přeji paní Aleně hodně síly a trpělivosti a moc ji obdivuji, jak to všechno zvládá v pohodě.

  superkarma: 0 07.08.2007, 09:21:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme