schol

Když jsem viděla letošní prvňáčky, vzpomněla jsem si na období, když jsem byla v jejich věku a v duchu se sama sobě omluvila za to, že jsem některé své výroky či činy z tohoto období považovala za projev slabomyslnosti či nedozrálosti. Vždyť jsou ti prvňáčci tak malinkatí! Stejně jako jsem byla já…

První den ve škole byl fajn, byl pro mě totiž trošku svátečnější, než pro ostatní. Měla jsem svátek! Ale ne sama, což bylo hned první překvapení! Někdo se jmenuje stejně jako já! Jak je to možné? Pro kytičku a barevný obrázek dvou papoušků jsme si šly dvě. Linda W. a Linda W. Stejná škola, stejné jméno a podobné příjmení, rozdíl jen ve výšce. Já byla velká, ona o hlavu menší. Hned první školní den jsem měla přezdívku! Velká Linda…

Další den přišla řada na otázky, týkající se našich rodičů. Nebyly to žádné záludnosti, to vůbec ne, ale pamatuji si, že odpověď na otázku, co dělají tví rodiče, kde pracují, zaskočila nejednoho z nás. Mnozí to dohromady ani nedali. Já si ale poslušně stoupla a s jistou hrdostí řekla:

„Moje máma je tiskařka a táta je plantážník!“

Doplňujícím otázkám soudružky učitelky k povolání mého otce jsem nerozuměla ani z poloviny.

Oba rodiče tehdy pracovali v tiskárně. Mamča byla opravdu tiskařka a táta tam dělal planžetáře, připravoval specifické nástroje pro výsek papíru, to už jsem tehdy ale vysvětlit nedokázala.

I dnes se mi často stává, že míněné slovo zcela netrefím a vznikají novotvary. Kdo mě zná, už ví, ostatní nerozumí nebo se válí smíchy na zemi.

Zatím vede slovo mezišmrt!...?

Tak mějte pěkný den, i když hezku není venky!O všem, nač jste schopní si vzpomenout když se řekne "prvňák" i tom, jak na vás působí nový typ písma, který se právě zkouší (Comenia script) je dnešní denní téma.

Vzpomenete si ještě na své pocity, když jste prvně vkročili do školní budovy? A co vaše děti, jak snášeli první třídu?

Pište na redakce@zena-in.cz a pokuste se dnes vyhrát tentokrát něco pro svou ratolest a také pro vás.

Připravena je knížka Ivanky Deváté "Mezi nebem a peklem" a dětská pěna do koupele.

Reklama