Rodina

Matka mi neustále lže. Mám se s ní přestat bavit?

Když vám lže do očí cizí člověk, ještě to snesete, když vám však lže vlastní matka, to už je horší. Pětatřicetiletá Alena řeší tuto situaci dnes a denně. Její matka neustále lže, sama už neví, co je pravda a co je lež.

Aleninu matku by bylo možné nazvat notorickou lhářkou. Kvůli tomu od ní odešel i její muž, přestal se s ní bavit také vlastní syn. Jen dcera Alena se snaží matku pochopit. Ovšem není to jednoduché a někdy je to opravdu k nevydržení.

lair

Vždycky jsem mámu omlouvala. Dokonce jsem byla jeden čas na tátu naštvaná, že od ní odešel. Dnes už ho chápu. Moje matka je notorická lhářka. Neustále lže a vymýšlí si. Sama neví, co je pravda a co je lež, a dokáže vám zapřít pravdu do očí. Doufám, že tuto povahu po ní nikdy nezdědím.

Zrovna minulý týden měl Zbyněček, náš pětiletý syn, narozeniny. Matka bydlí kousek od nás, asi pět ulic. Na oslavu byla pozvána už dlouho dopředu. Bylo už před obědem a ona pořád nešla, tak jsem jí volala, kde je, jestli pro ni máme přijet, ale ona prý ne, že se jí jen zastavily hodiny a už je na cestě. Nakonec přišla až ve dvě, synovi nepřinesla ani čokoládu, vymyslela si historku, že jí po cestě někdo ukradl peněženku. Když to chtěl manžel nahlásit na policii, tak ji najednou našla.

Nebo předevčírem mi volala, jestli bych ji nepomohla přijít umýt okna, že si zlomila ruku. Když jsem za ní celá vystrašená přijela, bafala se sousedkou na balkoně a vůbec nic jí nebylo.
Vrcholem ještě bylo, když se mě ona sousedka zeptala, proč jsem prý maminku nepozvala ani na narozeniny vlastního vnuka. Samozřejmě si jí postěžovala ve své vlastní verzi.

Další příhoda se stala už dřív, když jsme šly spolu kupovat závěsy do jejího obývacího pokoje. Matka si vybrala takové šílené, brčálově zelené. Vybrala jsem jí jiné, které se hodí k barvě jejích stěn, a odskočila jsem se ještě podívat na nějaké záclony k nám do bytu.
Matka samozřejmě zase zapomněla peněženku, tak jsem to zaplatila za ni. Sami moc peněz nemáme, ale slíbila, že mi to hned doma vrátí, nebo alespoň polovinu. Pak se na to nějak zapomnělo, ale ona mi dodnes tvrdí, že už mi peníze vrátila. Tady už ale nejde ani tak o ty peníze jako o princip. A k tomu všemu ještě roznáší, že jsem jí napoprvé vybrala hnusné závěsy, a ona sama že si vybrala ty, které jí teď všichni chválí.

Matka dřív pracovala jako prodavačka v potravinách, ale s nikým se nesnesla. Vím, že lhala i kolegyním i vedoucímu provozovny. Nakonec ji vyhodili. Dnes je nezaměstnaná, ale všude rozhlašuje, že ji vedoucí obtěžoval a ona musela odejít. V té době už byli s tátou od sebe, tak jsme jí to věřili, dnes vím, že to není pravda.

Těch věcí je daleko víc, ani se mi o nich nechce mluvit. Je to moje máma, ale mrzí mě, že u všeho, co řekne, nevíme, jestli má pravdu, nebo si vymýšlí. Ona to snad ani sama neví.

Když jsem jí nedávno řekla, že by se měla léčit u psychiatra, tak se smrtelně urazila, ale hned za hodinu volala, že už to má domluvené, že teď zrovna si s jedním psychiatrem sjednala první konzultaci. Samozřejmě nesjednala.  

Asi ji naložím do auta a odvezu ji. Nebo se s ní, jako brácha, přestanu úplně bavit. Ale přece jen… je to matka.

Jméno autorky příběhu bylo pozměneno

Setkaly jste se někdy s notorickou lhářkou?

Možnost%
Ano52,5
Ne24,6
Možná ano, ale nepoznala jsem to23

Měla by Alena své matce pomoci – třeba domluvit konzultace u psychiatra?

Možnost%
Ano, určitě měla64
Ne, stejně to nepomůže22
Měla by to brát, jak to je, a nezatěžovat se tím14

Přečtěte si také:

   
07.10.2013 - Rodina - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] pajda [*]

  gerda — #12 když si to opravdu přečteš, tak ona nemá čeho litovat. Prostě řekne, že zapomněla peněženku - a dcera zaplatí za ni. Peníze už nikdy neuvidí a matce to ani nevyčte. Vsadím se, že ty okna taky umyla "když už jela k matce, tak aby tam nejela jen tak". Takže žádné následky, nic, maximálně dceři okolí ještě vynadá, protože stará paní zavčasu předloží svoji "zaručeně pravdivou" verzi.

  Čeho by tak asi litovala? Že padla na blbku, ze které může tahat prachy? Tomu říkáš hloupé výmysly? Tomu se říká vyžírat a podvádět. Aspoň u dospělých. Okolí už zřejmě matinku prohlédlo, dceruška ji ještě pořád brání...pokud nebude uvedený ani jeden případ, kdy si matka vymýšlí, aniž by z toho měla okamžitý prospěch, nikdo na světě mě nepřesvědčí o nějaké fiktivní nemoci.

  superkarma: 0 07.10.2013, 16:56:18
 2. avatar
  [12] gerda [*]

  pajda — #11 jestli se takové hlouposti říká "vychcanost", jsem čínský bůh srandySml52 Na mazané lži musí být člověk jinak vybaven, tohle jsou lži na úrovni předškoláka. Právě proto mi nepřipadá chování oné paní v pořádku. Dospělý člověk ví co říct, aby po pěti minutách nelitoval.Sml80

  1. na komentář reaguje pajda — #13
  superkarma: 0 07.10.2013, 15:46:11
 3. avatar
  [11] pajda [*]

  gerda — #9 nevidí ho nijak a psychiatr ho taky neuvidí nijak. O čem se takový praktický lékař baví s pacientem? "máte teplotu, bolí vás břicho?" Co na tom kdo nalže? Teplota se měří teploměrem a břicho se prohmatává. Navíc pokud si toho je matka vědoma, tak u doktora nelže a pokud ne, pak její konstrukce stejně doktor neodhalí.

  Jinak mě ty příhody nepřipadají jako nějaké běžné lhaní, ale jako totální s prominutím vychcanost. Ve všech případech jde o peníze nebo o nutnost dělat i nepohodlné věci, jinými slovy když vždcky jde o získání užitku pro sebe- a to, že pisatelka matku omlouvá nějakou "chorobnou lhavostí", může být stejně dobře znamením poruchy na druhé straně.

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  superkarma: 0 07.10.2013, 15:11:26
 4. [10] iřka [*]

  Tak to je opravdu zapeklitá věc. Určitě se to chce někde poradit,co by se s tím dalo dělat. Držím palečky.

  superkarma: 0 07.10.2013, 14:33:25
 5. avatar
  [9] gerda [*]

  Když ne hned psychiatra, tak to oznámit u jejího praktického lékaře a tam se pozeptat, jak její stav vidí on.

  1. na komentář reaguje pajda — #11
  superkarma: 0 07.10.2013, 13:07:05
 6. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Oplácet stejnou mincí, pokud jde o člověka duševně nemocného je k ničemu a trochu hloupé. To je jako by matka byla invalidní a dcera se s její invaliditou vyrovnala tak, že začne též jezdit na vozíku. Sml80

  superkarma: 2 07.10.2013, 12:00:06
 7. avatar
  [7] janinkab [*]

  Máma je na tom, myslím, dost podobně. Trvá to už několik let a nejsem si jistá, jestli se to zhoršuje, protože s ní nebydlím. Nepamatuje si, co komu řekla a pak plácá blbosti. Když jí přistihneme při tom, že pravdu úplně převrátila, tak nám tvrdí, že už si nic nepamatuje a je stará. Je schopná tvrdit pravý opak toho, co se právě stalo. A její řeči bývají i dost zlé, už párkrát mě tak rozhodila, že jsem několik dní nemohla spát. Brácha se k ní skoro nepřibližuje a i tak to mezi nima pořád skřípe- máma do něj rýpe a když se brání, tak pak ještě řekne, že jí sprostě nadává....Po doktorech běhá pořád, tak posílat jí jinam asi nemá smysl...

  superkarma: 0 07.10.2013, 09:58:58
 8. avatar
  [6] phoebe24 [*]

  gerda — #1 njn - ale to tedy celý život váhal manžel, možná i rodiče, syn....  Paní je evidentně soběstačná a relativně při smyslech. Pokud ji někdo dovede k psychiatrovi, je schopna to otočit proti němu. A budou-li mít smůlu na nekvalitního psychiatra, možná bude nakonec špatná ta dcera. A nakonec - co když to není diagnóza ale charakterová vada?Sml80

  superkarma: 1 07.10.2013, 09:53:23
 9. avatar
  [5] hanika [*]

  já bych se o to aspoň pokusila, pokud bych jí tam nedostala nebo to nepomohlo, zkusila bych to co jste navrhovala některá z vás, oplácet stejnou mincí a pokud ani to ne, tak bych se jí asi začala lehce vyhýbat, spíš jí mít jen tak v dohledu, že je v pořádku, ale snažit se si jí držet od těla než to zničí mě a mojí rodinu, protože člověk nikdy neví, kam až to může dospět.... ale na druhou stranu je to máma, takže se na ní vykašlat úplně asi taky nejde....

  superkarma: 0 07.10.2013, 09:14:38
 10. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  margot — #2  To by šlo, pokud dotyčná VÍ, že lže, ale pokud své lži pokládá za pravdu, pak je lepší jedním uchem tam a druhým ven. Myslím, že ani psychiatr nemá šanci jí pomoc.

  superkarma: 0 07.10.2013, 08:57:22
 11. avatar
  [3] kuzle [*]

  gerda — #1 to neni tak jednoduche dospelaka dotahnout k doktorovi a navic ona musi chtit sama s tim neco udelat Sml80

  superkarma: 1 07.10.2013, 08:55:02
 12. avatar
  [2] margot [*]

  zkusila bych léčbu stejnou medicínouSml80

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #4
  superkarma: 0 07.10.2013, 07:26:01
 13. avatar
  [1] gerda [*]

  Tady není jiné řešení než lékař. Paní je zjevně nemocná a škoda dalšího promarněného času. Už mohla přijít na ty narozeniny ve formě. Nechápu, nad čím pisatelka ještě váhá. Sml80

  1. na komentář reaguje kuzle — #3
  2. na komentář reaguje phoebe24 — #6
  superkarma: 0 07.10.2013, 06:53:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme