Rodina

Matka čtrnáctileté matky: Nic není jen černobílé

„Je jí čtrnáct a je v sedmém měsíci“, „Dívka (14) je těhotná“ ...tak tohle, plus strohou informaci, že děvče školou povinné, žákyně osmé třídy základní školy, bude za dva měsíce maminkou, jste se mohli minulý týden dočíst pomalu na všech serverech a v tisku. Řeknete: „Co proboha dělala její matka, že se to stalo?“ Co to je za rodinu?“ Chcete to vědět? To je dobře…

…protože…

...zdají se vám být vaše problémy těžké? Máte dojem, že vás osud nemá rád? Dokážete pochopit i něco, co vás drtivou většinou hodně „přeleze“? Zkuste tohle..

Svého manžela poznala, když jí bylo šestnáct let. „Byl to skvělý kluk, měli jsme se moc rádi. Byl hodný pozorný, citlivý – prostě moc fajn,“ vypráví paní Vlasta.

Otěhotněla v osmnácti letech, a tak se vzali. Všechno bylo v pořádku, měl hodně nápadů a byl šikovný. Začal podnikat. Dařilo se mu a přišly první vydělané peníze a s nimi další… idyla. Jenomže ne každý je typ, který umí rychlé peníze morálně zvládnout.

op

„Začal pít docela dost. Říkala jsem si, každý chlap si přece dojde někdy na pivo. Navíc své čím dál častější návštěvy restaurací podmiňoval potřebou uvolnění i jakousi dostupností „kšeftů“. Moc jsem ani při starostech o malou a po ní o další dítě neměla čas to nějak hodně řešit. Peníze domů v té době nosil. Sice značně podnapilý, ale nosil,“ říká Vlasta.

koJiří později peníze nosit přestal. Co nosil, byly čím dál větší a agresivnější opice. Objevil i hrací automaty. Zalíbily se mu. Vlastě ne. Začal ji bít a později došlo i na děti.

Ty naštěstí moc ran zpravidla neutržily, protože si před ně lehala jako pohyblivý a dostupnější terč.

Zadlužoval se, pil, hrál automaty a ubližoval všem kolem sebe.

V téhle fázi příběhu je přesně ta doba na otázku, která jistě napadla drtivou většinu z vás. Proč se nesbalila a neodešla?

Haló, slyšíme se? Právě jsem se podřezal!

„Ale já chtěla odejít, a mockrát za těch dvacet let. Když jsem to udělala poprvé, odešla jsem k tátovi. Byl tam denně u baráku, volal, prosil a sliboval, a nakonec se podřezal. No, podřezal, spíš poškrábal. Nezapomněl ale předem zavolat kamarádovi a zavolat mně, takže byl zachráněn, což měl v plánu.

Tehdy jsem ale tak nad věcí nebyla. Vrátila jsem se k němu a zakrátko otěhotněla. Nechtěně. Jít na potrat? Ne, to ne, na to prostě nejsem postavená,“ vypráví žena.

Když spadl Jiří do obrovských dluhů a prakticky propil a prohrál celou firmu, chodil dělat do lesa. Chodila i Vlasta, aby měli víc peněz.

op

„Ta holka rubala stromy jako nějaký chlap. To, co odmakala ona, nezvládali ani najatí Ukrajinci. Dělala  s motorovou pilou a tahala těžký klády do srázu, zatímco on seděl v autě a četl noviny. Co ji známe, jenom neustále dřela a mlčela. A co víc, pořád byla moc hezká,“ shodují se místní chlapi.

 

 

Vlasta od něho odcházela několikrát, pokaždé se stejným scénářem. Vymyslel nějaký nový, ještě nevyzkoušený způsob sebevraždy, zavolal, někdo přijel a zachránil ho. Pak sliboval. Pak sliby nesplnil. Pil, hrál, bil ji – vcelku nuda. Možná si zvykla. Navíc pořád věřila, že se jí podaří vytáhnout rodinu z dluhů. Proto dřela. Prakticky sama.

Tak už!

Odešla. Snad po sté, ale tentokrát u otce vydržela. Byla ovšem těhotná. Manželovi o tom už ani neřekla.

vl„Byla jsem právě sedm měsíců bez něho, když volal, že se otrávil. Byla jsem daleko, a tak jsem volala sousedům a kamarádům. Šli tam, nechali ho odvézt. Jeho scénář ale tentokrát nevyšel. Nebo vlastně vyšel, protože to nepřežil. Myslím si, že si to špatně nadávkoval a hlavně to přehnal s vodkou, kterou prášky zapil. Prostě zemřel. Nechal mi na krku milionové dluhy. Nesplatím to ani za pět životů,“ pokračuje Vlasta.

Jiří zadlužil svou manželku i své děti. V současné době žije Vlasta ve větším domě, kde s ní žije její prostřední dcera se dvěma dětmi, mladší dcera (14) a synek 1,5 roku.

O dům ovšem přijdou v nejbližší době kvůli dluhům. Vlasta pracuje od pěti hodin od rána do dvou. Pak od tří do sedmi. Dělá těžkou manuální práci. O hlídání se střídá s dcerami.

„Řekli mi, že nemám nárok na vdovský důchod, a ani na sirotčí, protože manžel nikdy neplatil ani zdravotní, ani sociální. Co vydělám, dám na dluhy a energie. Zbudou mi tři tisíce korun. Přesto jsem věřila, že bude líp,“ říká.

Dcera ho žalovat nechtěla

„Přišel k nám v noci s tím, že ho rodiče vyhodili z domova, a jestli by nemohl zůstat, než si něco najde. Bylo mu devatenáct let. Znali jsme ho jako kamaráda prostřední dcery. Věděla jsem, že to není žádný výkvět, ale nahoře jsem místo měla, navíc se nabídl, že pomůže se dřevem a těžkou prací. Souhlasila jsem.

Celé dny jsem v práci. Spali odděleně. Když ukradl sousedům kolo a schoval ho ve svém pokoji, vypáčila jsem dveře, vrátila kolo a vyhodila jsem ho.

vlŽe mi mezi tím přivedl do jiného stavu čtrnáctiletou dceru, jsem naprosto netušila. Je drobounká a ničeho jsem si nevšimla. Později mi bylo divné, že trochu rychle vyspěla, a zakoupila jsem těhotenský test. Sama jsem nevěřila, že by to mohla být pravda. Byl negativní a já si oddychla, ani nevíte jak.

Za pár týdnů mi ale gynekolog, ke kterému se zřejmě ve strachu dcera objednala z vlastní vůle, oznámil, že dcera je v sedmém měsíci. Skoro mě to zabilo.

Dcerka šla za ním a řekla mu to. Pravil, že s tím nechce mít nic společného, že to není jeho. Udala jsem ho sama. Šla jsem k výslechu i s dcerou. Ta ho ale udat nechtěla. Věří, že ji má rád.

Když se dozvěděl, že je stíhán, šel a přiznal se s tím, že má byt a chce střídavou péči. Nevěřím mu, dělá to, aby se vyhnul vězení. Dcera mu ale věří. Ráda bych byla jejímu děcku pěstounkou. Přece to bude moje vnouče a ona je mé dítě,“ vysvětluje Vlasta.

Vedle těhotné dcery, žačky osmé třídy, obrovských dluhů, obavy o bydlení i o budoucnost, má paní Vlasta přece jen hvězdičku naděje na nějakou radost.

Jmenuje se Martin. Je to slušný člověk, má ji rád a má i snahu Vlastě maximálně pomoci. Láska umí hodně a snad má osud pro tuto mámu, babičku, a chcete-li možná trochu naivní, ale nekonečně obětavou a poctivou ženu, ve svém šuplíku vedle hromady ran i něco pěkného.

Optimismus neztrácím,“ říká Martin

ma„Vlastu, se kterou se úzce stýkám již přes rok, jsem poznal jako ženu, kterou celý život někdo jen využíval. Žila svým manželstvím a teď žije svými dětmi. Chce pro ně to nejlepší a já mám pocit, že toho trošku využívají, ale to toho vážně moc šťourat nechci. Prostě je hodná.

Přiznávám, že než jsem ji poznal blíž, říkal jsem si, že snad je blbá, když se nesebere a neodejde od Jirky, kterého jsme všichni dobře znali... Věděl jsem, jaký je to člověk. Znali jsme ho všichni. Viděl jsem krásnou a neskutečně sedřenou ženu. Všichni věděli, že ji mlátí, co dělá, jak ji využívá. Ona jen dřela a mlčela. Nechápal jsem ji, ale když to člověk denně vidí… začal jsem ji mít nejen rád, ale někde uvnitř, ač mi to všechno nešlo na rozum, jsem si jí začal i nesmírně vážit a částí své bytosti jsem ji i pochopil. Tak zoufale chtěla udržet rodinu, kterou ona sama neměla, že šla hluboko pod vlastní cenu.

Snažím se jí pomoci. Nejde to tak rychle, ty děti viděly jen samé ošklivé věci, nemají základ od dobrého táty, nemají mustr, jak vůbec žít. Držím se zpátky, abych něco nepokazil. Mohl bych i chtít ženu bez problémů, jenže... mám ji rád.

Je to fantastická, obětavá ženská. Představuji si, že jednou budeme mít na sebe víc času, že se její starší děti osamostatní. Budu čekat a snažit se pomoci, aby i její čtrnáctiletá dcera mohla samostatně vychovávat své dítě, když už to takhle dopadlo, a že my dva budeme žít jako pár s jejím synkem, že se podaří všechno nějak vyřešit, aby měla i ona čas trochu na sebe a konečně začala žít svůj vlastní život, ve kterém bych chtěl být i já. Jako opora i milující muž. Zaslouží si nejen lepší život, ale i obdiv a lásku, kterou vlastně ani nezná.“

4. 11. tohoto roku proběhne v Rumburku druhý výslech naší mladé budoucí maminky i paní Vlasty. Příběh sledujeme.

Držíme palce, Vlasto a Martine!

   
27.10.2009 - Děti - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [62] risina [*]

  mmarianne — #61 Tenhle ji udělal...

  superkarma: 0 30.10.2009, 11:29:44
 2. avatar
  [61] mmarianne [*]

  Michaela Kudláčková — #50 Snažím se pochopit, taky jsem byla mlácena jak žito a nakonec odešla i s inv. dcerou. Ale proč si proboha ta paní neopatřila antikoncepci? Pochopila bych, že s ním spala ze strachu, že ji znásilnil,ale proč další děti? Svého ex jsem ze srdce nenáviděla, zabijte mne, ale kdyby tehdy zavolal, že páchá sebevraždu, asi bych ho nechala být a oddechla si. Konečně, kdo o sebevraždě kváká, ten ji 100% neudělá.

  1. na komentář reaguje risina — #62
  superkarma: 0 29.10.2009, 16:25:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] OlgaMarie [*]

  OlgaMarie — #59 P.S. Otec dítěte té mladé matky se po výkonu trestu a vojně s mladou maminkou oženil a jsou spolu dodnes.

  superkarma: 0 29.10.2009, 13:55:10
 2. avatar
  [59] OlgaMarie [*]

  risina — #58 Znám matku 6 dětí a jedna z jejích dcer měla syna také ve 14. O té rodině bych si nedovolila říct cokoliv špatného. Ta 14ti letá byla úžasná máma, dokonce se i vyučila. Tam se TO stalo v době, kdy od nich odešel otec s mladou holkou...Teď s odstupem 40 let žije ve zpustlém domě opuštěný a sám, starý a nemohoucí.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #60
  superkarma: 0 29.10.2009, 13:53:41
 3. avatar
  [58] risina [*]

  OlgaMarie — #57 A i kdyb yje k adopci dala, pořád to podel měm není to "postarání", které potřebují. Dokonce i kdyby jim věřitelé odpustili dluhy, nenylo by to všechno - podle mě potřebují všechny členky této rodiny ještě něco jiného než materiální zabezpečení.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #59
  superkarma: 0 29.10.2009, 13:22:19
 4. avatar
  [57] OlgaMarie [*]

  schnaxy — #56 Asi za největší štěstí pokládám, když se narodí zdravé dítě. risina — #53 Spíš se domnívám, že bude rodina přesvědčována, aby dítě daly k adopci, což nepokládám za vhodné, pokud ona mladá matka nebude k tomuto vnitřně přesvědčena jako k rozumnému řešení.

  1. na komentář reaguje risina — #58
  superkarma: 0 29.10.2009, 07:10:10
 5. [56] schnaxy [*]

  Michaela Kudláčková — #50 Míšo a nemůžete vyložit paní Vlastě karty a zjistit její blízskou budoucnost ? Co ji čeká? Jestli se na ní usměje konečně ŠTĚSTÍ ? Promiňte to je takový malý nápad.Sml25Sml25Sml25

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #57
  superkarma: 0 29.10.2009, 03:39:39
 6. avatar
  [55] risina [*]

  libuno — #54 O koho myslíš, že se postará stát? O Vlastu? O její dceru? O to dítě, co se narodí? Zajistí jim životní minimum, ale to přece není všecdno!

  superkarma: 0 29.10.2009, 00:06:55
 7. [54] libuno [*]

  To není nic nenormálního. To se dělo a dít se bude!!! Nějak to dopadnout musí. Co si z toho děláme hlavu. Holky, vždyť máme svých starostí až nad hlavu, o ni se postará stát. Za peníze daňových poplatníků. To je normální.

  1. na komentář reaguje risina — #55
  superkarma: 0 28.10.2009, 23:42:19
 8. avatar
  [53] risina [*]

  OlgaMarie — #52 Předpokládám, že bude dál chodit do školy - máme přeci povinnou devítiletou školní docházku a o to mimino se bude starat Vlasta a prostřední dcera - stejně jako o Vlastina nejmladšího. Když se něco stane takového (tj. předčasné otěhotnění), zůstává většinou na rodičovské dovolené matka mladé matky. To ale tady zřejmě nepůjde.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #57
  superkarma: 0 28.10.2009, 18:30:46
 9. avatar
  [52] OlgaMarie [*]

  Rikina — #45 Já tam vidím horší nebezpečí, totiž že ta holčina zůstane pouze se základním vzděláním. Právě lidé se základním vzděláním žádali hlavně rychlé (drahé) úvěry. Jistě, že se práce sehnat dá, ale těžko shání práci kvalifikovaní. Pochybuju, že by holčina uměla něco k přivýdělku. Ve 14 snad nebude mít ani ukončené základní vzdělání.

  1. na komentář reaguje risina — #53
  superkarma: 0 28.10.2009, 18:16:41
 10. avatar
  [51] risina [*]

  Michaela Kudláčková — #50 A víš něco o Vlastině dětství a jejích rodičích? Proč Martin říká, že ona rodinu neměla?

  superkarma: 0 28.10.2009, 16:58:42
 11. avatar
  [50] Michaela Kudláčková [*]

  Rikina — #43 ...víš, ono toho bylo tolik, že jsem měla problém to popsat v jednom článku.

  Nejstarší dceři je 23 nemá dětri a žije s přítelem. Snaží se pomoci, ale sami mají dost starostí.

  Pak je dcera 22 dvě děti - pomáhají s hlídáním

  Dcera 14

  Synek 1,5 roku.

  Všechny ty děti měla Vlasta s tím jedním mužem.

  1. na komentář reaguje risina — #51
  2. na komentář reaguje schnaxy — #56
  3. na komentář reaguje mmarianne — #61
  superkarma: 0 28.10.2009, 12:38:22
 12. [49] FAXÍK [*]

  já odešla po 9-ti letech domácího teroru a říkám si, že jsem měla odejít hned po první ráně!!

  škoda mého mladého života, mohla jsem si ho užívat a né proplakat?!

  držím palečky a přeji moc štěstí a zdravého rozumuSml59

  superkarma: 0 28.10.2009, 12:05:58
 13. avatar
  [48] malvina [*]

  A kdo to má v  životě opravdu  lehké.? Je  velmi   málo  lidí, kteří, proplouvají  životem, bez problému. Každý máme svůj  díl starostí,trablů a  životních  krizí. Někdo je zveřejní a  někdo je  řeši. Celou  situaci něměli nechat dojít  až do krajnosti. Vždy  mámě  možnost volby.Sml63

  superkarma: 0 28.10.2009, 10:40:08
 14. avatar
  [47] jiti [*]

  No chudák paní, v životě to neměla lehké. Jak to vidím kolem sebe, je lepší nevdávat se, žít na hromádce aby vás náhodou drahý nestáhl do kolotoče dluhů.

  superkarma: 0 28.10.2009, 09:32:09
 15. avatar
  [46] mishka76 [*]

  Vlasti, držím ti palce abyste to zvládli a mělas konečně trochu toho obyčejnýho štěstí Sml72Sml72Sml72

  superkarma: 0 28.10.2009, 09:30:22
 16. [45] Rikina [*]

  risina — #44 Sml22 to "my dva budeme žít jako pár s jejím synkem" je spíš zbožné přání. I kdyby ta prostřední dcera dokázala žít samostatně s dětmi, což není moc pravděpodobné, tak tu 14letou a její dítě budou mít doma ještě dlouho. Pokud jí vůbec to dítě nechají, až se narodí, protože při těch popsaných podmínkách (o dům přijdou kvůli dluhům - kde tedy budou všichni bydlet? Sml80) je klidně možné, že soud rozhodne jinak. Velmi nezáviděníhodná situace.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #52
  superkarma: 0 27.10.2009, 22:14:05
 17. avatar
  [44] risina [*]

  Rikina — #43 Taky jsem počítala, kolik  má Vlasta dětí, a přemýšlela, co je s tou nejstarší. A kde je táta dětí prostřední dcery? Platí jí na ně?

  Zarazil mě optimismus pana Maritna. Myslí, že ta 14letá holka bude sama vychovávat své dítě a on bude jen s Vlastou a jejím nejmladším. Spíš myslím, že Vlastě prostě přibude další dítě... A je mi jí líto. Jí i té nastávající maminky (mé nejmladší bude taky za 2 měsíce 14 a nechtěla bych zažít podobnou situaci).

  1. na komentář reaguje Rikina — #45
  superkarma: 0 27.10.2009, 21:55:22
 18. [43] Rikina [*]

  risina — #41 a taky co se stalo s tou nejstarší dcerou. Sml80 Prostřední dcera se dvěma dětmi evidentně spadla do stejného maléru jako matka, a tu nejmladší to čeká. Nic pozitivního. Sml15

  1. na komentář reaguje risina — #44
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #50
  superkarma: 0 27.10.2009, 21:29:45
 19. avatar
  [42] risina [*]

  Juana — #19 Pro osobní bankrot musí být záruka, že dlužník splatí za 5 let na životní minimu aspoň 30% dluhu. Info tady: http://www.rmi-finance.cz/osobni-bankrot/

  superkarma: 0 27.10.2009, 18:43:05
 20. avatar
  [41] risina [*]

  Docela by mě zajímalo, jaké dětství měla a zý jaké rodiny pochází Vlasta -Martin říká "Tak zoufale chtěla udržet rodinu, kterou ona sama neměla..."

  1. na komentář reaguje Rikina — #43
  superkarma: 0 27.10.2009, 18:39:56
 21. avatar
  [40] risina [*]

  Michaela Kudláčková — #36 S tím sirotčím důchodem to je děsný - copak ty děti můžou za to, že jejich táta nepaltil sociální pojištění? Ale nějaký příspěvky od sociálky snad berou, ne?

  superkarma: 0 27.10.2009, 18:36:20
 22. avatar
  [39] Věrulinka [*]

  dazou — #8 Sml67Sml22

  superkarma: 0 27.10.2009, 16:20:58
 23. avatar
  [38] Michaela Kudláčková [*]

  Bébina — #37 ..znala jsem, člověka, který zase na všechno říkal "když budeš hodná" - i kdyby byl ze zlata, děkuji tatínka nepotřebuji, mám hned dva a výchovnou komisi taktéž nehledám, říkala jsem si tehdy. Sml30 Vím, o čem mluvíš.Sml57

  superkarma: 0 27.10.2009, 15:29:39
 24. [37] Bébina [*]

  barkl2 — #28 Tak ja mam tu hranici hodne citlivou. Nesnesu, aby mi kdokoliv cokoliv narizoval nebo zakazoval. Chodim si kdy chci a kam chci a pritel to respektuje. Kdybych slysela tam nepujdes, bylo by zle. Kdysi jsem mela tanecnika, docela zamindrakovaneho a nesmeleho cloveka. A delalo mu zvlastni radost, ze pri tanci ho partnerka musi poslouchat, psychopaticky se tomu smal. Uz tenhle naznak manipulace mi byl proti srsti.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #38
  superkarma: 0 27.10.2009, 15:23:27
 25. avatar
  [36] Michaela Kudláčková [*]

  prece ja — #35 ...nepřekvapuje mě to. Sociálka zase chodí kontrolovat, jestli Vlasta při té dřině, kterou se snaží zajistit všechno, co má na krku, nic nezanedbává. Vdovský a sirotčí důchod jí ale nedají. Místo toho, projedou lednici a skříně.Sml80

  1. na komentář reaguje risina — #40
  superkarma: 0 27.10.2009, 15:15:10
 26. avatar
  [35] prece ja [*]

  jednou jsem volala linku pro týrané děti, že máme podezření, že dceru známé zneužívá její otčím ( on se tím ani moc netajil), tak nám řekli, že když už její 14 tak ten rok to vydrží a pak může se jít učit na internát a tím se to vyřeší.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #36
  superkarma: 0 27.10.2009, 15:03:46
 27. avatar
  [34] barkl2 [*]

  30] a představ si, že když došla do krizového centra "žena v nouzi", s tím že neví co má dělat, že ji chce manžel zabít,  tak jí řekli, že jí mohou pomoci se s tím psychicky vyrovnat. Sml80

  superkarma: 0 27.10.2009, 14:56:41
 28. avatar
  [33] Michaela Kudláčková [*]

  prece ja — #30 Sml22Sml67

  superkarma: 0 27.10.2009, 14:38:07
 29. avatar
  [32] barkl2 [*]

  prece ja — #30 tak pistolka? znám případ, kde to byl igelit, jáma ve sklepě a už zapnutá míchačka.

  superkarma: 0 27.10.2009, 14:21:46
 30. avatar
  [31] denkas [*]

  maje — #26 Přesně! Máš pravdu! je to pomalé plíživé! A taky tyto psycho tyrani zas uměj být hrozně moc hodní!Sml22A člověd věří ,doufá ,miluje ,.. znám taky sem to zažila! Taky bez facek,

  a až když jsem byla bez něj ,tak až potom mě docházelo v čem sem žila! Jasně něco člověk ví ,ale něco si už ani neuvědomuje! Jo a taky neustále vyhrožoval sebevraždou!Ale aspon nepil a nedělal dluhy!

   je to moc smutný příběh! Přeji aby se jí už konečně dařilo! aby byla štastná!

  superkarma: 0 27.10.2009, 14:13:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme