Rodina

Mateřské mléko pro miminko, mateří kašičku pro maminku

 

Ne nadarmo se říká, že je člověk pilný jako včelka. Konkrétně jako včelka sběračka, protože to je právě ta, kterou často potkáváme na loukách a květech. A ta se opravdu nezastaví.

 

Nasbírané bohatství včela shromažďuje ve svém medovém váčku. V úlu ho pak pěkně vyvrhne. Na to čekají jiné včelky, které vše promísí se slinami, a nakonec tak přemění sacharózu na hroznový a ovocný cukr. Potom je nektar uložen do plástve a suší se.

 

Med

Jeho blahodárné působení na náš organismus je především ve snadné stravitelnosti. Med také podporuje trávení, je výborný na posílení nervové soustavy, má dobrý vliv na srdce a na organismus působí jako čistič od nahromaděných jedů.

Zevně lze s velikým úspěchem medem potírat špatně se hojící rány a okoralé nebo praskající rty.

Pokud máte dlouhé vlasy a chcete jim jednou měsíčně věnovat opravdu kvalitní péči, používám masku, kterou připravuji z ovesných vloček přelitých teplým mlékem s pěti lžícemi medu. Směs nechám 15 minut stát a potom ji nakydám na hlavu. Po zhruba 20 minutách opláchnu. Včelky nám ale nedávají jenom med.

 

Pyl

Na včelím kožíšku a nožkách se při práci zachytává také pyl. Pro nás je pyl přínosný především ve chvíli, kdy je naše tělo vystaveno větší zátěži. Například v zimě, nebo když jsme psychicky přetěžováni. Pylová zrnka, která se dají u včelařů tak jako všechny včelí produkty opatřit, jsou tvrdá, a proto je dobré rozpouštět je například v jogurtu. Moje malá dcera je ovšem s úspěchem chroupe.

 

Pyl je prospěšný všude tam, kde je potřeba pečovat o kůži zevnitř. Výrazně posiluje organismus, nervy a podporuje prokrvení. Také se vyplatí, když nás zlobí střeva, a pokud potřebujeme celkově zvýšit svou výkonnost.

 

Propolis

Když do úlu pronikne nevítaný host, včelky jej okamžitě usmrtí. Jenže už ho nedokáží z úlu dostat ven. Aby proto ochránily sebe i líheň před zhoubnými jedy a infekcí, potahují včely všechna cizí tělesa vrstvou propolisu.

 

Propolis je přírodní antibiotikum. Vyplatí se všude tam, kde je potřeba cokoli desinfikovat. Výborně se mi osvědčil u dětí při léčbě aftů, letních ekzémů, ale i odřenin a drobných poranění. Též se používá na krvácející dásně. Vnitřně je propolis dobrý na posílení obranyschopnosti.

 

Mateří kašička

Nejlepším a také nejvzácnějším produktem, který nám včelky poskytují, je mateří kašička.

Tímto zvláštním výměškem slinných žláz včelky krmí vybrané larvy. Díky této substanci se z vybraných larviček vyvinou včelí královny více než dvojnásobně větší než normální včelky. Jejich život je dlouhý i šest let a každý den svého života nakladou až 2000 vajíček. Ostatní včelky, které tento „zázrak“ nedostávají, žijí jen zhruba šest týdnů a jsou neplodné.

Mateří kašičku pořídíte od včelaře pravděpodobně v 10 ml injekční stříkačce, kde budete mít už nadávkováno.

Výborná je pro čerstvé maminky

Po porodu jsem vždy jednou denně užívala jeden dílek ze stříkačky pod jazyk (je potřeba to vydržet, protože je hnusná, ale stojí to za to).

Rekonvalescenci jsem absolvovala naprosto bez problémů, nic mě nebolelo, nebyla jsem nijak unavená, velmi krátce jsem krvácela a psychicky jsem se cítila také velice dobře.

Mateří kašička obsahuje vzácné enzymy, které mají obecně blahodárný vliv na náš organismus. Působí na obnovu buněk a celkově ozdravuje všechny orgány. Mateří kašička je stále ještě předmětem zájmu vědců, protože celkový rozsah jejího působení ještě není zcela prozkoumán.

 

Milé maminky, každé pondělí najdete na Ženě-in podobný tip právě pro vás. Napište nám, co by vás zajímalo a jakou problematiku byste uvítala.

Máte zkušenost se včelími produkty? Pomohly vám?

   
25.02.2008 - Děti - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Vivian [*]

  michaela.kudlackova: strava těhotné nemá podle výsledků klinických studií žádný vliv na vznik alergií u dítěte . To jsem četla v odb. publikaci Efektivní péče v perinatologii (Grada, 1998), kde autoři uvádějí účinnost či neúčinnost jednotlivých praktik užívaných v těhotenství a za porodu podle výsledků provedených studií, a pokud jde o držení speciálních "antialergických" diet v těhotenství, tak u nich se neprokázalo, že by to mělo nějaký vliv na to, zda se u dítěte později vyvine nebo nevyvine alergie...
  Jak je to se stravou kojící matky, nevím, ale asi bych to nepřeceňovala... Spíš bych za tím viděla dědičnost a vliv prostředí...

  superkarma: 0 27.02.2008, 20:45:37
 2. avatar
  [26] Gedžitka [*]

  michaela.kudlackova: prej může

  superkarma: 0 26.02.2008, 18:47:25
 3. avatar
  [25] Michaela Kudláčková [*]

  Solei: Zřejmě jsem se v článku nesrozumitelně vyjádřila. Mám čtyři dcery. Všechny kojené přes tři roky. U dvou jsem užívala mat.kaš. po porodu. Nemyslím, že alergie u dítěte má souvislost s tím, jak se stravuje matka v těhotenství, ale mohu se mýlit. Nejsem lékař.

  superkarma: 0 26.02.2008, 13:53:39
 4. avatar
  [24] Solei [*]

  Vivian: s těmi riziky u alergenů je to tak, že čím větší alergen tím později se doporučuje podat dítěti. Vysvětleno úplně laicky: s některými látkami si dítě poradí až od určitého věku a čím dříve mu nebezpečnou látku podám tím je větší riziko případně silnější projev alergie.

  superkarma: 0 26.02.2008, 09:37:20
 5. avatar
  [23] Gedžitka [*]

  Vivian: jo to já nevím, každopádně to doporučují odborníci. Vím, že alergii může vyvolat cokoliv, ale ... Myslím, žeje pochpitelný, že člověk přemýšlí co a jak mohl udělat, aby se to nestalo. A doporučuje se to nepřehánět pouze s těma největšíma alergenama. Ano sou tu holky, co maj děti alergický na jablka, ale jinak se jablka doporučují mezi prvníma k podání kojencům, naopak právě med a včelí produkty se nedoporučují proto, že jsou silnými alergeny. Myslím je to logický. Možná bych to u holek neovlivnila, možná ano, to už ale nezjistím. Ono možná bys taky mlucvila jinak, kdybys byla v situaci, kdy musíš děckám sakra hlídat jídelníček, aby ti je neodvezla rychlá.....

  superkarma: 0 25.02.2008, 22:28:27
 6. avatar
  [22] Vivian [*]

  Gedžitka: a myslíš, že bys té alergii zabránila, kdybys nejedla žádné potenciální alergeny? Ona alergii může vyvolat prakticky jakákoli potravina, takže kdyby to nebylo mlíko, tak by to bylo něco jiného... A to by kojící matka nesměla jíst asi nic.
  Já tohle vůbec neřeším, jím všechno. Kdybych se měla bát všech možných rizik, tak bych se asi zbláznila. Kojící matka musí mít hlavně pestrou stravu, aby jí nechyběly živiny

  superkarma: 0 25.02.2008, 19:37:10
 7. avatar
  [21] Gedžitka [*]

  Solei: no asi tak, jen prostě je potřeba dávat pozor a informovat se a nedat na řeči typu my to dělali tak a ....

  superkarma: 0 25.02.2008, 18:19:32
 8. avatar
  [20] Solei [*]

  Japina: aby to mělo jakýsi význam tak místo jednoho dílku by nejspíš bylo potřeba aplikovat celou injekční stříkačku. Hlavně, že děcko z toho nemělo ani vyrážku ani průjem.

  superkarma: 0 25.02.2008, 17:49:45
 9. avatar
  [19] Solei [*]

  Gedžitka: no, přejme Michalele, aby její poporodní experimenty nezpůsobily dceři žádné zdravotní problémy a děťátko ve zdraví přežilo.
  Však ono se nadarmo neříká, že příliš mnoho škodí. Když bude dceru moc chránit může jí ublížit stejně jako když nebude chránit vůbec.

  superkarma: 0 25.02.2008, 17:48:19
 10. avatar
  [18] Japina [*]

  Zas bych té mateří kašičce naordinované po porodu nepřisuzovala tak zázračnou moc, jistě může pomoct, ale nespasí. Ale jinak rozhodně nemá nějak odpornou chuť, řekla bych že je jen dost kyselá.
  Ještě bych dodala, že délka života včely se liší podle profese a taky ročního období, kdy se vylíhne. Šest týdnů sedí na létavky v období snůšky, ale v zimních měsících se dožívají i 3 - 4 měsíců. Naopak včelí královny včelaři likvidují obyčejně po 4 letech (často i dříve).

  superkarma: 0 25.02.2008, 17:33:35
 11. avatar
  [17] Gedžitka [*]

  Solei: dneska by každá pediatrička měla hned ze začátku maminkám dát seznam alergenů a vše jim vysvětlit. Moje děti mají třeba alergii na bílkovinu kravského mléka, atop se jim udělal velmi brzo, ještě v době, kdy sem kojila a to proto, že sem jedla dost mléčných výrobků, jenže mě nikdo neřekl...... Až potom sem teprv zjistila všechny souvislosti, bohužel pozdě.

  superkarma: 0 25.02.2008, 17:28:21
 12. avatar
  [16] Solei [*]

  Gedžitka: jj, můžu se cpát jahodama horem dolem, ale dokud mně mamka kojila nesměla si dát ani jahodu
  Ale je pravda, že jako kojící matka bych se takovému rejžáku obloukem vyhnula.

  shb: nejsem si jistá jak je to s pomocí propolisu lidem s atopickým exémem. Možná funguje na některé dermatitidy, ale na klasický atopický exém ho doktoři většinou nedoporučují jako dráždivý.

  superkarma: 0 25.02.2008, 17:07:23
 13. avatar
  [15] Gedžitka [*]

  michaela.kudlackova: no jo jenže dneska už má minimálně atop kdekdo a kojící maminy by měly dávat obrovskej pozor na to co jí Navíc plno těch mamin o alergiích nemá ani tušení, kolik rát ani neví, že mají alergii příp. partner. A pak taky neznají alergeny, tak nač jim podsouvat další s tím, že udělají nejlíp, když naopak můžou hodně ublížit.

  superkarma: 0 25.02.2008, 16:53:26
 14. avatar
  [14] shb [*]

  michaela.kudlackova: No právě, je to individuální, mně asi tak v 7 letech nebo tak nějak- už si nepamatuju dal děda mast z propolisu na ekzém ale mně naopak dost dráždila, přestože ostatním ekzematikům pomáhala, a tehdy se snad o alergiích ani tak nemluvilo, takže vlastně jen zkouškou se dalo poznat jak kůže reaguje...ale jinak med a ostatní produkty mám ráda

  superkarma: 0 25.02.2008, 16:53:17
 15. avatar
  [13] Michaela Kudláčková [*]

  shb: Určitě máte pravdu. Měla jsem na mysli tu část populace, která netrpí alergií. To ale lidé povětšinou vědí. Pak je to veliká škoda pochopitelně.

  superkarma: 0 25.02.2008, 16:47:24
 16. avatar
  [12] Gedžitka [*]

  Solei: no právě to myslím vůči tomu dítěti, nač mu zbytečně vyvolat alergii, když by se to třeba nemuselo stát

  superkarma: 0 25.02.2008, 16:30:01
 17. avatar
  [11] Solei [*]

  Gedžitka: na jednu stranu máš pravdu, na druhou pokusy prováděla sama na sobě a dobrovolně nikdo ji nenutil. I když...... Podle mne to bylo naprosto zbytečné a tělo si z aplikované látky nevzalo nic co by mu bylo ku prospěchu. Hlavně, že děcko z toho nemělo problémy.

  superkarma: 0 25.02.2008, 16:21:22
 18. avatar
  [10] Gedžitka [*]

  Hm nejlepší je cpát kojící maminu tím největším alergenem

  superkarma: 0 25.02.2008, 16:14:52
 19. avatar
  [9] Solei [*]

  Jen takové malé doplnění k propolisu. Většinou jsou včely naprosto schopné vetřelce z úlu vynést, vrstvou propolisu nebudou plýtvat na žádnou vosu, ale maximálně tak na kamínek, který je pro ně těžký. Propolis nejčastěji užívají na zalepení spár a otvorů proti nežádoucímu proudění vzduchu.

  superkarma: 0 25.02.2008, 16:00:49
 20. avatar
  [8] Solei [*]

  o. u.: mateří kašičku není problém koupit, přidává se do mnoha přípravků koupit ji samotnou čistou je ale naprostý nesmysl. Představte si velikost včely - v celém úle je touto mateří kašičkou krmena jen jedna jediná včela. Je to hodně malé množství.
  Pokud stojíte o kvalitní přípravky obsahující včelí produkty, kontaktuje český svaz včelařů. Existují i specializované prodejny kde je možné mnoho včelích produktů koupit.
  Je nutné počítat s tím, že je to ale přírodní produkt často používaný jako léčivo. A například květní pyl, případně pyl vmíchaný do medu se doporučuje lidem po těžkých operacích v rekonvalescencí. Je tedy nuté přistupovat k užívání těchto výrobků velmi opatrně a rozhodně né se tím cpát dlouhodobě jako chlebem. Může dojít k závažným poškozením na zdraví.

  superkarma: 0 25.02.2008, 15:58:28
 21. [7] mindulinka [*]

  shb: máš pravdu, že všechny včelí produkty včetně medu můžou dráždit. Ale vždy je lepší mít med a jeho produkty od místního včelaře - sběr pylu z dané oblasti, ve které žijeme. Je menší riziko alergické reakce (pokud nejsme vyloženě pyloví alergici) a med je pro nás mnohem lepší. V životě bych si med nekoupila v obchoďáku - nic v něm není zdravého a ještě je příšerně drahý.

  superkarma: 0 25.02.2008, 15:17:15
 22. avatar
  [6] Michaela Kudláčková [*]

  o. u.: Myslím, že těžko. Velmi rychle podléhá zkáze.... ale můžete se poptat..M.

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:34:52
 23. avatar
  [5] o. u. [*]

  Já bych mateří kašičku vyzkoušela, ale raději než ke včelaři bych ji asi zašla koupit do lékárny - jestli ji tam mají ...

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:32:14
 24. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  testik

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:03:07
 25. avatar
  [3] shb [*]

  Včelí produkty jsou super, ale pozor u toho propolisu! Může na něj být alergie a vůbec opatrně s těmi produkty, někoho můžou dráždit! Teď mluvím z vlastní zkušenosti.

  superkarma: 0 25.02.2008, 11:21:03
 26. avatar
  [2] abaka [*]

  med miluji,a ty ostatní produkty jsem ještě nezkoušela,ale určitě vyzkoušim.

  superkarma: 0 25.02.2008, 10:59:29
 27. [1] FAXÍK [*]

  mám ráda med, určitě je zdravý a našemu tělo prospěšný

  superkarma: 0 25.02.2008, 08:38:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme