Zdraví dítěte je ovlivněno vrozenými dispozicemi, výživou a kvalitou životního prostředí. I když si maminky malých dětí uvědomují význam mateřského mléka, mnohé z nich nemají informace o jeho složení a vlivu jednotlivých složek na zdraví dítěte…

 

 

Mateřské mléko - nenahraditelná složka výživy dítěte

Osobní zkušenosti mnohých maminek, které byly potvrzeny výzkumem, vypovídají o pozitivním účinku mateřského mléka na dětskou imunitu. Není se ani čemu divit. Mateřské mléko je zcela mimořádným a nenahraditelným zdrojem výživy kojence a obsahuje všechny potřebné látky pro zdravý vývoj dítěte v prvních šesti měsících.

Statistiky se shodují ve zjištění, že u plně kojených dětí je významně nižší riziko vzniku obezity, cukrovky, alergie a chudokrevnosti a jejich rozvíjející se imunitní systém je ve výborné kondici. Od toho se také odvíjí výrazně menší nemocnost a náchylnost k infekcím.


Podpora dětské imunity

Pozitivní vliv mateřského mléka na dětský organizmus je způsoben především oligosacharidy neboli prebiotikami, které se v mléce nacházejí. Tyto látky nemají pouze nutriční význam, ale především ovlivňují vytváření mikroflóry novorozence. Ta významně pomáhá posilovat imunitní systém a odolnost dětského organizmu. Zdravá střevní mikroflóra snižuje náchylnost dětí nejen k různým infekcím, ale i k běžným onemocněním.

Maminky, informujte se!   

Z výzkumu vyplývá, že maminky jsou dobře informované o postavení mateřského mléka. Většina z nich plně kojí do šesti měsíců věku dítěte.

Zajímavý je však fakt, že maminky se hlouběji nezabývají složením mléka. Neuvědomují si jeho konkrétní složení a vliv jednotlivých látek na organizmus dítěte.

Zde se nabízí optimální prostor pro pediatry, kteří by měli každé mamince vysvětlit, proč je mateřské mléko tak důležité. Pouze dobře informovaná maminka může svým rozhodnutím o výběru a volbě vhodné stravy sama ovlivnit úroveň imunitního systému dítěte.


Zdroj: výzkum společnosti Faktum Invenio, tisková konference „Děti do 3 let věku bývají často nemocné! Proč?“, duben 2006    

Reklama