Bulvár

Mateřská centra

Co je to mateřské centrum?
Mateřské centrum sdružuje maminky na mateřské dovolené (ale nejen ty) a jejich děti. Zakladatelkami jsou samotné maminky, které se starají o samosprávu a o celý chod mateřského centra. Zajišťují program, různé akce, mnohdy i hlídání dětí.

Hlavním cílem mateřských center je, aby maminky netrávily celý den s dítětem samy doma a aby se zapojily do kolektivu ostatních maminek a dětí. Maminky zde často najdou nové přátele, pomoc a radu. Děti zase mají možnost pohrát si s ostatními dětmi.

Trocha historie
Zakladatelkami prvního mateřského centra v Praze bylo sdružení Pražské matky. Hlavní patronkou mateřských center je Rut Kolínská z tohoto sdružení. 

Pražské matky se v roce 1990 dozvěděly o mateřských centrech, které už přes dvacet let fungují úspěšně v Německu.
V roce 1991 následovala exkurze do Mnichova a po ní v roce 1992 založení prvního mateřského centra v Praze.

V roce 1998 existovalo v České republice již 78 mateřských center, dnes něco přes 120.

Program v mateřských centrech
Mateřské centrum má být místem pro matky a jejich děti, ale také pro celé rodiny.
Maminky tady najdou místo pro odpočinek, vzdělávání, nové uplatnění i inspiraci. Běžně tady probíhají různé kurzy, ať už vzdělávací nebo tvořivé.
Centra pořádají různé sportovní akce, jednorázové akce, jako jsou maškarní, dny dětí, besídky, divadelní představení.

Běžné jsou také přednášky odborníků na téma zdraví, společnost, děti a jiné.
V centrech se slaví narozeniny dětí i matek.

Mateřské centrum bývá otevřené většinou po celý den a pro každého.

Jak založit mateřské centrum
Mateřské centrum si u vás můžete založit i vy. Pro začátek musíte být 3 osoby, starší 18 let s trvalým pobytem v ČR. Založíte spolu občanské sdružení, které musí být registrováno u ministerstva vnitra.
Z dalších povinností, které musíte splnit, abyste mohli provozovat mateřské centrum, zmíním třeba založení účtu u banky, zajištění financí, nalezení vhodného prostoru pro provoz centra a v neposlední řadě i zařazení do sítě mateřských center ČR.

Čeká vás samozřejmě spousta práce, která se ale určitě vyplatí. V centru může vzniknout pracovní místo (i více, podle velikosti centra) pro maminku na mateřské. Další maminky se na chodu centra podílejí dobrovolně, bez nároku na honorář.

Je dobré, když se třeba o program, úklid a další provozní záležitosti v centru stará více maminek. Například na programu se může podílet každý, kdo mateřské centrum navštěvuje.

 

Informace čerpány z www.materskacentra.cz . Na těchto stránkách naleznete také podrobné doporučení, jak postupovat při založení mateřského centra.

   
18.02.2004 - Společnost - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Drahuška [*]

  U nás MC sice nemáme, zato v Domě dětí a mládeže existuje Klub maminek a dětí. Původně byl jen jednou v týdnu, nyní na žádost maminek a po dohodě je 3 x 2 hodiny v týdnu, ale i tak nám to stačí, aspoň přijdeme na jiné myšlenky, pobavíme se mezi sebou, dáme kafčo, děti si pohrají (či pozlobí), můžou si malovat, modelovat, dovádět na žíněnkách, tančit u klavíru, k dispozici mají spoustu různých hraček. Platíme 20,- Kč za návštěvu (kafe a čaj jsou v ceně).
  Dále v tělocvičně jedné ze ZŠ je jednou týdně hodina cvičení pro děti a rodiče - za 30,- Kč. Tady jsme byli v lednu na maškarním karnevale.
  Jinak DDM pořádá různé akce pro větší i menší děti s rodiči, naposledy to byla Cesta za Sněhovou královnou s plněním drobných úkolů a sladkou odměnou.
  Jediné, co nám maminkám tady u nás vadí je to, že zde není žádné dobře vybavené hřiště pro menší děti - budeme muset apelovat na MÚ.

  superkarma: 0 18.02.2004, 13:52:32
 2. avatar
  [20] Pajinka [*]

  U nás stojí jeden vstup 37,- Kč, permanentka na pět vstupů 150,- Kč, ale má trvanlivost 1 měsíc od prvního použití.

  superkarma: 0 18.02.2004, 13:42:07
 3. avatar
  [18] Landriel [*]

  Chéri: v tom MC, kam občas chodím, to teď zvedli na 30 korun za vstup. Kromě toho se tam dá objednat oběd (je to v prostorách mateřské školky) asi za 40 korun.

  superkarma: 0 18.02.2004, 13:22:14
 4. avatar
  [16] Landriel [*]

  Žábina: no já teda nevím, ale sunny píše v článku "Mateřské centrum bývá otevřené většinou po celý den a pro každého."

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:59:34
 5. avatar
  [14] koule [*]

  Landriel: u nas takove centrum taky fungovalo a ja za nej byla vdecna. Ted tu nemame zadny a je to smula. Hold kdybych chtela do MC, tak bych musela ject do jineho mesta. Mame tady jen dopoledni cviceni pro prcky, ale je to v dny, kdy mame s malym

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:40:31
 6. avatar
  [13] Pajinka [*]

  Lenra: Díky za radu, snad jestli se zadaří a budu zase na RD, ale rozhodně nejsem tip hlavní organizátorky, připojit se, to jo, ale aby ta aktivita vzešla ode mě, to .

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:39:00
 7. avatar
  [11] Pajinka [*]

  Lenra: Hned bych přišla, ale do Prahy to máme 300 km

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:17:10
 8. avatar
  [7] deti [*]

  Dobrý nápad.Brzo se tam s dětmi vypravím.

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:23:40
 9. avatar
  [5] Žábina [*]

  Pokud se to povede a sejde se dobrá parta, je to ...
  Landriel: já nevím, ale většina MC funguje asi jen dopoledne...

  superkarma: 0 18.02.2004, 08:21:08
 10. avatar
  [4] Landriel [*]

  Pajinka: přesně, u nás jsem taky jedno centrum objevila (dokonce je i v tom seznamu), ale nefunguje podle toho, co píšou v článku. Mají otevřeno jen do půl jedné (děti sní oběd a jde se domů), dítě tam nikdo nepohlídá, takže žádný odpočinek se nekoná. Taky už jsem zažila, že maminka s miminkem tam s sebou vzala i dítě už školkového věku, ovšem starala se o mimčo a starší dítko terorizovalo ostatní (menší děti).
  A pokud vím, takhle malé děti si neumí hrát spolu, takže jediný přínos je v tom, že se dostanou k jiným, neznámým hračkám a maminka "mezi lidi".

  superkarma: 0 18.02.2004, 07:55:46
 11. avatar
  [2] Pajinka [*]

  My také máme MC, ale bohužel nefunguje tak, jak bychom si představovaly a jak je popsáno v článku.

  superkarma: 0 18.02.2004, 06:48:37
 12. avatar
  [1] Denča [*]

  Mateřská centra jsou skvělá věc, sice ještě děti nemám, ale v jednom mateřském centru pomáhám. Maminky jsou moc spokojené, a jejich ještě víc, protože si můžou hrát s ostatními dětmi, maminky se seznámí, radí... pořádáme pro ně různé akce, soutěže, karnevaly, burzu oblečení, půjčovnu kostýmů, stříhání dětí, poradny s odborníkama...

  Už se těším, až tam budu chodit taky s děťátkem

  superkarma: 0 18.02.2004, 05:52:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme