Onemocnění štítné žlázy rozhodně nepatří k vzácným onemocněním. Hned po cukrovce je nejběžnější poruchou žláz s vnitřní sekrecí. Se štítnou žlázou se léčí desítky milionů lidí. Ve většině vyspělých zemí postihuje asi 5 % obyvatel, tj. až jednu osobu z dvaceti. Podobná situace je i u nás. Daleko častěji se nemoci štítné žlázy vyskytují u žen než u mužů, zejména ve středním a vyšším věku, přičemž jsou objeveny u 15–20 % náhodně vyšetřených žen. Počáteční příznaky tohoto onemocnění lze snadno přehlédnou, anebo je pacient mylně považuje za projevy stárnutí nebo stavy úzkosti.

V těle se štítná žláza nachází na krku dole před hrtanem. Má dva souměrné laloky, a proto vypadá trochu jako motýlek. Jejím úkolem je shromažďovat z krve jód k výrobě tří hormonů, tyroxinu (T4), trijodthyroxinu (T3) a kalcitoninu, které regulují spotřebu energie doslova ve všech orgánech i ve všech buňkách těla. Její činnost řídí z podvěsku mozkového speciální hormon.

Štítná žláza je jeden z důležitých regulačních orgánů, který se podílí na mnoha funkcích těla.
Pravděpodobnost jejího onemocnění je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů, a to zřejmě proto, že u žen se projevuje větší sklon k nesprávné funkci. Podstatou problému je, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za část těla a vyrábí proti ní protilátky. Jestliže štítná žláza začne být málo či příliš činná, objeví se problémy.

Snížená funkce (hypofunkce) štítné žlázy
Tělo funguje zpomaleně, projevuje se únava, doprovází ji pocit chladu, dostavuje se snížená schopnost soustředit se a pacient trpí poruchou paměti a přibývá na váze. Po čase se příznaky zhoršují (suchá kůže, lámavé nehty, zácpa, bolesti a křeče svalů, pomalý srdeční tep a u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení). Vzhledem k tomu, že tato choroba způsobuje nepravidelnou ovulaci, ženy, které se neléčí, můžou mít problémy s početím a s větší pravděpodobností potratů a předčasných porodů. Výsledkem snížené funkce štítné žlázy jsou také deprese (20 %).

Tento stav se nedá vyléčit, ale pomoc je celkem jednoduchá. Hormon se dá nahradit pravidelným užíváním tablet. Správný lék a dávkování se musí stále sledovat. Protože nadměrným dodáváním hormonu se zvyšuje riziko nebezpečí osteoporózy (řídnutí kostí) a srdeční arytmie a nedostatkem zase zvýšíme krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Zvýšená funkce (hyperfunkce) štítné žlázy
Příznaky jsou přesně opačné než u hypofunkce. Rychlý tep, nervozita a podrážděnost, stálý pocit horka, svalová slabost, měknutí nehtů, padání vlasů, častější vyměšování, úbytek na váze při stále stejném příjmu potravin, u žen kratší menstruační interval a slabší krvácení. Často mají pacienti pocit přebytečné energie a současně mohou mít i pocit slabosti a cítit se zcela vyčerpaní. Mnoho lidí s hyperfunkcí má také problémy s očima. Mívají je zarudlé, podrážděné, suché a nateklé. Vzniká zvýšený tlak na oční nerv a na tkáň v očnici, což způsobuje vylézání očí z očních důlků.

Léčení bývá složitější. Jde o to zastavit tuto zvýšenou aktivitu. Existují tři možnosti. Podávání radioaktivního jódu na oslabení činnosti štítné žlázy, podávání léků na zastavení zvýšené produkce hormonu, chirurgické odstranění štítné žlázy, jejíž funkce se pak nahrazuje trvalým dodáváním chybějícího hormonu.
Poruchy štítné žlázy se dají diagnostikovat krevními testy. Nejcitlivější test stanovuje množství hormonu, který stimuluje štítnou žlázu a je vyměšován hypofýzou. Když je funkce štítné žlázy nedostatečná, hodnoty tohoto hormonu jsou vysoké. Nízké hodnoty signalizují nadměrnou funkci štítné žlázy. Měříme samozřejmě také nejdůležitější hormon štítné žlázy – tyroxin.

Význam štítné žlázy
Pokud jsou v těle regulační poměry v pořádku, pak je zdravé. Když se však někde v těle probíhají špatné procesy (psychické stresy, vyčerpanost), některý orgán je nadmíru zatěžován (játra, ledviny, střevo), dávají se do pochodu regulační mechanismy těla. Veledůležitým regulačním orgánem je právě štítná žláza. Ta musí zvýšeně pracovat, vyčerpává se a časem může selhávat ve své funkci.

Pozorujete na sobě některé z příznaků onemocnění štítné žlázy? Už jste si ji někdy nechala vyšetřit? Podstupujete pravidelně zdravotní preventivní prohlídky, i když jste fit?

Reklama