skin

Víte, jak vypadá zdravá kůže? Napadne Vás, že by měla být hladká, růžová, bez vyrážky, čistá, matná, jemná, opálená, pružná...? Nebo musíte chvíli přemýšlet? Najít rychle správný ekvivalent pro zdravou kůži není jednoduché. Posouzení zdravého vzhledu kůže je totiž vždy individuální a v řadě případů i velmi subjektivní.

Přestože mnohem snáze dokážeme rozpoznat, že se s naší kůží něco děje, máme tendenci varovné kožní příznaky přehlížet a podceňovat. Jako by kůže byla tím posledním „nedůležitým“ orgánem našeho těla. V mnohých případech se sice nejedná o život ohrožující onemocnění, nicméně mohou být velmi nepříjemná, zatěžovat psychiku a zhoršovat kvalitu života.

Příznaky „nemocné kůže“:

 • Suchost, šupinky, olupování
 • Svědění
 • Zarudnutí, napnutí kůže
 • Zhrubělá kůže
 • Lesklá kůže
 • Vyrážka, puchýřky
 • Praskliny
 • Vřídky, mokvání
 • Skvrny, změny barvy
 • Pálení, bolest
 • Prořídnutí nebo ztráta ochlupení

Někdy naopak převažují subjektivní pocity nad jednoznačnými kožními projevy. Při podrobnějším dotazování pacient uvádí, že na kůži žádné změny nepozoruje, ale cítí se nesvůj, je podrážděný, napjatý, má pocit suché kůže, je mu nepříjemný tělesný dotyk, špatně spí, je nesoustředěný, oděv ho nepříjemně škrábe...To vše může také souviset s onemocněním kůže.

Je to atopický ekzém, nebo není?

Slovo „ekzém“ velmi zlidovělo, lidé se jím naučili nazývat nejrůznější svědivé projevy na kůži, vyrážku nebo šupinky. Z lékařského hlediska má však ekzém jasnou definici: ekzém je povrchový neinfekční zánět kůže. Je důležité vědět, že existuje mnoho druhů ekzémů a každý z nich má rozdílné příčiny. Jedním z nich je atopický ekzém.

Atopický ekzém (neboli atopická dermatitida) je nejčastějším kožním onemocněním v populaci. Pokud bychom vzali 100 dětí školního věku, pak cca každých 20 z nich má atopický ekzém. U dospělých nalezneme na každých 100 obyvatel celkem 5-10 pacientů s atopickým ekzémem.
Atopický ekzém je chronický kožní zánět neinfekčního charakteru (tzn. není nakažlivý). Má jasný genetický základ, přenáší se tedy dědičně z generace na generaci. Pojem „atopie, atopický“ je odvozen od řeckého slova „atopos“ = něco, co není na svém místě. Současná medicína označuje obecně atopii jako vrozenou schopnost kůže a sliznic reagovat alergicky na různé cizí částice z vnějšího prostředí. Mezi atopie se tak z lékařského hlediska řadí nejen kožní atopie (atopický ekzém/ atopická dermatitida), ale i respirační atopie (alergická rýma, astma).
Atopický ekzém má velmi pestré a proměnlivé projevy, nicméně pro všechny formy atopického ekzému jsou charakteristické tyto 4 základní rysy: chronický průběh, suchost kůže, svědění, přítomnost kožního zánětu (začervenání, zhrubění, šupinky, praskliny).
Onemocnění se může objevit v kterémkoliv věku, nejčastěji však začíná do 6 let života dítěte. Atopický ekzém se tak může projevovat po celý život jedince (s různým kolísáním), u řady lidí ale může v dospělosti vymizet. U 10 % dospělých může atopický ekzém paradoxně začít až v dospělosti.

Podle věku se rozlišují tyto formy atopického ekzému:

 • Forma kojenecká začíná kolem 3. měsíce věku, lokalizován hlavně na tvářích, bradě, ve kštici (červené pupínky, puchýřky, šupinky, výrazné svědění)
 • Forma dětská mezi 3. - 10. rokem věku, projevy se stěhují na typická místa - loketní a podkolenní jamky - a dále na zápěstí (suchá zhrubělá kůže se šupinami, popraskání kůže, svědění může ustoupit)
 • Forma dospívajících věk 12 - 16 let, v pubertě může dojít k přechodnému zhoršení stavu danému hormonálními vlivy, projevy hlavně na víčkách, krku, dekoltu, loketní a podkolenní jamky, hřbety rukou (suchá červená ložiska se šupinami, zhruběním kůže, prasklinami)
 • Forma dospělých neliší se od formy dospívajících, projevy jsou více lokalizované (ruce, nohy, oční víčka, krk), silné svědění

Rada:
V případě suchosti kůže, svědění nebo vyrážky, které přetrvávají více než 2 týdny (i přes promazávání vhodnými krémy), vždy myslete na možnost atopického ekzému. Vyhledejte lékaře - dermatologa, nepodceňujte tuto nemoc, protože Vám může do budoucna způsobit nemalé fyzické i psychické potíže.

Kůži je třeba dodat to, co jí chybí

Základem léčby atopického ekzému je obnova narušené kožní bariéry.
Konkrétně to znamená dodat kůži chybějící tukové látky (ideálně fyziologické lipidy). K tomu se používají speciální promazávadla, která umí zvláčňovat kůži a kterým se odborně říká emoliencia.
Pamatujte, že promazávání je 50 % úspěchu léčby atopického ekzému.
Ideálním promazávadlem
je krém, který umí působit ve 3 stupních:

I. Po namazání rychle uzavře kůži proti nebezpečí zvenku a proti úniku vody zevnitř (první stupeň účinku).

II. Doplní chybějící fyziologické lipidy mezi buňkami kožní bariéry (druhý stupeň účinku).

III. Dodá do buněk zásobu fyziologických lipidů tak, aby je mohla kůže sama optimálně produkovat po celých následujících 24 hodin (třetí stupeň účinku).

Trápí vás citlivá pokožka nebo ekzém?

Rádi bychom vám představili velmi zajímavý a odborně propracovaný projekt pro všechny, koho trápí atopický ekzém. Jako redakce jej chceme doporučit. Pokud vás postihl ekzém, na těchto stránkách najdete otázku na vše, co vás trápí. Popřípadě dáte podnět ke zpracování problému nebo odpovědi na to, co na stránkách chybí a stojí za to to doplnit.

Seznamte se tedy s Online klinikou pro atopiky, staňte se jednoduchou registrací jejím členem, zapojte se do klubu lidí se stejným problém, jako máte vy. Využijte vše, co vám členství přinese - zhlédněte odborná a velmi srozumitelná videa, zapojte se do diskuze, zeptejte se odborníka. Vše najdete na http://www.atopickyekzem.org/optin/.

Reklama