Ve svalech krční páteře jsou umístěna citlivá nervová zakončení. Ta se aktivují při pohybech krční páteří a předávají informaci o poloze hlavy v prostoru. Narušení tohoto pociťujeme často jako náhlou závrať.

zada

Osobně potíže s krční páteří a nepříjemnou závrať dobře znám a, upřímně, mám tolik práce, že jsem ještě nestihla to řešit. Rozhodně bych ale měla.

Na můj dotaz okolo závratí mi paní doktorka Eva Štichová z nemocnice Na Františku v Praze celou věc opravdu důkladně vysvětlila.

Je až s podivem, co dokáže blok krční páteře!

 

Závratě způsobené blokací krční páteře se často vyskytují u lidí s výrazným psychoemocionálním zatížením. Například při stresu a také při absenci přiměřené fyzické aktivity.

Lidé sedící u PC hodiny denně jsou přímými adepty. Stres pak vede k přetížení a únavě svalů krční páteře. Lidé si toho zpravidla nevšímají. Dojde-li však k další stresové zátěži, napětí svalů se zvýší a dojde k výrazným změnám krevního průtoku v hlavě, což v konečném důsledku vede k příznakům závratě, kterou popisujete,“ vysvětlila PhDr. Eva Štichová.

Sklony k závrati způsobené onemocněním krční páteře mají ženy subtilnější a s tenkým krkem.

Co bych měla dělat?

Hlavně bych neměla dřepět celé dny u PC a necvičit! Měla bych se dostavit na rehabilitaci, kterou mi paní doktorka ochotně vypsala.

Udělejte to tedy alespoň vy, kdo máte obdobné problémy.

Napřed by člověk měl, dle rady paní doktorky, podstoupit rentgenové vyšetření páteře a sonografii krčních cév, která může odhalit poruchy žilního odtoku z lebeční dutiny.

Další léčba pak zahrnuje někdy medikamentózní, ale i nemedikamentózní metody. Rozhodně hraje roli rehabilitace s relaxačními technikami. Při ní totiž dochází k obnovení normálního rozsahu pohybů i odstranění svalové ztuhlosti. To pak vede k normalizaci vedení nervových impulsů procházejících oblastí krční páteře.

Dochází také k obnovení normálního průtoku krve v lebeční dutině.

Po několika rehabilitačních sezeních, a nemusí jich být ani mnoho, se zpravidla podaří pacienta závratí úplně zbavit.

Při horším průběhu se pak nemocným doporučuje plavání a speciálně navržené cviky zaměřené na oblast krční páteře.

Půjdu alespoň na tu rehabilitaci. Slibuju!

Reklama