.

Máte v zimě auto tak, jak má být?

Cestování

Máte v zimě auto tak, jak má být?

Myslela jsem si, že jsem zodpovědný řidič, který se stará o všechny potřebné náležitosti, ale zjistila jsem, že to tak úplně není.

Co všechno potřebujete?

 • Zimní gumy

Ty jsou už samozřejmostí, i když letos jsou povinné jen na vybraných úsecích státu. Ve městech je mít nemusíte, zaviníte-li ale nehodu z důvodů nepřizpůsobení se klimatickým podmínkám, nesete plnou odpovědnost. Povinné jsou tam, kde uvidíte tuto značku.

o

Mapa míst, kde jsou předepsány zimní gumy. Platí od listopadu do konce března.

l

 

 • Nemrznoucí směs do ostřikovače

Ta vám v mrazu může zachránit život, proto ji odborníci doporučují mít nalitou nejen v nádržce ostřikovače, ale vozit s sebou náhradní zásobu. Jestli jste někdy zažily mrznoucí vodu roztíranou stěrači na předním skle a následnou jízdu naslepo, víte, o čem mluvím.

 • Rozmrazovač zámků

Ten se mi velice osvědčil, zvláště na horách, ale i v Praze. Jediné, na co musíte dát pozor, je místo, na které ho uložíte. Zamknete-li si ho v přihrádce auta, bude vám pochopitelně k ničemu. Kupte si malé balení u pumpy a noste ho v kabelce. Hodí se i na vrata od garáže a tak dále.

 • Řetězy

Ty se opatřují snadno, ale hůře se nasazují. Zvláště, jestli máte zkřehlé ruce a mráz z nich udělá nehybné bolavé pahýlky, nastane problém. Mně se osvědčilo poprosit chlápky u pumpy. Kdyby se zpěčovali, stovka je určitě popostrčí. Nečeká-li vás alpská kolona, možná budou stačit řetězy tekuté, které koupíte na benzínce.

 • Plachta proti námraze

To je moc šikovná věc, zvláště na horách, nebo jezdíte-li za každého počasí a parkujete venku. Zakryjete s ní přední sklo a nemusíte ráno absolvovat půlhodinovou rozcvičku se škrabkou.

 • Škrabka

To je další nezbytnost. Bez té ani nevyjíždějte ven.

 • Smetáček

Na co? Přece na ometání sněhových čepic. Jestli jste něco podobného absolvovaly rukou, určitě jste si promáčely a ušpinily rukáv od bundy až po rameno.

 • Protiprůvanové lišty

Možná trochu frajeřina, ale ve vánici docela sympatická věc. Přidělají se na dveře a k vám neprofoukne skulinou ani molekula průvanu.

   
20.01.2010 - Doma - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] sjuu [*]

  pneušky, škarka, smeták a nemrznoucí směs stačí. Nevím kdo škrábe sklo 1/2 hodiny, ale já to mam do 5ti minut. Takže plachtu na sklo nepotřebuji, beztak by ji v noci někdo ukradnul.

  superkarma: 0 21.01.2010, 21:25:53
 2. avatar
  [7] hardy [*]

  ifulinkaa :

  hlavně, že ho neukradli celé , že ?

  superkarma: 0 21.01.2010, 10:53:44
 3. avatar
  [6] ifulinkaa [*]

  auto mám v pořádku,minulý týden mi ho vykradli,tak mu chybí sklo:-( už mám nový,jen ho namontovat

  superkarma: 0 20.01.2010, 17:47:27
 4. avatar
  [5] Japina [*]

  Dokonce jsme zainvestovali do našich plechových miláčků a koupili jim vyhřívání, aby se při startování netrápili se studeným motorem.

  superkarma: 0 20.01.2010, 12:16:40
 5. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Sml22 máme všechno, jak má být, jinak by jsme tady byli v háji při tom kvantu sněhu, manža je pořádný Sml67

  superkarma: 0 20.01.2010, 11:51:37
 6. avatar
  [3] kareta [*]

  Dante Alighieri — #1 taky jsem jela s bahnem na skle, naslepo, grrrrr

  superkarma: 0 20.01.2010, 11:34:00
 7. avatar
  [2] Lukáš Čejka [*]

  Dante Alighieri — #1 kdyz tam nalejes nemrznouci smes tak musis samozrejme pustit ostrikovac aby se ta smes natahla do celeho system vcetne trysek  - pak ti nezamrznou ani trysky Sml80

  superkarma: 0 20.01.2010, 10:52:59
 8. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  No jo, nemrznoucí směs... ale co uděláte, když zamrznou a ucpou se trysky? Já jsem na dálnici předjížděla kamion, ten mě ohodil, ostřikovače ani nestříkly, stěrače mi sajrajt rozprostřely v rovnoměrné neprůhledné vrstvě po celém okně, tak jsem chvíli opravdu neviděla a jet jsem musela, protože vedle mě kamion, přede mnou auto, za mnou auto. Jela jsem asi 140... V tu chvíli jsem musela vypnout úplně všechny myšlenky, jinak bych upadla do předsmrtné agonie. A zrovna jsem vezla i ségru a kotě. S kotětem jsme jely z Prahy do Pardubic na operaci. Zadní trysku mám zamrzlou doteď, i s nemrznoucí směsí. Ty přední naštěstí povolily.

  Škrabky mám dvě, smeták nosím z domova. Zimní gumy jsou pro mě samozřejmost.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #2
  2. na komentář reaguje kareta — #3
  superkarma: 0 20.01.2010, 00:32:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme