Rodina

Máte tyto finanční zlozvyky? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Peníze. Pro někoho představují prostředek k plnění vlastních snů, pro jiného téměř náplň života. Někdo je miluje, jiný nenávidí. Peníze ale nejsou buď „dobré“, anebo „původci všeho zla“. Tyto vlastnosti jim přiřazujeme sami podle toho, jak s nimi zacházíme. Pokud už teď cítíte negativní emoce, pravděpodobně nemáte zdravý vztah k penězům. Nevěšte ale hlavu, pokud odbouráte své finanční zlozvyky, uvidíte, že vám peníze budou dobře sloužit.

1. Každý by měl znát své „cashflow“ aneb výdaje pod kontrolou

Vytvořte si jednoduchou tabulku příjmů a výdajů. Když budete mít přehled, za co utrácíte, budou se vám výdaje i úspory lépe plánovat. Je dobré mít přehled o nutných platbách, které jsou pravidelné a z toho plynoucí stabilní výdaje, které se příliš nemění (nájem, doprava, léky apod.) z toho pak snadněji získáte i představu o tom, kolik si můžete dovolit šetřit anebo utratit. Některé banky proto nabízí ke svému internetovému bankovnictví i přehled, za co lidé utrácejí nejčastěji. Jedná se o grafy nebo tabulky, ze kterých snadno uvidíte, kde byste mohla ušetřit. „Era portál umožnuje jednoduše sledovat výdaje například za jídlo, oblečení, kulturu nebo sport. Provedené platby jsou totiž roztříděny do přednastavených kategorií automatem nebo si je mohou třídit sami klienti,“ vysvětluje Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery.

peníze

2. Rezervy vytvářejte v kasičce a ne v lednici!

Znáte tzv. válečný syndrom? Lidé, kteří jím trpí, musí mít naplněnou spíž jídlem, i když to vše nedokážou zkonzumovat. Pokud máte v rodině tento vzorec chování, už ho dále svým dětem nepředávejte. Naučte je spíše vytvářet finanční rezervy, které mají praktické využití. Ať už se rozbije auto nebo pračka, peníze navíc zcela jistě upotřebíte. „Ideální rezerva by měla být ve výši tří až šesti měsíčních platů,“ radí Pavla Hávová z ČSOB. 

3. Zkroťte impulzivní nakupování

Znáte to. Chystáte se do obchodu koupit tři věci a domů si jich donese dvacet. Jednoduchým pomocníkem, jak se vyhnout impulzivnímu nakupování, je vytvoření nákupního seznamu. To ale neznamená, že se budete ochuzovat a nedělat si nakupováním radost! Pokud se chystáte na „shopping“ oblečení, stačí si předtím rozmyslet maximální částku, kterou můžete utratit. A tu důsledně dodržte! Vyhnete se tak i špatnému svědomí. „Dobré je si uvědomit, že často nakupujeme jen proto, abychom se uklidnili a rozpustili stres,“ komentuje vztah k nakupování terapeutka Jana Tamchynová.

4. Inflace může být „zlodějka“, zabraňte jí v tom!

Ať už patříte mezi velmi spořivé povahy, nebo máte jen minimální úspory, vždy byste se je měli snažit bránit proti inflaci, která v loňském roce klesla na 1,4 % a letos by se měla průměrná inflace pohybovat kolem 1,1 %. Možností zhodnocení úspor existuje několik a ať už investujete jakkoli, vždy by to mělo být lepší, než nechat své peníze ležet ladem. Nejkonzervativnější cestou jsou spořicí účty, ale ty se aktuálně příliš nevyplatí. Za úvahu stojí třeba investice. Zkusit můžete různé fondy od zajištěných (bezpečných) až po ty vysoce výnosné, ale s možnou ztrátovostí. Ty poslední jsou doporučovány zkušeným investorům. Pokud se chystáte začít investovat, poraďte se se svým bankéřem. Investiční fondy od ČSOB vhodné pro začínající investory si ale můžete sjednat i na specializované bankovní přepážce Poštovní spořitelny na pobočkách České pošty.

5. Vyhýbejte se řešením na rychlé zbohatnutí

Smutné příběhy lidí, kteří svěřili celoživotní úspory pochybným společnostem nabízejícím oslňující výnos, se bohužel stále opakují. Rovnice „vyšší výnos = vyšší riziko“ bude platit vždy a je třeba k podobným nabídkám přistupovat velmi obezřetně. Vždy si zjistěte co nejvíce informací, referencí a ptejte se, čím je vysoký výnos vyvážen, obrňte se proti vemlouvavým sloganům a nenaleťte podvodníkům.

6. Neuvážené zadlužování

Opačným pólem jsou případy předlužených lidí, kteří končí osobním bankrotem a musí se spokojit s životním minimem. Vždy dobře zvažte, na co si půjčujete a zda splácení dluhu váš rozpočet zvládne. Odborníci také obecně doporučují, že bychom si neměli půjčovat na věci, které mají kratšího trvání než doba splácení půjčky. Mají tak na mysli zejména dovolené apod.  

7. Teleshoppingu se raději vyhněte

Produkty nabízené v teleshoppingu často vypadají originálně, jsou za bezkonkurenční cenu a navíc nás celý spot přesvědčuje, jak bez dané věci nemůžeme žít. Pozor ale na tyto „zbytečné“ nákupy, raději si vše dobře rozmyslete. A vezměte do úvahy i fakt, že si zboží nemůžete vyzkoušet, a poznat tak, zda je funkční a kvalitně vyrobené, nebo jestli jde o „šmejdy“. “Nejvíce na takové nákupy doplácejí ti, kteří si chtějí dělat radost nebo radost svým blízkým, navíc nemají zcela jasný přehled o tom, že se dají takto nabízené věci koupit i jinde a to i levněji. Kupodivu nemusí jít vždy pouze o důchodce,“ dodává Tamchynová.

Zdroj: tisková zpráva

   
15.05.2014 - Finance a práce - autor: (red)

Komentáře:

 1. [16] Stendy [*]

  Ve financích se dobře orientuji. A rady bych uměla rozdávat.Sml16

  superkarma: 0 24.06.2014, 14:44:28
 2. avatar
  [15] Julča [*]

  dumajda — #11 To je pro mě rada naprd. Nakupuju cestou z práce a to mívám většinou už hlad nebo na něco děsnou chuť. Ale obecně nerada nakupuju, jídlo musím, toho kupuju celkem dost.

  superkarma: 0 15.05.2014, 18:09:26
 3. [14] cornysek [*]

  gerda — #12 jenže tady přicházejí na řadu platební karty s čipem .... přiložit a jde se ---nejlepší je zapomínat peněženku, pravidelně ....

  superkarma: 0 15.05.2014, 14:35:40
 4. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  dumajda — #11 I prací prášek ?

  superkarma: 0 15.05.2014, 13:24:30
 5. avatar
  [12] gerda [*]

  dumajda — #11 jasně, s prázdným žaludkem se nakupovat nemá. Taky není špatné (pokud platíváme hotově) nebrat si moc peněz.

  1. na komentář reaguje cornysek — #14
  superkarma: 0 15.05.2014, 12:50:02
 6. avatar
  [11] dumajda [*]

  Mám taky jednu radu. Před nákupem potravin se doma pořádně nacpu. Protože když vlezu do krámu hladová, tak koupím všechno co vidím.  A od všeho hodně !

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #13
  3. na komentář reaguje Julča — #15
  superkarma: 0 15.05.2014, 12:35:51
 7. [10] Rikina [*]

  ToraToraTora — #9 Sml52 Sml67

  superkarma: 0 15.05.2014, 11:41:22
 8. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Šismarjá, já jsem tak finančně zodpovědná, že mám nad hlavou doslova finanční svatozář. Sml54

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 0 15.05.2014, 11:23:13
 9. avatar
  [8] monkee [*]

  Bébina — #7 Nepochopeno.Sml22 V radě se mluví o potřebě tří položek a reálném nákupu dvaceti.Sml58 Koupit rezervu, která je momentálně ve slevě, není nekontrolované nakupování.

  superkarma: 0 15.05.2014, 10:52:35
 10. [7] Bébina [*]

  Ten nákupní seznam se mi nelíbí. Takže jako půjdu do obchodu pro tři věci a budu se toho striktně držet? A když tam uvidím třeba prací prášek v akci, tak ho nekoupím, protože není na seznamu, ale koupím ho za 14dní, kdy už doma zádný nebude, zato za plnou cenu. Ne, tomuhle šetření tedy neříkám.

  1. na komentář reaguje monkee — #8
  superkarma: 0 15.05.2014, 09:52:06
 11. avatar
  [6] gerda [*]

  kantor10 — #5 chce to zkusit, funguje to!

  superkarma: 0 15.05.2014, 09:30:40
 12. [5] kantor10 [*]

  gerda — #4 je to divné,ale proč ne,když vás to uspokojí

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  superkarma: 0 15.05.2014, 09:24:28
 13. avatar
  [4] gerda [*]

  Myslím, že se dokážu udržet na uzdě a tyto rady nevyužiju. Ale přidám zdarma jednu svou. Jdu nakupovat... třeba do Globusu. Zboží ze všech stran.  Do vozíku hodím něco, co sice nepotřebuju, ale líbí se mi to a po čem jsem impulsivně hrábla. Pokračuju v nákupu. Nakonec onu věc vrátím tam, kde jsem ji vzala. Mám zkušenost, že půlhodinové vození zbytečnosti ve vozíku stačí, abych se jí nabažilaSml30 Možná se to zdá divnéSml80, ale jaksi to člověka uklidní - tedy mě určitě.

  1. na komentář reaguje kantor10 — #5
  superkarma: 0 15.05.2014, 09:15:59
 14. [3] kantor10 [*]

  Nikdy jsem neuměl utrácet,maželka už vůbec ne,takže tabulky nepotřebuju

  superkarma: 0 15.05.2014, 08:57:53
 15. [2] Rikina [*]

  Když já jsem líná si nějaký přehled dělat. Sml80 Samozřejmě že jsem si všimla, že mi internetové bankovnictví nabízí různé nástroje. Ale zatím si ty nutné platby pamatuju, sčítat a odčítat taky umím, tak jsem nenabyla dojmu, že to potřebuju... A vztah k penězům mám  asi záporný - jak nějaké mám, hned je utratím, abych nemusela přemýšlet, co s nima, kam je investovat, a tím pádem si ani nemusím dělat starosti s inflací. Sml57

  superkarma: 0 15.05.2014, 06:29:32
 16. [1] spavec [*]

  Jak to tak pročítám, konstatuju, že žádný z těchto zlozvyků se mě netýká a doufám, že ani nebude.

  Teleshoping a reklamy mě nechávají naprosto chladnou, stejně tak různé kreditky a výhodné akce a nabídky nejrůznějších společností, které volají. A nenakupuju proto, abych se uklidnila, ale proto, že musím, to se spíš než uklidním rozčílím nad cenami.

  Dluhy nesnáším, utrácím minimálně a šetřím, to je pořád něco Sml15. Navíc můžu kdykoli přijít o práci nebo onemocnět, takže myslet na horší časy se vyplatí.

  Do fondů nemám důvěru vkládat, mám stavebko a doma prasátko.

  Na co nemám, to si prostě nekoupím.

  superkarma: 2 15.05.2014, 06:15:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme