count

Kdo by neznal otázku z pohádky Princezna Koloběžka první „Co je na světě nejsladší?“ No jasně, že spánek, odpovíte asi svorně. A to jen proto, že tuhle půvabnou Werichovu pohádku znáte, ale možná máte osobní zkušenosti a víte, že není snad nic trýznivějšího než chvíle, kdy nemůžete usnout.

Čučíte do stropu, všelijak se převalujete a spánek nepřichází. Znám to moc dobře. Jako naschvál nemůžu „zabrat“, když mám před sebou náročný den, musím brzy vstávat, nebo jsem naopak „přetažená“. Hlavou se mi honí neodbytné myšlenky a jsem tak „svěží“, že bych mohla vydržet až do rána.

Jenomže to je jen zdání. Doby, kdy jsem mohla ponocovat a druhý den „normálně“ fungovat, jsou nenávratně pryč. Přece jenom, regenerační schopnost organizmu už nefunguje tak jako za mlada.

„Proč se trápíš a nevezmeš si prášek?“ slyším „dobré“ rady zkušených nespavců. Ale právě tomu se zuby nehty bráním. Vždycky jsem usnula, jako když mě do vody hodí, a teď se budu ládovat práškama? Díky, nechci, aby se ze mě stal závislák.

To budu raději počítat ovečky. Tedy ne že by to bůhvíjak zabíralo, ale věř a víra tvá tě uzdraví.

Sahám po „babských“ receptech

Už jsem vyzkoušela teplé mléko s medem. Možná by to pomohlo, jenomže to bych musela hned ulehnout do postele... ale představa pachuti mléka a medu v ústech je pro mě nemyslitelná. Jdu si tedy vyčistit zuby, ale to mě zase probere, takže tenhle recept není nic pro mě.

Odvar z makovic. O tom jsem jenom slyšela, ale v praxi bych na to určitě neměla odvahu. Máte vy snad s tímto „uspávadlem“ nějaké zkušenosti?

Když se má nechtěná čilost táhne hluboko přes půlnoc, vstanu a jdu si třeba číst nebo kreslit. To mi většinou pomáhá, protože si utřídím myšlenky a pročistím hlavu.

Nebo si dám teplou koupel, pak si navléknu teplé ponožky a většinou usnu jako nemluvně.

A co bylinky? Zalistovala jsem v tradičním bylináři.

Navodit spánek prý pomáhá i odvar z chmelových šišek. Ale upřímně řečeno, klidně bych ho mohla nahradit sklenkou piva, která je pro mě vždycky spolehlivým uspávadlem. (I když nechci.)

Napětí a úzkost, které nám ruší klidný spánek a usínání, snižuje čaj z kozlíku lékařského nebo z listů mučenky.

Tradičním uklidňujícím nápojem před spaním je čaj z rmence sličného, který uklidňuje a podporuje dobrý spánek. 

Na mě funguje čaj z třezalky. Třezalka uvolňuje napětí a má sedativní účinky. Když mám nerváky, kupuji si třezalku dokonce v tabletách.

A co funguje jako spolehlivé uspávadlo na vás?

Klikněte na naši anketu

Reklama