Zdraví

Máte své pihy pod kontrolou?

pihy

Našli jste po létě nějakou tu pihu navíc? Navštivte kožního lékaře. Právě nyní začíná to nejvhodnější období, kdy se podezřelé kožní útvary dají odstranit.

Podzim je ta nejvhodnější doba objednat se ke kožnímu lékaři, který vás prohlédne, případně doporučí odstranění pih či znamének. Zimní období, kdy je intenzita slunečního záření minimální, je pro tyto zákroky ideální.

Během léta byla naše pokožka vystavována intenzivnímu slunečnímu záření, jehož účinky, jak je všeobecně známo, mají negativní vliv na naše zdraví.

Pih, které se vám po létě na těle objevily, se nemusíte hned děsit. Jedná se o běžnou reakci kůže na sluneční záření. Množství a tvorba pih záleží na množství pigmentového barviva, melaninu. Čím méně ho máte, tím je vaše pokožka citlivější a více reaguje na sluneční záření.

Většina pih, které na těle máte, nebo se objeví během léta, budou s největší pravděpodobností zcela neškodné, ale nevěnovat jim žádnou pozornost by byl v dnešní době trošku hazard. A zcela zbytečný…

To, že má sluneční záření negativní vliv na kůži člověka, je obecně známo. Mnohé z vás ale možná překvapí, jak dokáže několik zbytečných spálení kůže zvyšovat riziko vzniku zhoubného kožního útvaru. Pokud se na slunci spálíte více než třikrát (a komu se to za život nepovedlo), zvyšuje se pravděpodobnost vzniku melanomu (jednoho z nejzhoubnějších kožních nádorů) u žen 2,3x, u mužů 7,6x.

Není nic snazšího než navštívit kožního lékaře a nechat se preventivně prohlédnout, zda neexistují nějaké pihy či znaménka, které by bylo z preventivních důvodů dobré odstranit. Může se jednat například o pihy na místech, kde dochází k jejímu mechanickému dráždění. Ty je pak vhodné odstranit, a to buď vyříznutím, nebo použitím laseru.

Zajímavé informace a obrázky kožních pigmentací najdete ZDE.

   
29.09.2010 - Prevence rakoviny - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Introvertka [*]

  Zdědila jsem po taťkovi dvě větší pihy. Jsou schované, ale musím si dávat bacha při holení. Uvažuji o odstranění.

  superkarma: 0 14.12.2010, 22:24:20
 2. avatar
  [4] Dante Alighieri [*]

  Tak s pihama bych šla v případě problému rovnou do nějakého soukromého laserového centra...

  superkarma: 0 29.09.2010, 14:49:14
 3. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Lilinka — #2 Dceru s pihou poslala k doktorovi kosmetička. Ten tedy nejdřív kroutil hlavou, kdo už posílá k odborníkovi (chirurg), ale jakmile mu řekla, že kosmetičku prý učil na zdrávce, okamžitě ji prohlédl (nebyla objednaná a on se právě odcházel chystat k operaci) a objednal dceru na nejbližší termín k odstranění pihy. Vyjádřil uspokojení, že někoho něco ve škole naučil.

  superkarma: 0 29.09.2010, 08:58:48
 4. avatar
  [2] Lilinka [*]

  OlgaMarie — #1 Mám podobnou zkušenost. Loni jsem se objednala na kožní kvůli pihám. Mám jich opravdu hodně a i když se nijak cíleně nesluním, po každém létě mi jich spousta přibyde. Sml80 Když jsem přišla k doktorovi, tak se mě zeptal, jestli nějaká piha mění barvu nebo svědí. Řekla jsem mu, že ne, jen že některé jsou velké. Docela se podivil, proč tam tedy chodím, nicméně všechny pihy mi nakonec prohlédl. Po 2 letech mám přijít znovu, ale asi půjdu někam, kde nebudu tolik obtěžovat. Sml28

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #3
  superkarma: 0 29.09.2010, 07:24:43
 5. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Objednala jsem se na kožní a byla jsem pak překvapená, že jsem musela doktorovi ukazovat pihy, o které se mi jedná. Že by sám mi chtěl tělo prohlédnout, to ani náhodou.

  1. na komentář reaguje Lilinka — #2
  superkarma: 0 29.09.2010, 06:17:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme