Mnoho z nás má pracovní den podobný: ráno zasedneme k pracovnímu stolu, zadek ze židle zvedneme jen v případě žízně nebo toalety, na oběd se odbýváme u počítače, a když nás honí mlsná, k odpolední kávě si zobneme nějakou tu cukrovinku. Po páté hodině už je většina z nás tak unavená, že je ráda, že se nejbližším spojen dostane domů, kde se svalí s vyčerpáním na gauč. Poznáváte v tom trochu i sami sebe.

Od zítřka jinak


Správné ráno. Válení se v peřinách a přispávání si vyměňte za ranní cvičení. Vyběhněte ven, zaposilujte si, zacvičte si jógu nebo cvičte podle Youtube. Jakákoliv sportovní aktivita vás po ránu dokonale nastartuje na celý den.
Dobře snídejte. A kvalitně. Dovolte si vydatné jídlo, které vás zasytí a „nakopne“ mozek na nový pracovní den.
Hýbejte se. Choďte do práce pěšky, choďte po schodech místo jízdy výtahem, během pracovního dne se projděte, protáhněte...
Hydratujte. Zbavte se závislosti na kávě a raději pijte vodu a čaje (ne černé) po litrech. Během sezení u počítače na pravidelné pití často a rády zapomínáme, tak si pořiďte velký džbán nebo hezkou lahev a mějte pití stále na očích.
Seďte správně. Tak schválně, v jaké pozici právě sedíte? V polosedu? S nohama pod zadkem? Nebo jako „hrbáček“ centimetr od obrazovky? Všechno špatně. Posaďte se rovně a záda jako pravítko si hlídejte. Případně si pořiďte speciální zdravotní pomůcku, která vás bude hlídat a nebudete u stolu jako paragraf.


Tipy na protažení u stolu


Masáž chodidel: Kupte si „ježka“ (gumovou pomůcku s bodlinkami) nebo si přinesla do kanceláře pár kamínků, sundejte si boty a pod stolem si pravidelně masírujte chodidla tak, že budete přes „ježka“ nebo kamínky přejíždět.
Protažení krku: Naklánějte hlavu nejprve k levému a poté k pravému ramenu. Můžete jemně zatlačit rukou, ale žádné křupání! Dělejte si také pomalé půlkroužky z jedné strany na druhou. Nikdy hlavu ale nezaklánějte.
Od bolesti karpálů: Trápí-li vás bolest zápěstí, posaďte se na židli, upažte ruce do dálky a s nádechem zatlačte dlaněmi do stran. Páteř by měla být rovná, pevný střed těla. S nádechem zatlačte, s výdechem povolte. Opakujte alespoň 5x.
Uvolnění páteře a beder: Postavte se vedle pracovního stolu. Pohlídejte si rovná záda, ramena od uší a lopatky u sebe. S hlubokým nádechem zvedněte ruce nad hlavu, s výdechem běžte přes kulatá záda až do hlubokého předklonu. Úplně se v této pozici uvolněte, můžete se chytit za lokty, případně se zachytit za palce u nohou. Zakývejte se ze strany na stranu, prošlápněte se chodidly a dopřejte si v předklonu několik nádechů a výdechů. Poté se, znovu přes kulatá záda, obratel po obratli, vracejte zpět do stoje.

Také si přečtěte:

Reklama