Hledáte pohoštění pro nečekanou návštěvu, něco, s čím můžete zpestřit hutnou zimní polévku, nebo vás jenom honí mlsná? V tom případě můžete velmi snadno sáhnout po trvanlivých fermentovaných klobásách. Jaké jsou jejich výhody a jak je můžete použít v kuchyni? Přinášíme malou inspiraci! 

Fermentované uzeniny (mezi nejznámější patří například salámy Herkules, Poličan, Lovecký nebo Uherák) získávají svoji specifickou chuť a vlastnosti zráním, během kterého působí na hlavní surovinu enzymy produkované speciálními kmeny bakterií. Díky tomu získávají specifickou chuť, tužší konzistenci a dlouhou trvanlivost. Jejich výhodou je to, že se nemusejí skladovat v lednici, ale dají se zavěsit třeba ve spíži, kde jsou vždy po ruce. Navíc není nutné je nějak dále tepelně upravovat, takže se dají v podstatě okamžitě použít.

klobása

Kromě masa (nejčastěji se jedná o hovězí nebo vepřové) obsahují ještě různé směsi koření – například česnek, pepř nebo pikantní papriku. Díky tomu jsou velmi silným nositelem chuti, který spolehlivě oživí i jinak velmi prostý pokrm. Forma klobás, jejichž výroba probíhá identicky jako u salámů, je pak pro použití zvláště v teplé kuchyni vhodnější.

Výborné jsou kvalitní klobásy jako jednoduchá chuťovka. Skvělé jsou zejména v kombinaci se zeleninou. Velmi oblíbené jsou také jednohubky: stačí kousky pikantní klobásy (například vynikající Chamburizo nebo Gombaseckou klobásu od Krahulíka) spolu s kolečkem okurky a kouskem čerstvého salátu položit na celozrnnou bagetku potřenou jemnou pažitkovou pomazánkou a rychlé pohoštění je na světě.

klobásaPo klobáse můžete sáhnout také při přípravě jednoduchých a rychlých receptů. Vylepšit s ní můžete například jednoduché italské risoto, trocha česneku, olivového oleje, jarní cibulky a najemno nakrájené dobře vychucené klobásky dá nový rozměr také obyčejným těstovinám. Stejně tak je můžete přidat k mletému masu při přípravě mexické pánve. Tradiční česká kuchyně se bez klobás rovněž neobejde: přidávají se do zapečených brambor, pikantní zelňačky nebo husté fazolové polévky. Lepší je přidávat klobásu až na konci, těsně před podáváním, stačí, když se v jídle prohřeje, při delším vaření pak dává jídlu příliš výraznou chuť.

Fermentované klobásy skýtají pestré využití, ať už sháníte něco vděčného na zub, nebo další oživení sofistikovaných receptů. Přejeme Vám dobrou chuť!

Reklama