Osmý světadíl je ojedinělým muzikálovým projektem, který bude poprvé v historii obou zemí uváděn současně v Praze i Bratislavě. O čem je, nám prozradil samotný pan režisér, Ján Ďurovčík.

OSMÝ SVĚTADÍL
muzikál s hity legendární skupiny Elán

Hudba: Elán
Libreto: Peter Pavlac, Ján Ďurovčík, Boris Filan
Režie a choreografie: Ján Ďurovčík

ČESKÁ PREMIÉRA: 8. září 2011 v Divadle Kalich

Slavné písničky skupiny Elán doprovázejí příběh ze současnosti. Mladá dívka se zřekne rodiči podporovaného vztahu s mužem z lepších kruhů a s novým přítelem se poddává upřímné touze bez ohledu na společenské předsudky, zdraví či důsledky. Jejich milenecká idyla sice dosáhne naplnění, ovšem štěstí může být pomíjivé...
Děj muzikálu je volně inspirovaný románem francouzského dramatika Alexandra Dumase ml. Vznešenost odvrácené tváře osudu povyšuje příběh o dámě s kaméliemi na nadčasový příběh lásky.

osmý světadíl

Jeviště plné mladých talentů
Celkem 35 jmen obsahuje herecké obsazení Osmého světadílu. O možnost zahrát si v napjatě očekávaném projektu bojovalo v tříkolových konkurzech 400 zájemců, málokdo však vyhovoval vysokým nárokům, s nimiž byly jednotlivé role obsazovány. Za všechny, kdo se k vytouženému angažmá v muzikálu nakonec probojovali, tak mohou dát producent Michal Kocourek a režisér i choreograf Ján Ďurovčík ruce do ohně jako za opravdové muzikálové profesionály, patřící na naší scéně k nejužší špičce.
V hereckém obsazení se tedy sešli ostřílení muzikáloví herci, kteří své kvality dokazují v každé inscenaci, v níž se objeví, držitelé Cen Thálie s mladými talenty, o nichž se mluví jako o velkém příslibu naší scény.

2 nové písně a CD
Diváci se mohou těšit na velké, léty prověřené hity skupiny Elán, a spolu s nimi i na dvě novinky, napsané přímo pro muzikál Osmý světadíl. První z nich je skladba Len kým tu si (V. Patejdl / P. Jursa), která putuje také do rádií jako singl skupiny Elán. Druhá nová skladba má název Zajtra (V. Patejdl / P. Jursa). Obě novinky se objeví na soundtracku k muzikálu, jenž vyjde k premiéře muzikálu.

osmý světadíl

JÁN ĎUROVČÍK o muzikálu

Jak vlastně vznikl nápad na muzikál s písničkami československé legendy Elán?
Ten nosím v hlavě delší dobu, od chvíle, kdy jsem se ve světě poprvé seznámil s pojmem „hit musical“ a viděl jsem po mém soudu úžasné představení Saturday Night Fever, které v divadelní podobě není ani zdaleka tak lehkou, nezávaznou disco podívanou jako ve filmu, ale vypráví krásný příběh. V ten moment mi rovnou hlavou blýskl Elán. Protože takový typ muzikálu potřebuje písně, které mají hloubku, výpověď v textech a navíc jsou zpěvné. A tohle všechno skladby Elánů splňují. Po nějakém čase jsem skutečně dostal impuls k tomu si tento žánr zkusit, a to na hity Petera Nagye. Tak vznikly Čajočky.

Pokud vím, už druhým rokem nejúspěšnější muzikál na Slovensku...
Ano. Čajočky jsou oproti Osmému světadílu svým tématem malý muzikál, nicméně měl jsem šanci si na nich tento žánr osahat, vyzkoušet si, jak se pro něj vybírají a upravují písničky a tak dále. O svém nápadu na elánovský kus jsem dlouho mluvil s Borisem Filanem, který z něho byl nadšený, ale největší problém bylo přesvědčit samotné členy kapely, aby uvěřili. Viděli totiž krátce před tím v zahraničí Mamma Mia! a od toho momentu měli v hlavách zakódováno, že takhle si své písničky pokazit nechtějí, že touto cestou zkrátka ne. V tom jsem s nimi souhlasil. Nejdřív nám tedy museli uvěřit, že náš muzikál bude jiný. To už jsme se o elánovském projektu bavili společně s producentem Michalem Kocourkem a bylo nám jasné, že tak velký projekt nechce jedno, ale dvě divadla současně - v Praze i Bratislavě.

osmý světadíl

Jak pak došlo konkrétně na název Osmý světadíl a volnou inspiraci Dumasovou Dámou s kaméliemi?
Abych řekl pravdu, nevím. Obecně vůbec netuším, jak takové nápady vznikají. Prostě člověka napadnou, udeří vás do hlavy. A v ten moment cítím, že stojí za to, že se nejedná o umělou záležitost, vykonstruovanou jen proto, aby byla. Jakmile mi hlavou blýskli Eláni, hned jsem věděl, že chci Osmý světadíl a příběh ze současnosti. Měl jsem v hlavě slova jako „zem večnej mladosti, svetadiel lásky, život je šanca mať rád, chráň nás...“ To bylo okamžitě.

Vedle Borise Filana, jehož jméno jako autora textů písní je s Elány neodmyslitelně spjato, jste pod libretem podepsaný s oceňovaným slovenským dramatikem a dramaturgem Peterem Pavlacem. Nejde o vaši první spolupráci: Co vás na ní láká?
Vytvořili jsme spolu pět autorských inscenací včetně zmíněných Čajoček. Peter je dramatik, který má několik cen, působil v Činohře SND, napsal několik filmových scénářů, a přestože je výsostný intelektuální tvůrce, je otevřený i emocionálním žánrům. Navíc se shodneme nejen umělecky, ale také lidsky. Náš tandem je vlastně trochu zvláštní. Nejdřív já působím jako dramaturg jeho textu, který vzniká na základě mého rozpracovaného scénosledu, a ve fázi zkoušek se Peter mění v dramaturga inscenace, jíž záměrně zhlédne až ve chvíli, kdy je skoro hotová.

Jak jste spokojený s hereckým obsazením pražské inscenace?
Slova „nadmíru spokojený“ asi přesně vystihují moje pocity. Tolik soustředěného mladého talentu na scéně jsem zažil naposledy na West Side Story, kterou jsem nastudoval před několika lety na Slovensku. Skutečně mám moc dobrý pocit z nadání, profesionality a obrovského pokroku, které u našich herců pozoruju. Ten posun je u některých z nich skoro až neuvěřitelný.

osmý světadíl

Jak se vám po celou dobu přípravy muzikálu komunikovalo se členy skupiny Elán?
Elány si zvlášť slovenský tisk často bral poměrně nevybíravě do úst, ale já za sebe můžu říct, že spolupráci s nimi nelze nic vytknout. Ostatně nikdy jsem nevěřil, že není rozumná řeč s lidmi, kteří složili Královnú bielych tenisiek, Kaskadéra či Osmý světadíl a řadu dalších tak silných písniček... Na našich schůzkách jsem poznal jejich obrovskou profesionalitu, navzájem jsme se poslouchali, respektovali. Věřili jsme si - oni mým divadelním zkušenostem a já jejich hudební genialitě. Byla to spolupráce opravdu úžasná. A hlavně: jakkoli jsou legendami, jsou v první řadě normálními lidmi.

Vím, že jde o otázku pro tvůrce značně nevděčnou, ale přesto ji položím: Na co se můžou diváci v případě muzikálu Osmý světadíl těšit?
Máte pravdu, to je skutečně nevděčná otázka. Ať ji zodpoví někdo jiný, já se většinou těším z docela jiných momentů než většina publika v sále. Nicméně naší snahou je, aby se divák v první půlce představení bavil, smál a v té druhé emocionálně fandil našim hrdinům a šel s příběhem až do konce. Chtěli jsme na jeviště přivést velké téma, ale ne v historickém provedení. Co podle mého názoru chybí současným muzikálům, jsou tak silné motivy jako žít pro lásku, zemřít pro ni. Lidé si možná myslí, že do dnešního povrchního světa už nic takového ani nepatří, ovšem i v současnosti - když se sejde shoda lidských náhod - můžou někteří pro lásku klidně i zemřít, tak jako umírali třeba v době Říma...


OBSAZENÍ MUZIKÁLU OSMÝ SVĚTADÍL

JANA .... Nela Pocisková, Michaela Doubravová, Kateřina Steinerová

TOMÁŠ ..... Tomáš Savka, Roman Tomeš, Tomáš Löbl

ERIK ..... Jan Kříž, Zbyněk Fric

MATKA ..... Alžběta Stanková, Zuzana Krištofová - Kolářová, Marie Štěchová

OTEC ..... Jan Révai, Michal Pleskot

JAKUB ..... Filip Antonio, Adam Damba Bubák, Denis Klát

VÍCEROLE ..... Juraj Bernáth, Antonín Moravec

DÁMSKÁ COMPANY ..... Zuzana Pokorná, Zuzana Herényiová, Linda Huňáčková, Gloria Fricová, Zdeňka Pijanová, Barbora Danzerová, Eva Miškovičová, Denisa Kubášová, Kamila Mottlová

PÁNSKÁ COMPANY ..... Martin Bačkovský, Filip Gröger, Petr Novotný, Tomáš Sloupský, Oldřich Smysl, Jan Tenkrát, Peter Veslár, Petr Šudoma

Reklama