victorian

Černá je nejoblíbenější módní barvou. O tom není pochyb. Je sázkou na jistotu, když chcete vypadat štíhlejší, elegantnější, noblesnější. Hodí se ke všem stylům, romantický nevyjímaje. Naopak romanticky ženské prvky dostanou v černé barvě ještě větší šmrnc.

Když se řekne „viktoriánský styl“, většina z nás si vybaví dekadentní stylizaci historizujících kostýmů, které se hodí leda tak na maškarní ples. Tak trochu strašidelný vampýrský vzhled je pro něj typický, ale my se ho nemusíme držet tak striktně. Stačí správná kombinace materiálů a moderní nositelný styl je na světě.

Abych se přiznala, mně se hodně líbí. Možná je to tím, že jsem praštěná divadelní kulisou, a trocha teatrálnosti mi nevadí. Klidně si obléknu sto let starou krajkovou blůzičku k jednoduchým černým kalhotám, k tomu šňůru perel a můžu vyrazit třeba na nějakou premiéru. Miluju staré „hadříky a jejich kombinování s moderními materiály a jednoduchými střihy mě hodně baví.

Vyzkoušejte to i vy a uvidíte, že sklidíte úspěch a obdiv za svou originalitu.

Pokud vás tento styl zaujal a chtěla byste ho vyzkoušet, držte se těchto pravidel.

materialy

Barvy:
Vsaďte na černou, ale pokud nechcete vypadat jako vdova, přidejte trochu temně modré, bordové, fialové nebo lahvově zelené. V drobných detailech můžete model „okořenit kapkou“ smetanově bílé. Třeba v podobě zmíněných perel, límečků, manžet, mašlí.

Materiály:
Viktoriánská éra byla obdobím ekonomické prosperity, takže tomu odpovídaly i drahé materiály: krajky, hedvábné atlasy, brokáty, samety. K dnešnímu stylu můžete přidat i kůži, která s těmi vyloženě ženskými látkami příjemně kontrastuje. Výborně vypadá kombinace matů a lesků.

Střihy:
Nikde není řečeno, že byste ve viktoriánském stylu nemohla mít minišaty, ale nebude to ono. Lepší jsou prodloužené délky a protáhlé siluety. Bez ohledu na to, že v době královny Victorie, po níž je tento styl pojmenován, se nosily velmi objemné, obručemi vyztužené šaty.

Moderní „viktoriánky“ jsou spíš vysoké, nebo alespoň budí takový dojem. Takže dlouhé široké kalhoty, šaty a sukně v midi, nebo maxi délkách.

Šperky:
Můžou být třešničkou na dortu, ale nepřehánějte to s nimi. Tento styl je sám o sobě dost dekorativní a strukturální. Kovy mají patinu, hodně se využívají smaltované brože ve tvaru medailonu, černé broušené kameny na sametkách, perly všech barev, kameje.

Pro inspiraci klikněte do fotogalerie, kde najdete viktoriánsky styl od významných světových návrhářů

Foto: Facebooky těchto značek: Alberta Ferretti, Emanuel Ungaro, Alexander McQueen, Valentino

Čtěte také:

Reklama