Domácnost

Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Vaše děti odešly natrvalo z domova a začaly žít  dospěle. Váš život tak prochází zásadní změnou. To, na co jste byli doteď zvyklí, je najednou jinak. Chybí vám každodenní kolotoč? Máte pocit, že najednou nemáte co na práci? Že není o koho se starat? Nepoddávejte se syndromu prázdného hnízda. Využijte možnost, která se vám právě nabízí. Pusťte se do rekonstrukce volného dětského pokoje. Zabavíte úzkostné myšlenky a současně uděláte něco pro sebe.

sen

Pro každého rodiče je období, kdy se děti osamostatňují a stěhují natrvalo z domu, něčím zvláštním. Končí totiž jedna životní etapa. Lidé si po odchodu svých potomků často prohlíží fotografie z dob, kdy byly děti ještě malé, vzpomínají na společné chvíle nebo tráví čas v opuštěném dětském pokoji. Smutek, který v tuto chvíli přichází, se označuje jako syndrom prázdného hnízda, a může v extrémních případech přerůst až v depresi. Tomu však lze snadno předejít.

Rekonstrukcí proti smutku

Po dlouhém období, kdy jste vychovávali děti, které pro vás byly na prvním místě a kvůli kterým jste se přirozeně uskromňovali, se můžete věnovat sami sobě, svému partnerovi, svým přátelům. Najednou máte víc času i peněz na sport, kulturu, cestování a další koníčky. Zahnat případný smutek či vyplnit volný čas ale můžete i jinak. Proměňte prázdný dětský pokoj a využijte jeho potenciál.

Otázkou, jak naložit s prázdným dětským pokojem, se podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny zabývá pouze třetina Čechů. „Sedmnáct procent si z dětského pokoje udělalo místnost pro hosty, čtrnáct procent pracovnu a každý desátý využil prostor pro zvětšení ložnice. I okrajové odpovědi ostatních respondentů ale mohou být inspirativní. Volný pokoj v řadě rodin slouží nově jako posilovna, odpočívárna, jídelna, pokoj pro vnoučata či šatna,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Zužitkujte volný pokoj naplno

Prázdný pokoj můžete využít i jinak. Pusťte se do rekonstrukce, vymalujte, položte novou podlahu nebo koberec, pořiďte vhodný nábytek a začněte pokoj pronajímat studentům. Odměnou vám bude plusová položka do vašeho rozpočtu a třeba také znovuoživení vaší domácnosti díky novým nájemníkům. „Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci a úpravy, jednou z ideálních možností jejich financování je stavební spoření. Můžete využít jak svých úspor, tak výhodných úvěrů,“ dodává Jitka Jechová.

Co dále lze udělat s prázdným dětským pokojem?“Pokud sousedí s jiným pokojem a stavební plán to umožní, udělejte si ze dvou menších pokojů jeden velký obývací. Co ocení vaši blízcí, bude místnost určená pro posezení s přáteli. Nabízí se například domácí čajovna, kavárna či vinárna. Splňte si svůj sen a udělejte z nepotřebného dětského pokoje místnost podle svých představ a pro vlastní potěšení,“ radí architekt Martin Kulštejn.

   
30.04.2013 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [9] Sluníčko sedmitečné [*]

  Pro oživení dětského pokoje by se mohly hodit židle. Jsou krásně barevné a mají mnoho zajímavých funkcí.

  superkarma: 0 27.10.2015, 10:33:39
 2. [8] Martina59 [*]

  Já doporučuji společnost sheesham

  superkarma: 0 12.07.2013, 12:26:52
 3. [7] Martina59 [*]

  Dětský nábytek se dá slušně pořídit na internetu

  superkarma: 0 15.06.2013, 08:37:22
 4. [6] TL [*]

  Nábytek pro děti je důležitou součástí každého dětského pokoje...

  superkarma: 0 15.05.2013, 15:04:54
 5. [5] sdrawa [*]

  Přemýšlím, že z dětského pokoje uděláme pokoj pro hosty. Potřebuji poradit i pěkné vstupní dveře do pokoje. Nepřeberné množství a kvalitní dveře se dnes špatně shánějí. Hlavně stylové a moderní, kde originalita hraje prim. Poradíte?

  superkarma: 0 14.05.2013, 12:37:27
 6. [4] moncaji [*]

  Jsem duší asi stále dítě, protože přiznávám, že nejvíce mne ranilo, když ani ne týden po mém odchodu od rodičů, rodiče pokoj vyklidili a udělali si z toho pracovnu. Najednou mi připadalo, že kdyby se něco stalo, nemám se už kam vrátit. Je to asi blbost, protože by se to asi nějak udělalo, ale už bych měla pocit, že rodičům zasahuji do života.Sml80

  superkarma: 0 03.05.2013, 09:08:48
 7. [3] Verina [*]

  No syndrom prázdného hnízda u nás nehrozí. Pokojík zůstal sice prázdný, ale kde by ty naše ptáčata spaly při návštěvách ?

  superkarma: 0 02.05.2013, 17:36:29
 8. avatar
  [2] kobližka [*]

  Šmankote Sml30 udělat si z dětského pokoje domácí čajovnu,kavárnu,či vinárnu,to může napadnout snad jenom snoba.Čaj,kafe i to vínko si snad vypiju i v obýváku.

  superkarma: 0 30.04.2013, 15:42:07
 9. [1] lidicka [*]

  Stěhování dcery s vnoučkem mně teprve čeká, už teď mám z toho obavy. Pokojík po úpravě zůstane pro vnoučka.Sml22

  superkarma: 0 30.04.2013, 05:40:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme