obi1

Stále průzračná voda v bazénu není jen krásná na pohled, ale také zpříjemňuje celkový prožitek z koupání. Naštěstí jsou časy, kdy bylo pro vyčištění bazénové vody nutné celý bazén vypustit, vyčistit, a pak následně napustit vodou novou, dávno pryč. Aby ale zůstala voda v bazénu stále kvalitní, je zapotřebí se o ni náležitě starat a pravidelně ji čistit. Bez správné údržby se životnost bazénu rychle zkracuje a koupání v zanesené vodě již přestává být příjemným zážitkem.

Klíček k čistotě je výběr správné filtrace

Pro dokonalou kvalitu vody je klíčové použití vhodné filtrace. Jejím úkolem je zbavovat vodu nečistot, které se uvnitř zachytávají. Mezi nejběžnější varianty patří filtrace kartušová a písková.

Kartušová filtrace je vhodná pro menší bazénky do velikosti 8 m³. Zařízení zvládne vodu vyčistit za 6-8 hodin, při častém koupání v horku i za 3-4 hodiny. Snadno se ovládá a její pořizovací cena je nízká. Voda se čistí přes papírovou vložku, která zachytává všechny nečistoty. Tím se také kartušová vložka pomalu opotřebovává a k její výměně budete muset přistoupit často i vícekrát za sezónu. Bohužel se tento typ filtrace i často zanáší a je potřeba ji čistit i několikrát za týden. Životnost filtru však můžete výrazně prodloužit, pokud ho budete pravidelně proplachovat proudem tekoucí vody.

obi2Na výsluní se dnes dostává filtrace písková, které v mnoha ohledech svou starší příbuznou předčí. Je založena na bázi filtru z přírodního křemičitého písku a díky svému dostatečnému výkonu a k ní lze připojit další bazénová příslušenství. Písková filtrace je nenáročná na údržbu a filtrační náplň, tedy speciální písek, je nutné měnit v horizontu 2 až 3 let. Kromě toho šetří písková filtrace vaši peněženku a dokonce i zdraví – její provoz je ekonomičtější a efektivnější, takže nemusíte používat příliš bazénové chemie, která by mohla způsobit alergické reakce.

Pomocí desinfekce se zbavte bakterií

Pokud má být bazénová voda kvalitní po čas celého léta, je zapotřebí používat desinfekci. Nejčastěji se využívají prostředky na bázi chlóru. Desinfekce se do bazénu aplikuje zpravidla jednou týdně, pokud je ale bakterií v bazénu více, lze ji podle potřeby používat i častěji. Velmi praktické jsou tzv. plováky s chlorovými tabletami, které se průběžně rozpouští a chlór je tak do vody uvolňován postupně, často o deset dní.

Někomu jsou chlorovací přípravky nepříjemné, jiní na ně mají dokonce alergii. Alternativou k těmto přípravkům je tzv. polymerová chemie, která nezapáchá, nezpůsobuje zdravotní potíže a je cenově srovnatelná. Polymery jsou stejně účinné, nepálí z nich oči ani sliznice a nemají žádný vliv na vlasy nebo plavky. Jsou vhodné zejména pro alergiky a malé děti. Dají se použít dokonce do nafukovacích bazénů.

Další způsoby čištění

V současné době se k likvidaci bakterií v bazénu používají stále více lampy využívající ultrafialové záření. UV lampy vyzařují záření typu C, které je pro lidi neškodné a přitom spolehlivě hubí nežádoucí bakterie, plísně a řasy. 

Během posledních let roste zájem i další, velmi účinnou alternativu chemie- salinaci. Do vody se přidává sůl v koncentraci, která je desetkrát nižší než v moři. Počítač pak pomocí elektrolýzy produkuje ze slané vody přírodní chlór, který v podobě kyseliny chlorné ničí bakterie, viry i řasy. Sůl oči nedráždí, naopak má na pokožku velmi pozitivní vliv.

Tip odborníka:

„Pokud s bazénovými radovánkami teprve začínáte, nejjednodušším řešením je investovat do startovací sady pro čištění bazénu. V ní najdete vše potřebné pro zahájení sezony i průběžnou údržbu vody,“ doporučuje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Měření pH

Ve spojitosti s údržbou vody v bazénu je velmi důležité dbát na správnou hladinu pH. K jejich měření využijte speciálních pásků, které hodnoty okamžitě odhalí. Ideálně by se hodnoty měly pohybovat mezi 6,8 a 7,6. Obecně je vhodnější voda zásaditějšího charakteru. Pokud je hodnota pH vyšší než je doporučeno, použijte speciální přípravek, který pomůže zásaditost vody vyrovnat.

Preventivní hygiena

Čistotu vody v bazénu lze ovlivnit již před samým vstupem. Dbejte na to, aby se každý člen rodiny před vstupem do vody očistil od nečistot jako je hlína nebo tráva. Pro tyto účely si můžete pořídit malou vaničku, kterou umístíte přímo pod schůdky. Pokud budete navíc pravidelně odstraňovat nečistoty plovoucí na hladině bazénu a po koupání ho přikrývat ochrannou fólií, ušetříte si spoustu práce a času, který můžete strávit například odpočinkem či opalováním se na sluníčku. Podělte se s námi o vaše zkušenosti. Máte bazén? Jak se o čistotu vody staráte vy?

 Více najdete na www.obi.cz

Reklama