Především ženy si často stěžují na bolesti hlavy. Někdy může jít o bolest krátkodobou, která brzy pomine, nebo o jeden z příznaků premenstruačního syndromu. Častokrát se však stává, že bolest se vrací a stupňuje. V tomto případě se může jednat o migrénu.

 

Co je migréna?

Migréna je charakterizovaná jako samostatné chronické onemocnění, které se  projevuje opakovanými záchvaty bolesti hlavy. Tu doprovází i příznaky, jako jsou nevolnost, zvracení, větší citlivost na zvuky, světlo a pachy apod.

 

Vyskytuje se u mužů i žen, ale ženy onemocněním trpí častěji. Výzkumy uvádějí, že migréna postihuje 15 % žen a 7 % mužů. Objevuje se ve všech věkových skupinách - největší počet je zaznamenán u lidí v produktivním věku mezi 30.- 40. rokem života.

 

Z obecného hlediska rozlišujeme dva typy migrény: migréna s aurou (aura = předzvěst) a migréna bez aury, která je mnohem častější (80 %).


Aura předchází vlastním bolestem hlavy a projevuje se přechodnou poruchou zraku a různými poruchami zorného pole (vidění vlnovek, někdy záblesků, drobných předmětů apod.). Občas migréně předchází porucha citlivosti v končetinách, mravenčení a brnění, popř. porucha hybnosti končetin či porucha řeči. Příznaky aury obyčejně vymizí při nástupu bolesti hlavy.

Bolesti hlavy jsou střední až velmi silné. Někdy bývají tak nesnesitelné, že vás omezí či vyloučí z pracovního procesu a společenského života. Charakter bolesti je převážně jednostranný, tepající a může trvat několik hodin až 3 dny.

Mezi jednotlivými záchvaty migrenik nepociťuje žádné další potíže. Jeho životní pohoda je však narušena očekáváním dalších záchvatů bolesti hlavy.

Proč vzniká?
Příčiny vzniku migrény nejsou dosud dostatečné známy. Určitou úlohu zde však hraje dědičná dispozice (migrénou trpí někdy několik generací žen či mužů).

 

Záchvaty bolesti hlavy jsou velmi často vyvolány tzv. spouštěcími podněty, ke kterým patří: stres, únava, přepracování, změna životních zvyklostí, změna meteorologických podmínek, nadměrný hluk, nedostatek spánku, přehnaná dieta, změna denního rytmu, příjem alkoholických nápojů, nadměrné kouření nebo hormonální změna, např. v průběhu menstruace.


Léčba

Tak jako při jiných nemocech i migréna se dá léčit s léky nebo bez nich. Většina postižených si vystačí s osvědčeným lékem, který účinně potlačí bolesti hlavy i doprovodné jevy.

 

Z volně prodejných léků lze u lehkých typů migrén použít běžná analgetika (kyselina acetylsalicylová, paracetamol) a antirevmatika (ibuprofen, indometacin). Těžkou migrénu musí však léčit lékař.

Léčba bez léků spočívá v odstranění vyvolávajících faktorů. Dále můžete využít i alternativní léčbu formou akupunktury a akupresury. 

Ohrožuje migréna život?

I když je migréna nepříjemná a někdy velmi těžko zvládnutelná, neohrožuje život migrenika. To však neznamená, že byste měli toto onemocnění podceňovat.


Když trpíte i lehkou migrénou, měli byste alespoň 1krát za život absolvovat důkladné vyšetření u neurologa.

Nekontrolovaná samoléčba může vést k návyku na některé léky a ke vzniku každodenních bolestí hlavy z jejich nadužívání.

 

Zdroj: Doc. MUDr. Gerhard Waberžinek, CSc., Encyklopedie Alternativní medicíny

Reklama