pivoJste často nachlazení, cítíte se stále unavení a přesto večer nemůžete usnout? Určitě se shodneme, že období, kdy máte všeho nad hlavu, si prožije mnohokrát každý. Děti, starosti se zaměstnáním, s rodinou, finanční problémy…Vše je pro nás zdrojem stresu.

A právě napětí, které stres provází, dokáže člověka oslabit, narušit mu imunitní systém. Naše tělo se snaží stresu bránit a k tomu potřebuje zvýšenou dávku energie. Během stresu dochází především ke zvýšené potřebě vitaminů skupiny B a vitaminu C.

Pokud procházíte náročným obdobím, nemáte dostatek sil a dokáže vás rozbrečet kdejaký nesmysl, zkuste zvýšit příjem výše zmíněných vitaminů. Vitaminy skupiny B jsou totiž nezbytné k dobrému fungování nervové soustavy a vitamin C dokáže tělu pomoci ochránit ho před možnou infekcí.

Pokud navíc kouříte, pijete větší množství kávy, berete hormonální antikoncepci a máte rádi sladké, je zvýšená dávka vitaminů B na místě.

Vitamíny skupiny B najdeme například v listové zelenině, ovoci, bramborách, celozrnných obilninách, mléčných výrobcích, vejcích, libovém mase, luštěninách, ořeších a pivu.

Vypitím dvou velkých piv do těla dostanete…

  • 3 % denní dávky vitaminu B1 - thiaminu
  • 20 % vitaminu B2 - riboflavinu
  • 45 % niacinu
  • 31 % vitaminu B6 - pyridoxinu
  • 52 % denní dávky kyseliny listové

Pro svůj zdroj vitaminů jsou výborná i sezamová semínka, která obsahují kromě vitaminů B ještě vitamin E a hořčík, který dokáže uvolnit přepjaté svaly i nervy.

Proč se bez vitaminů skupiny B neobejdete se dočtete dále v článku ZDE.

Reklama