Rodina

Máte moc chytré dítě? Jste v maléru!

clever

Na toto téma bylo vydáno už pár článků. Chytré dítě=problém. Na některých školách takovému capartovi sice dokážou vytvořit podmínky, díky nimž mu učení neznechutí, většinou je to však naopak.

Pro těžkopádné hlavy existují zvláštní školy, poradny, speciální třídy i speciální učitelé. S opačným extrémem si ale nikdo starost nedělá, i když podporovat a rozvíjet výjimečné talenty se přece společnosti vyplatí!

Jestli sami máte, nebo jste někdy přišly do kontaktu s „geniálním“ dítětem víte, že naše školství se k takovým chová stejně, jako k žákovi stiženému handicapem. A je jedno, že je jím moc vysoká inteligence. Dítě prostě vybočuje z řady, narušuje výuku a tím pádem je třeba ho srovnat. Rozuměj s průměrem. A tak dlouho se s ním bojuje, hází se mu klacky pod nohy a zavaluje se tresty, až povolí a o vědění ztratí zájem. Uf, oddychnou si učitelky a na rodičovské schůzce oznámí rodičům, že jejich „problémové“ dítko se konečně umoudřilo. Vyzdvihnou své pedagogické schopnosti a důslednost a vy jim se slzami v očích poděkujete. Konečně máte obyčejné dítě, které nedělá potíže, nenosí poznámky a učitelé ho začnou snášet.

Mireček

Znám jednoho mladíka – Mirečka – který je geniální v pravém slova smyslu. Dnes je mu dvacet, plynně hovoří šesti jazyky a souběžně studuje dvě vysoké školy. Jeho oborem je chemie a geologie. Ve třech letech začal šprtat chemicko fyzikální tabulky, které vyměnil za sadu čtyřlístků, v první třídě byl na úrovni třetí. Naštěstí měl chápavou paní učitelku, která dovolila do třídy instalovat kanape, kde si Mireček četl, nebo plnil jiné úkoly než zbytek třídy. Taky paní učitelce pomáhal vysvětlovat novou látku. V páté třídě ho přijali na gymnázium Buďánka – školy pro děti s IQ vyšším než 130.  Nevím ale, jestli byste takové dítko chtěly. Mireček si ještě v deseti letech nedokázal zašněrovat boty, zapnout zip u bundy ani složit tašku do školy. Je takový chaotik, že jeho maminka musela přestat pracovat a zajišťovala svému géniovi servis jako postiženému. A tak je to s většinou výjimečných lidí. Na jedné straně jim příroda přidá, na druhé ubere. A pak se divte, že je ve škole nechtějí.

Cesta k úspěchu

Z tohoto důvodu byla před čtyřmi lety založena první základní škola pro zvláště nadané děti. Jmenuje se Cesta k úspěchu a navštěvovat ji může každé dítě, které splní testy IQ a psychotesty, které prokážou, že je ve schopnosti se učit, získávat informace a logicky myslet vysoce nadprůměrné. Tyto děti ale většinou vyžadují individuální přístup, protože spolu s jejich talentem jdou vlastnosti, které bývají v normální třídě na překážku. Vysoká míra nezávislosti v myšlení, perfekcionismus, v mnoha případech i snížená schopnost soustředění.

S nápadem založit takovýto institut už před mnoha lety přišel Dr. Ing. Stanislav Svoboda, který nemohl nalézt vhodnou školu pro svého syna. „Z jedné strany byl geniální, z druhé mu nešla čeština a psaní mnohem více, než jiným dětem,“ vzpomíná. To samé kdysi zažíval ve škole sám.

Jak to ve škole vypadá?

Ve třídě je maximálně 16 žáků, lavice jsou rozmístěny kolem třídy a sedí se v nich jenom někdy. Děti můžou jíst, pít nebo odběhnout na toaletu kdykoli se jim zachce. Vyučování začíná až v 9 hodin ráno, takže žádné drastické vstávání je nečeká. Práce se neznámkuje, domácí úkoly se nepíšou, na konci roku dostanou děti jen písemné hodnocení. Učitelé jsou zvyklí s dětmi diskutovat a vedou je k přirozenému oponování autoritám.

„U nás se děti učí rychleji než na běžných školách, na rozdíl od jiných prvňáčků jsou ti naši sebevědomější a nebojí se říct svůj názor. Také se nestane, že by byly za své dotazy a názory šikanovány, jako na normálních ZŠ,“ říká Stanislav Svoboda.

Škola má zatím pouze první stupeň, po té děti pokračují na gymnáziích, nebo na běžných základkách. S integrací už v této době nemají zdaleka tak velký problém jako v útlém dětství.

Jedinou nevýhodou je placení školného, které se pohybuje lehce nad hranicí 30 000 tisíc korun za školní rok.

Máte nějakou zkušenost s výjimečně chytrými dětmi, které měly problém na ZŠ? Jak se to řešilo?

 

   
18.02.2010 - Učení - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [8] Tobbi [*]

  On to není ani tak záslužný počin, jako spíš slušný byznis. Jako každá soukromá střední škola...Sml80

  superkarma: 0 18.02.2010, 17:01:09
 2. [7] Rikina [*]

  Asi je to záslužný počin. Celkem chápu, že když má učitelka ve třídě 30 tak nějak průměrně normálních a vzájemně srovnatelných dětí, které potřebuje cosi dle osnov naučit, tak prostě nemá čas a energii věnovat se zvlášť tomu jednomu výjimečnému. Sml80 Na druhou stranu to takové dítě pak může mít složité, když se ze skleníkového prostředí speciální školy dostane mezi ostatní děcka.

  superkarma: 1 18.02.2010, 13:10:51
 3. avatar
  [6] Ferdas [*]

  Tobbi — #2 Sml67 s tím absolutně souhlasím...Sml52

  superkarma: 0 18.02.2010, 12:50:33
 4. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Eva_Fl — #1 To vypadá na celosvětovou afektovanost na chytré děti. Kolikrát v krutosti pokulhává učitelstvo za spolužactvem

  superkarma: 0 18.02.2010, 12:13:33
 5. avatar
  [4] Marisa [*]

  Mám - můj bratránek v první třídě přečetl celého Harryho Lotra ;-), druhou třídu přeskočil a šel rovnou do třetí. Teď je mu 12, je na gymplu a ubíjí rodiče dotazy, na které neumějí odpovědět (oba dva VŠ)...problém je v tom, že je sociálně krapet jinde než jeho o rok ale i o skoro tři starší spolužáci Sml80

  superkarma: 0 18.02.2010, 11:58:21
 6. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Proč se představa nadprůměrně nadaného dítěte spojuje s brýlemi? Viz. ilustrační foto.

  superkarma: 0 18.02.2010, 10:34:58
 7. [2] Tobbi [*]

  Myslím, že naše školství mnohem víc trápí rodiče, kteří si myslí, že je jejich dítě geniální (tedy každý druhý) a učitel by se mu měl speciálně věnovat. A běda, jak tu jeho velmi specifickou genialitu neodhalí a dá mu snad horší známku.Sml30

  1. na komentář reaguje Ferdas — #6
  superkarma: 0 18.02.2010, 10:06:37
 8. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Zaplatpanbuh za takovou skolu.

  V USA to neni o moc lepsi, genialni syn meho kamarada si sve taky uzil, zbavili se ho na soukr.skolach, z verejnych opet same stiznosti a volani rodicu do skoly. No jak se to vyresilo : kloucek byl odlozen do vychovneho tabora v Severni Karoline, ted je pro zmenu na skole ve Svycarsku. Sml80 Ucitele si oddychli, rodice se synka zbavili, vsichni jsou happy. Az na Michaela. Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31Sml15 Poprve ho odeslali z domova v jeho asi 10ti letech, ted je mu snad 14. Sml15

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #5
  superkarma: 0 18.02.2010, 01:54:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme