Zarudlá a intenzivně svědící vyrážka  je velmi častým problémem mnohých lidí. Někdy stačí nejíst určité potraviny a někdy zas ne. To je ekzém. Nepříjemné kožní onemocnění…

Co je ekzém

Ekzém je v medicíně známý jako dermatitida. Vytváří zánětlivé, zarudlé a často se olupující či mokvající skvrny na kůži končetin, obličeje i hlavy. Nejčastěji se objevuje na zápěstích, kolenou a loktech. Vyrážka silně svědí a škrábaní ji značně zhoršuje.

Příčiny

Ekzém bývá často vyvolán alergií na některé potraviny, pyly, zvířecí srst a jiné látky. Jeho výskyt má nezřídka původ i v rodině.

Lidi, kteří trpí ekzémem mají v těle větší množství histaminu, látky která uvolněním do kůže vyvolává alergickou reakci.

V některých případech ekzém vyvolává i přímý styk kůže s alergeny (rostliny, barvy apod.), suchý vzduch, přílišné slunění nebo stres. 

Co dělat

 

  • Vylučte ze stravy všechny potraviny, které mohou vyvolat alergickou reakci (nejčastěji to bývá mléko, vejce, pšenice, čokoláda, ořechy, jahody)
  • Noste bavlněné prádlo, které je ke kůži šetrnější
  • Koupejte a sprchujte se méně často, aby jste zabránili vysoušení. Používejte vlažnou vodu a parfemovaným mýdlům.
  • Kůži si osušujte tlakem a poťukáváním, nikoli třením

Pokud máte následovní příznaky:

  • Rozsáhlý, stále opakující se ekzém
  • Mokvající ekzém a hnisavé vyrážky
  • Neustupující ekzém (když se stav nezlepší do 4 dnů)

měli byste vyhledat lékaře.


 

Jak můžou pomoct potravinové doplňky

Různé minerály, vitaminy a potravinové doplňky mohou při ekzému přinést úlevu. Jejich příznivý účinek by se měl projevit během 3 - 4 dnů. Doporučované jsou: vitamin E, rybí tuk, zinek, heřmánek a lékořice.

Vhodné jsou  i bylinkové a pleťové vody, které dobře působí na mokvavé ekzémy. Masti a krémy se naopak osvědčili při suchém typu.

Čínští bylinkáři při ekzému předepisují čaj obsahující lékořici.    

Reklama