Rodina

Máte doma uplakánka?

cry

To, že děti pláčou a dělají to často, bereme jako nutné zlo. Jsou mezi nimi ale značné rozdíly. Jednoo se rozpláče při špatném pohledu, jiné si nechá líbit ledacos a pláče, až když je opravdu důvod.

Pokud máte doma uplakánka, věřím, že to není jednoduché soužití a že člověk musí mít pevné nervy. Jenže podle odborníků se s tím nedá nic moc dělat. Přecitlivělost má dítě už ve své nervové a duševní výbavě a my můžeme jen doufat, že z toho, jak se obvykle stává, vyroste.

Pokud jste měli sklony k neustálému pláči vy, počítejte s tím, že to nemine ani vaše dítě. Genetika je mrcha.

A jak na něj?

Určitě chápete, že jednoduchý recept neexistuje. Nemůžete dítě chránit před podněty, které ho hned rozpláčou, izolovat ho není řešení. Ránu, kterou by pak se střetem s realitou dostalo, by jeho nervový systém zcela jistě nezvládl.

Opačný přístup, kdy bychom dítěti přichystali tvrdou školu s nadějí, že čím více se bude setkávat z takovými podněty, tím rychleji a lépe jim bude odolávat, nefunguje.

U citlivých dětí je nutné postupovat taktně a citlivě. Dítě musí vědět, že mu rozumíme, že ho chápeme a že jsme tu proto, abychom mu v těžkých situacích pomohli. Utěšovat ho není řešení.

Měli bychom se snažit, aby nebralo některé věci jako tragédii, ale jako věc, co se stává, se kterou se lze smířit. Pokud nám umře křeček, určitě mu nestrojíme obřad k tomu, abychom ho zahrabali na zahradě. Dítěti vysvětlíme, že takové věci se stávají, že je nám to také líto, ale zkusíme dítě spíše nějak zabavit než společně truchlit nad miláčkem, který byl pět let naším členem rodiny.

Většina dětí z toho vyroste. Jakási citlivost v člověku ale i nadále zůstane, ale později má spíše pozitivní charakter. Bývají to velice svědomití lidé se smyslem pro spravedlnost a soucit.

A co by čtenářkám Ženy-in poradila psycholožka Vlasta Rezková?

U předškolních dětí je pláč a zvýšená citlivost přirozeným projevem. Rodiče mají mnohdy zbytečné obavy, že je to tak špatně, že jejich dítě je příliš citlivé a ještě v pěti letech často pláče. Jde jen o vyjádření jeho emocí, o nic jiného, rodiče by se s tím neměli tolik trápit. Ptát se dítěte, proč pláče, když jasně vidíme, že neexistuje z našeho dospělého pohledu v tu chvíli důvod, to nemá smysl. Odpovědi bychom se stejně nedočkali.

Důležité je hlídat si, zda je klidný a vyrovnaný člověk sám. Pokud to tak není, je úzkost dětí často jen odrazem úzkosti rodičů. Děti nervozitu vnímají a přenáší se i na ně.

Vyplatí se dítěti jeho stav pojmenovat, jde o tzv. vcítění se: „Vidím na tobě, že tě to hodně mrzí…“ Tím mu dáme najevo, že jeho trápení rozumíme, že ho vnímáme.

Máte nějakou zkušenost s přecitlivělými dětmi? Byli jste vy tím uplakánkem, co plakal, kdy si vzpomněl. Byly takové vaše děti?

   
14.06.2010 - Děti - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. [10] Anime Otaku [*]

  gerda — #5 Tam závisí proč dítě pláče, myslím, že jde poznatz, kdy jsou slzičky opravdické. Třeba mě to zůstalo i v dospělosti, když jsem v nepříjemné nebo stresové situaci, tak se mi vženou slzy do očí i když nechci. Bohužel to neumím překonat. Čím víc se snažím, abych nezačala brečet, tím víc pak bulím. Ale většinou to stihnu překlepat někam do soukromí.

  Nejhorsí je to když se třeba rafnu se svým přítelem. Nějak není schopen pochopit, že prostě brečím i jenom tak - bezdůvodně.

  superkarma: 0 15.06.2010, 07:13:18
 2. avatar
  [9] enka1 [*]

  vemte si příklad ze mě....a já vůbec neplakal

  superkarma: 0 14.06.2010, 15:32:38
 3. avatar
  [8] átéčko [*]

  gerda — #5 Tohle používali taky mí rodiče, ale naprosto zbytečně...

  superkarma: 0 14.06.2010, 12:54:10
 4. avatar
  [7] átéčko [*]

  OlgaMarie — #6 Mě matka odvážela za ves, odkud už mě nebylo slyšet...

  superkarma: 0 14.06.2010, 12:53:29
 5. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  gerda — #5 Sml52Já prý řvala tak, že mě ignorovat nešlo.Sml52

  1. na komentář reaguje átéčko — #7
  superkarma: 0 14.06.2010, 12:09:43
 6. avatar
  [5] gerda [*]

  asi jsem měla tvrdé dětství, když dítě řvalo bezdůvodně, tak ještě dostalo na zadek se slovy "abys věděla, proč brečíš"Sml30 Je pravda, že to mělo léčivé účinky. Jsem toho názoru, že když se vyloučí nemoc, bázeň apod. a dítě si brekem něco vynucuje, je líp ho ignorovat. Bez diváka to přestávává být zábavné.Sml57

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  2. na komentář reaguje átéčko — #8
  3. na komentář reaguje Anime Otaku — #10
  superkarma: 0 14.06.2010, 11:42:15
 7. avatar
  [4] maje [*]

  to moje dcera je trochu paradox. kvůli skoro každé hlouposti se rozplakala, ale čím víc si ublížila nebo čím víc ji něco bolelo, tím plakala méně. takže když měla zánět v uchu, tak chtěla jen, abych jí měla na sobě (aby cítila mé srdce) a i když ty její muka trvaly ještě skoro celý druhý den, tak nezaplakala. ale nedej bože, když jsem jí trošku plácla přes zadeček. to bylo křikuSml24

  superkarma: 0 14.06.2010, 09:59:12
 8. avatar
  [3] femme [*]

  uplakánek byla moje nejstarší dcera, stačil malý škrábaneček a málem zbořila barák Sml30 a druhá dcera v pořadí nebrečela, ani když si nadvakrát zlomila ruku Sml80

  superkarma: 0 14.06.2010, 09:54:34
 9. avatar
  [2] Klim [*]

  Můj syn byl rošťáček se zářivým úsměvem, u žádné klukoviny nemohl chybět. Ale celé dětství se nešťastně rozplakal při sebemenší příležitosti. Nikdy jsme se mu proto neposmívali, ale jemu samotnému to časem začalo vadit, zjevně si však neuměl pomoct. Slzy se prostě draly do očí. Jednou, když takhle plakal z docela malicherného důvodu, se ho manžel účastně zeptal, proč vlastně pláče. Mezi vzlyky z něho vypadlo: Protože já jsem takový ubrečenec!

  Nicméně článek je pravdivý. Kluk z toho vyrostl a je prostě senzační (promiňte, to víte - pyšná matka) Sml79

  superkarma: 1 14.06.2010, 09:01:56
 10. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Mně ještě nyní občas sestry připomenou, že jsem byla uřvaná...

  superkarma: 0 14.06.2010, 07:03:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme