Stává se nám to každý rok na jaře a pak na začátku léta. V podbití střechy u balkonu se usídlí netopýři, kteří pak přebývají na půdě. Kromě pískání o nich skoro nevíme, a tak je necháváme být.

batA zjistila jsem, že děláme dobře. Všechny druhy netopýrů v naší republice jsou totiž chráněné, a pokud bychom je chtěli z půdy vystrnadit, měli bychom se obrátit na odborníky. Jinak jim můžeme ublížit a navíc porušíme zákona o ochraně přírody.

Netopýři jsou savci, i když tak nevypadají, a u nás jich žije 26 druhů, některé však jen přechodně. Vyhledávají si různé úkryty k přebývání, tedy i domy, hlavně půdy, sklepy, větráky, škvíry nebo různé otvory pod střechami a na fasádách. V létě je můžeme v lidských obydlích najít nejčastěji, protože vychovávají mláďata na jednom místě.

Tak jako u nás. Zaregistrujeme je vždycky v květnu a po létě je zase klid. I když se u vás ale netopýři neusídlí na delší dobu, můžete se s nimi občas setkat, protože vám mohou náhodně vletět do bytu. V takovém případě se nejspíš jedná o netopýra, který se chtěl schovat před dravcem, nebo o nezkušené mládě. Může to být možná šok, ale nemusíte se bát, netopýři nejsou nebezpeční a vyhnou se vám, rozhodně vás nenapadnou.

V takových případech je potřeba zhasnout, otevřít okna a netopýra nechat, aby se v místnosti zorientoval, pak už sám najde cestu ven. A pokud ne, můžete ho opatrně odchytit, třeba do ručníku nebo do krabice, a pustit. To je ideální udělat za tmy, aby se zvíře nestalo obětí létajících dravců.

Proti vlétnutí netopýrů je jednoduchá obrana - sítě do oken, stačí ale i zatažená záclona či závěs. A jestli vám vadí netopýří trus na půdě, můžete dát na zem před jejich příletem nějaký plastový pytel, který se poté snadno vysype.

Zdroj: www.nyctalus.cz (najdete tu mnoho užitečných informací o všem, co se týká netopýrů)

Více v našem magazínu:

Reklama