To je docela dobrá myšlenka, co říkáte? Stejně jako nepotřebné oblečení, můžou i vaše odložené brýle někomu posloužit. Vyhodit je by byla škoda, aby ležely bez užitku v šuplíku také, tak proč je nevěnovat na akci Brýle pro Nepál

O co jde? Občanské sdružení NAMASTÉ NEPÁL ve spolupráci s Česko-nepálskou společností a nepálskou nadací DCWC (Development of Children and Women Center) se rozhodlo uspořádat sbírku brýlí pro zrakově postižené obyvatele Nepálu.

Nápad spočívá v tom, že kdokoli může prostřednictvím sběrného boxu věnovat své již nepoužívané dioptrické brýle, které zbytečně leží někde v zásuvce.

Nepálské děti

Shromážděný materiál bude dopraven EXPEDICÍ TSUM VALLEY, která se uskuteční v říjnu 2010, do odlehlého nepálského údolí Cchum. Tato velice chudá oblast, kde v několika vesnicích žije zhruba 4 000 obyvatel převážně tibetského původu, byla pro cizince otevřena teprve v roce 2007.

Zatím jediným místem v Praze, kde funguje sběrný box pro tuto charitativní akci, je Refrakční centrum (Olivova ulice, Praha 1). Je to totiž místo, kde se klienti pomocí laserových operací zbavují svých brýlí, a ty pak mohou je věnovat potřebnějším.

Nemusíte být zrovna klientem refrakčního centra, abyste mohli své nepotřebné brýle darovat k tomuto dobročinnému účelu.

Zavolala jsem do Refrakčního centra, abych se dozvěděla pár podrobností.

Co je to vlastně refrakční centrum?
Refrakční Centrum Praha je nestátní zdravotnické zařízení, které se zaměřuje na chirurgické odstraňování dioptrických vad očí. Specializuje se zejména na provádění laserových operací očí, ale zajišťuje i další péči o zrak, a to na špičkové úrovni. Pomocí laserových operací se zde klienti mohou zbavit svých nejčastějších refrakčních vad, a to krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Operačním zákrokem je tak zbavíme závislosti na korekčních pomůckách, jako jsou kontaktní čočky, anebo brýle. Brýle, které po operaci již nebudou potřebovat, pak mohou věnovat potřebnějším.

Kolik členů bude mít expedice?
Expedice bude mít 5 členů. Z toho bude jedna lékařka, ostatní členové budou  fungovat jako organizační a doprovodný tým, který domlouvá akci s místními a ponese většinu materiálu. Celá akce proběhne ve spolupráci s místní nepálskou organizací TWC (Tsum Welfare Committee), která předem obyvatelům Tsum Valley ohlásí tuto akci.

Jak budou v tamních podmínkách probíhat oční vyšetření?
Oční vyšetření bude probíhat v provizorním  zdravotním centru Remote Mobile Health Camp ve vsi, kam budou lidé pozváni. Mimo to ještě expedice zavítá do cca 2-3 vzdálenějších vesnic, aby měli šanci získat brýle také starší lidé, kteří nebudou schopni osobně dojít do zdravotního kempu.

Co přístroje na vyšetření zraku?
Drobné přístroje na vyšetření zraku zapůjčí Oční klinika Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. Již dnes mají zájem další dobrovolní lékaři z brněnské nemocnice pokračovat na tomto projektu v dalším roce.

Víte, kolik dioptrií mají darované brýle a jak se budou přidělovat.
Shromážděné dioptrické brýle se již v ČR změří a pak se budou dle potřeby rozdělovat.

Co když chce někdo věnovat i sluneční brýle? Může?
Ano. Sluneční brýle se budou (podle shromážděného množství) rozdávat přednostně lidem se zánětem očí. Vítány jsou i dětské brýle.

Jaký je lidí o tuto akci. Kolik brýlí jste už nashromáždili?
Z akce zatím máme radost, první box na brýle již máme naplněn, takže jsme rádi, že se akce setkává z pozitivním ohlasem. Lidé, kteří nám brýle přinášejí, mají radost, že ještě mohou někomu přinést užitek.

Zdroj: tisková zpráva a laser@refrakcnicentrum.cz

Foto: Tomáš beránek

lupa

Reklama