Občanské sdružení Johan hledá nejkrásnější obraz. Nehledá ho ale ve známých galeriích či jiných výstavních prostorách, hledá ho u vás doma! Zapojte se do zajímavé akce...

To, že člověk nechodí každý měsíc za uměním do galerií, ještě neznamená, že se o umění nezajímá. Vždyť co je vlastně takový obraz? E. H. Gombrich - mezi znalci umění jde o vyhlášené jméno - obraz definuje jako „rovnou barevnou plochu, která připouští jakýkoli počet čtení, včetně toho správného.“

obraz

Osobně jsem spatřoval zajímavé obrazce třeba v kachličkách koupelen. A myslím, že obrazy a umělecká díla můžeme vidět všude. Proto mě zaujala iniciativa občanského sdružení Johan, které se rozhodlo najít nejkrásnější obraz v Česku. Ale nehledá ho v galeriích, hledá ho v lidských doupatech...

Johan hledá nejkrásnější obraz

  • Hledáme nejkrásnější obraz v Čechách.
  • Co se Vám líbí a proč? Jaká je funkce umění dnes?
  • Potřebuje ho někdo?

„Projekt se zrodil z myšlenky, že každý byt, dům nebo pokoj je soukromou galerií svého majitele. Zajímá nás, čím se obklopujeme, jaký to má pro nás význam a jak nás to ovlivňuje. Cílem projektu je vytvořit soubornou publikaci, výstavu a umožnit všem jeho účastníkům společně se setkat a sdílet své dojmy,“ říkají na stránkách projektu organizátoři.

Vy se, milé čtenářky, do akce můžete velice snadno zapojit! Stačí Zaslat fotografii vaší osoby s vaším neoblíbenějším obrazem, připojit k ní krátký příběh, vaše jméno, věk a povolání na e-mailovou adresu simicova.h@seznam.cz nebo Pstepanova@seznam.cz.

Zavolal jsem ještě jedné z organizátorek, Heleně Dienstbierové Šimcové, abych jí položili tři otázky...

Kolik už máte obrazů?
Zatím je aktivně spíš vyhledáváme, kampaň není veliká a teprve se postupně rozbíhá. Máme kolem dvaceti obrazů, ale chceme lidi oslovovat dál. Věříme, že se začnou hlásit i sami.

Funguje projekt také jako soutěž - tedy bude možnost zvolit nejkrásnější obraz? A pokud ano, kdo ho bude volit?
Projekt je vícevrstevnatý a v tuhle chvíli nemáme ještě přesně stanoveno, kam dospěje. Necháváme se inspirovat tím, co přijde a jak na to budou lidé reagovat. Soutěž je samozřejmě jedna z možností a doposud jsme ji nepřipravovali. Projekt je ale koncipovaný na tři roky, takže je možné, že jeho součástí bude právě i soutěž. Pokud by se tak stalo, zcela určitě by nejkrásnější obraz vybírala veřejnost, pro kterou je celý projekt určený. Naším cílem je nikoli odborná diskuze (i když ta také proběhne), ale diskuze široké veřejnosti o obrazech a umění.

Jaké výstupy již nyní máte naplánované?
Na konci října bude drobná výstava a setkání pro lidi, kteří se doposud projektu aktivně zúčastnili. Bude se konat na bývalém nádraží Jižní předměstí v Plzni, které už nejspíš místní znají pod názvem Moving station a provozuje ho právě centrum Johan. Další, hlavní výstavu plánujeme na příští rok v dubnu, ke které chceme vydat i sborník příspěvků.

Čtěte také...

Reklama