Bulvár

Máte doma náměsíčníka?


Moje sestra se už jako dítě v noci mnohdy pěkně proběhla. Naštěstí se pohybovala jen po bytě a nedrápala se po římsách. Dlužno podotknout, že by to naštěstí nebyl takový průšvih, protože jsme bydleli v přízemí. I kdyby se vydala na toulky kolem okapů a hromosvodů a smekla se jí noha, nestalo by snad nic víc, než že by měla ráno bouli.

Často jsem ji v noci pozorovala, jak se zvedla z postele, uchopila cíp peřiny a vláčejíc ji za sebou pochodovala po bytě sem a tam. Při tom si prozpěvovala nebo něco povídala. Pak se otočila, chvilku počkala, načež sebou řízla právě tam, kde se zatavila, a v klidu dospala. Ráno koukala jako sula mula, kde to zase spala.

Nejednou jsme ji ráno našli ve vaně, ve skříni, v pelechu u psa podobně. Tahle záliba jí zůstala dodnes. Její manžel Míla má dokonce soukromou statistiku konců jejích výletů. Dokud jsme neměli malého, končila Eva zpravidla u dveří na záchod. Teď ji, v sedmi případech z deseti, najdu smotanou u postýlky jednoho z našich dětí,“ říkají jeho čísla.

Bacha, dráty!

Můj bývalý manžel uvedl tuhle noční kratochvíli v dokonalost, když jí přidal trochu dramatičnosti. Několikrát za měsíc se v noci prudce vymrštil, plavmo(no, plavmo – má 130 kg a dva metry) přeskočil z postele do křesla, jal se krýt hlavu a volal: „Bacha, dráty! Už to padá!!“ Musím říct, že poprvé jsem z toho měla šok a kryla se taky akčním skokem z gauče. Později jsem si zvykla a jeho noční thriller komentovala většinou slovy: „Jo jo, jasně, jen se krej pořádně, ale neřvi,“ což neslyšel, neb spal. Možná byl v minulém životě elektrikář, partyzán nebo převaděč. :)

U svých dětí jsem si zvykla

Paní Kamila má tři děti a každé z nich si podobnými jevy prošlo nebo prochází.
„U nejstarší dcery jsem tohle noční chování pozorovala zhruba kolem třetího roku, když během noci lezla po zemi. Mladší dcera ze spánku srdceryvně plakala a nejmladší syn je v tomto podobný. Celý se třese, pláče, a přitom spí. Povětšinou se uklidní, když ho přivinu k sobě. Je mu deset let. Ráno si na své noční dobrodružství nevzpomíná,“ uvádí maminka a dodává: „V rodině podobný případ znám z vyprávění. Trpěl tím můj dědeček, který ovšem i chodil mimo dům a jeho forma byla velice náročná pro něho i okolí. Častokrát byl nalezen nebo se probudil i hodně daleko od svého domu.“

Může za to Měsíc?

A jsme zase u něj. Měsíc je záhadný souputník a o jeho síle jsme už toho hodně napsali. Je zřejmě na vině i u našich milých náměsíčníků. Psycholožka Katka Stehlíková z pražského pracoviště pro nervové poruchy, autorka několika publikací na toto téma, nám k tomu řekla:

 

Náměsíčnictví (somnambulismus) je stav narušeného vědomí.

Kombinují se zde prvky spánku a bdělosti. Touto anomálií trpí zhruba10–30 % dětí a 1–7 % dospělých. Postižený má bezvýrazný, strnulý obličej a nereaguje na okolí. Na epizodu si postižený ráno nepamatuje. Stav se obvykle objevuje v první třetině noci. Dosud se nepodařilo prokázat přímou souvislost mezi úplňkem a špatným spánkem. Specialisté na poruchy spánku tvrdí, že během úplňku je výskyt těchto problémů zhruba stejně častý jako v jiných dnech.

K formě somnambulismu patří rovněž jev nazvaný noční děsy, kde byl rovněž prokázán vztah mezi měsíčním světlem, dopadajícím na snícího, a záchvatem, i když ne ve všech případech. Tady se postižený posadí nebo vstane s intenzivním křikem. Často se rozběhne ke dveřím, aby uniknul, ale zřídka opustí pokoj. Po probuzení je chvíli zmatený a na epizodu si nepamatuje. Pokud se porucha vyskytne poprvé v dospělém věku, bývá to mezi 20. a 30. rokem věku a má potom chronický průběh. Stoprocentní léčba prozatím prakticky neexistuje. Lze tyto stavy zmírnit, když snící v noci není vystaven přímému měsíčnímu záření. Ani tady ale není výsledek stoprocentní. Některé formy této poruchy s pubertou odezní. Jiní s ní žijí celý život. Dědí se pouze náklonnost či procento pravděpodobnosti.

Někdy má náměsíčník kliku, že má kamarády. I když, ti si také přijdou díky němu na kus legrace.

Máte ve svém okolí podobně„obdařeného“ člověka? Trápí tato porucha spánku vaše dítě? Nebo vás?

   
20.08.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Libča [*]

  muj syn.... bohuzel si v tuto chvili plete zachod s ruznym nabytkem.. a pak mi tvrdi ze treba prave vyzvracel stolici ale ted je dlouho klid

  superkarma: 0 20.08.2008, 19:57:03
 2. avatar
  [9] Michaela Kudláčková [*]

  Tini:

  superkarma: 0 20.08.2008, 18:06:10
 3. [8] Tini [*]

  Muj kamarad byl povolanim cisnik a v noci chodil obsluhovat po byte

  superkarma: 0 20.08.2008, 16:50:19
 4. avatar
  [7] Smetanová [*]

  podle doktora ,je náš roční vnuk ,naměsíčný http://www.zena-in.cz/fotoalba/admin_foto.asp?album=6849&foto=137733

  superkarma: 0 20.08.2008, 13:25:04
 5. avatar
  [6] barasv [*]

  Můj manžel se v noci často napůl vzbudí a zcela pod vlivem nějakého snu na mě najednou začne třeba křičet: "Padej z té postele, vždyť to na tebe spadne!"...nebo začne chodit po pokoji a něco měřit, co prý musí zítra udělat... Já už to znám, tak se vždycky akorát směju a jeho to vytáčí. Ráno si pak všechno pamatuje a omlouvá se, že se mu jen něco hodně sugestivního zdálo. Jako malý prý ale ve spánku chodil po domě, což bylo nebezpečné hlavně v době, kdy bydleli v rozestavěném a neměli ještě hotové schody. Tak ho tchýně prý zamykala v pokoji...

  superkarma: 0 20.08.2008, 12:58:14
 6. avatar
  [5] irus [*]

  Někdy je to docela nebezpečné, syn kolegyně z práce, tenkrát pětiletý, ve spánku odešel otevřeným oknem ze čtvrtého patra, pak nějakou dobu bojoval o život,teď je v pořádku, ale odnesl si z toho poúrazovou epilepsii.

  superkarma: 0 20.08.2008, 11:42:41
 7. avatar
  [3] Evikus [*]

  Můj brácha byl náměsíčný když byl malý. Najednou se zvedl z postele a šel do kuchyně. Rodiče ještě nespali, takže šli za ním a on si otevřel koš a chtěl se tam vyčůrat . Mamka ho nasměrovala pryč, takže šel do koupelny a chtěl čůrat do vany . To už ho mamka ale se záchvatem smíchu vedla na záchod. Ráno si nic nepamatoval, ale dlouho to kolovalo jako zábavná historka

  superkarma: 0 20.08.2008, 06:38:26
 8. [2] Rikina [*]

  Tuto zábavnou vlastnost má můj exmanžel, a to již od dětství. Ovšem měsíc na to nemá žádný vliv, dělo se to zcela bez závislosti na přítomnosti měsíčního svitu. Kromě toho si většinu těchto zážitků pamatoval, a byl mi je schopen vyprávět, a to jak bezprostředně při probuzení z dané situace, tak třeba i ráno, synové - pokud vím, nic takového nezdědili.

  superkarma: 0 20.08.2008, 01:30:40
 9. avatar
  [1] tyrkys [*]

  "Často se rozběhne ke dveřím, aby uniknul, ale zřídka opustí pokoj. Po probuzení je chvíli zmatený a na epizodu si nepamatuje." Aby nebyl zmatený, když narazí do dveří .

  superkarma: 0 20.08.2008, 00:44:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme