Bulvár

Máte doma malého génia?

Takový pětiletý capart, a on místo poletování s kamarády z vlastní vůle plynule čte a počítá. Na druhé straně udržet jeho pozornost u běžných věcí je mnohdy velice problematické. Vychovávat takové je dítě je rovněž potíž. Nadané děti zpravidla odmítají autority, všechno si chtějí řídit podle svého, na všechno mají vlastní názor. Donutit je večer usnout se rovná boji a uspokojit jejich hlad po nových poznatcích také někdy leze do peněz.

 

Další problém nastává nástupem nadaného dítěte do školy mezi ostatní děti. Zatímco děti se potí nad úkolem, takový kluk nebo holka má hotovo za pár minut a pak si pod lavicí čte noviny, nebo se cpe svačinou. Za to pochopitelně vyfasuje poznámku. Navíc se dítě může časem stát třídním otloukánkem, protože je jiné, a to se v dětské společnosti prostě neodpouští.

Rodiče si neví rady a učitelka také ne. Divit se nestačí až při hodnocení IQ testů. Verdikt: Na hranici geniality, nebo přímo geniální.

Co teď? Nezbývá nic jiného než se poohlédnout po nějaké alternativní škole, která se třeba na takové děti přímo specializuje a kde se například zabývají individuálním přístupem a kde třeba nebude vadit, že dítko se uprostřed vyučování jednoduše sebere a odejde k oknu, protože ho právě napadlo něco ohledně atmosféry...

 

Paní Katka: „Když byl Filip maličký, pořád zpíval. Bouchal na xylofon nebo na klávesnici piána a zpíval - ještě neuměl ani pořádně mluvit.“  A tak jsem ho jako předškoláka přihlásila do sboru. Zakrátko Filip začal pokukovat po nějakém hudebním nástroji. Vybral si housle. Když udělal přijímací zkoušky na Hudební školu hlavního města Prahy, bylo mu pouhých čtyři a půl roku.

Dnes je Filip žákem páté třídy základní školy a chystá se pokračovat ve studiu na osmiletém Gymnáziu Jana Nerudy, pod které hudební školička spadá. Posledních pět let vyhrává nejrůznější hudební soutěže, letos získal velmi prestižní Čestné uznání 1. stupně na Kociánově houslové soutěži.
Navíc se koncem první třídy rozhodl, že ještě bude hrát na klavír… Během té doby jsem otěhotněla, takže toho na mě bylo opravdu hodně.
Je neuvěřitelný - cvičí, učí se, nezanedbává vůbec nic. Ve škole patří k nejlepším. Skoro bych byla ráda, kdyby aspoň trochu zalajdačil! Naopak chodí každý den s novým nápadem. Jednou je to golf, pak zase aikido, bruslí, plave, lyžuje, na co sáhne, to mu jde – neposedí.
Dcerka Klára, které jsou teď čtyři roky, nedávno prohlásila: Filip má housle, já je chci taky!“ Tak teď jen čekám...“

 

Klinický psycholog Jiří Tyl, který zpracovává testy takovýchto dětí, uvádí: „Neurověda objevila, že mozek nadaných lidí se do patnácti let vyvíjí pomaleji. Proto mimo oblast nadání zaostávají. S tím měl problémy i Albert Einstein. My se jim zde můžeme věnovat v plné míře.“

Tyto děti prý skvěle zvládají matematické příklady, zajímají se o vesmír, znají latinské názvy rostlin, ale nedokáží si třeba zavázat tkaničku od bot. Na normálních školách se proto stávají terčem posměšků a šikany. 

 

Kde rodičům poradí

 Jestliže rodiče pozorují na svém dítěti určité odlišnosti, měli by se obrátit na psychologa. Ten by měl zjistit, v čem je dítě nadané, anebo poradit kontakt na specialistu.
Jedinou samostatnou základní školou určenou pro nadané děti je Cesta k úspěchu. Sídlí v Šantrochově ulici v Praze 6 (www.skoladetem.cz).
Nadanými dětmi se zabývají i některá občanská sdružení. Například Společnost pro talent a nadání vedená PhDr. Evou Vondrákovou (www.talent-nadani.cz) nebo Centrum nadání (www.centrumnadani.cz)

 

Já doma Einsteina v sukních tedy nemám

A to moje devítiletá dcera taky neposedí – nejspíš to ani neumí. Při psaní domácích úkolů se například podivně kýve, zpívá, jednou nohu má za uchem, druhou pohupuje, a když se jí zeptám, jestli už je hotová alespoň z poloviny, kouká na mě jako buližník a počastuje mě otázkou typu: „Maminko, proč se stůl jmenuje stůl, proč se mu neříká třeba tramvaj“? Je samá poznámka a paní učitelka zřejmě v zájmu zachování duševního zdraví brzy přestane učit a půjde prodávat akvarijní rybičky. Mé dítko ovšem není geniální. Jen zhodnotilo, že mi své dětství rozhodně nedá zadarmo…

 

Jaký je ten váš malý Einstein?

   
03.03.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [25] Lilinka [*]

  *Kotě*: Blueberry se ptala proč. Taky by mě to zajímalo

  superkarma: 0 04.03.2008, 16:44:23
 2. avatar
  [24] Juana [*]

  Blueberry: přesně to samé jsem zažívala i v komunistické základní škole - naštěstí jsem našla školu, kde se kluk opravdu nenudil, ti co byli napřed, měli speciální příklady při matematice a při čtení si nosili vlastní knížky a předčítali a vyprávěli ostatním, co si přečetli - takže to byl nácvik vyprávění a porozumění čtenému textu

  superkarma: 0 03.03.2008, 23:58:50
 3. avatar
  [23] *Kotě* [*]

  Blueberry: do jedné takové jsem chodila

  superkarma: 0 03.03.2008, 22:06:26
 4. avatar
  [22] Blueberry [*]

  *Kotě*: Proc? Ja taky nejsem genius, jen jsem se vzdycky velice lehce ucila a pamatuju, jak jsem se ve skole (hlavne na prvnim stupni) nudila, kdyz ucitelka probirala latku normalnim tempem a jak jsem nechapala, ze tomu nekdo muze nerozumet.

  superkarma: 0 03.03.2008, 21:52:25
 5. avatar
  [21] *Kotě* [*]

  1) geniální dítě naštěstí nemám, 2) umět brzo číst není známkou geniality, já uměla číst v necelých čtyřech letech a génius fakt nejsem , 3) speciální školy pro chytré děti jsou ZLO.

  superkarma: 0 03.03.2008, 19:48:08
 6. avatar
  [20] IMI [*]

  u nás taky naštěstí vypadají, že budou chytré, ale normálně, akorát občas nás dostanou nějakým extra vypečeným dotazem - např. tuhle holka 4 roky: Mami a proč jsme lidi?

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:45:01
 7. avatar
  [19] rek11 [*]

  Juana: hele dej ji,já se ve škole strasne nudila a byly z toho akorat spatny znamky,pak kdyz jsem udelala jako jedina prijimacky na gympl s prakticky plnym poctem,ale nebyla jsem prijata pro spatne vysvedceni,tak me mama dala na jinou skolu a tam nam davali do tela to mi vyhovovalo bracha je listopadovej a taky ho vzali driv,proste na to mel,ted je na 8letym gymplu.....

  superkarma: 0 03.03.2008, 16:54:46
 8. avatar
  [18] gerda [*]

  když já byla dítě, slyšela jsem o vrstevníkovi, který mluvil výhradně staroslověnsky. Nevím, co s ním bylo dál, ale každopádně ho mělo okolí za exota.

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:26:44
 9. avatar
  [17] Radka27 [*]

  My chodíme na hudebku už teď a to jsou malému čerstvě 2 roky

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:55:59
 10. avatar
  [16] Juana [*]

  závislá na čokoládě: uvažovala jsem o tom, ale nemyslím si, že by to bylo pro ni dobré. Zkusíme ji dát do školy, kam chodil i syn, tam na něj byli připravení a dávali mu extra úkoly navíc, aby nerušil (bylo jich tam víc). Paní ředitelka nám slibovala, že nám ji vezme, i když nebydlíme v Praze. Tak se jí čas od času připomínám s tím, jak syn zvládá gymnázium, aby na nás příští rok nezapomněla

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:29:02
 11. avatar
  [15] závislá na čokoládě [*]

  Juana: pokud je takhle šikovná, můžeš jít k zápisu už teď a do školy půjde o rok dříve, známí takhle dávají dceru asi o 3 měsíce dříve a vzali ji. Musíš jít potom do PPP, tam ti dají doporučení a je to. Můj syn je normální, díky bohu, je jenom neposedný. Ve škole, kam chodí má p.uč. pro děti, které mají hotový zadaný úkol nachystanou nějakou početní hru, nebo něco a děcka dají pokoj

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:04:29
 12. avatar
  [14] Juana [*]

  Čím to, že mi to připomíná moje děti? Kluk v pěti letech četl, u zápisu do školy předváděl, jak odečítá do záporných čísel, jeho oblíbenou zábavou v předškolním věku bylo sčítání - přičítal třeba postupně číslo 21 až do tisíce atd. Teď je v primě a jako jediný měl samé jedničky, přitom je línej a vůbec se doma neučí. Už v tomto ohledu poněkud znormálněl, ale neobratnej je pořád a spát chodí pěkně pozdě.
  Začínáme se navíc obávat, že něco podobného máme i ve druhé kopii, pětiletá dcera mi totiž nutí dělat jednoduché fyzikální pokusy, její oblíbenou literaturou jsou opět jako u bratra astronomické knížky a musím jí číst o planetách. Nedávno objevila po bráchovi pracovní sešity z matematiky z první třídy a ona si je sama postupně doplňuje. Včera jsme se například učily spolu nerovnost a porovnávání čísel. Jo a spát chodí ještě později chodíval její bratr, ale nešikovná není, naopak je ještě i manuálně hodně zručná, maluje, kreslí, vystřihuje nůžkama - to kluk vůbec nedělal a má s tím problémy i teď. Děsím se, co bude dělat ve škole, protože je narozená na podzim, takže k zápisu jdeme až za rok.

  superkarma: 0 03.03.2008, 12:09:26
 13. [13] z.u.z.a [*]

  SENSITIVESKIN: tuhle pasáž naštěstí snad nikdy necitoval, díky bohu

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:20:27
 14. avatar
  [12] SENSITIVESKIN [*]

  z.u.z.a: protože "šukal" po pokoji?

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:12:30
 15. [11] z.u.z.a [*]

  můj bratranec se naučil sám ve 4 letech číst. Jeho první přečtená kniha byla Babička od B.Němcový a od tý doby mluvil výhradně stylem týhle knihy. Jako děti jsme se za něj strašně styděli

  superkarma: 0 03.03.2008, 10:44:20
 16. avatar
  [10] SENSITIVESKIN [*]

  mám dva INŽINÝRY

  superkarma: 0 03.03.2008, 10:05:14
 17. avatar
  [9] rek11 [*]

  pajda: pokud je t kluk,tak ani nenauci,ten muj to neumi ani ve 30
  nevím jestli mám genialni děti a je mi to upřímě jedno jsou takové,jaké jsou a já se to s nima snažím skoulet,jak nejlíp umím.Kdyby se genialita skutečně měřila tím,že někdo neuznává autority-byla bych genialni ja,muj muz i me deti.Já si myslím,že jsme obyčejně sví a holky to prostě podědily a doodkoukaly

  superkarma: 0 03.03.2008, 10:03:09
 18. avatar
  [8] pajda [*]

  Kuře: vyměním...jedno génia za dvě normální děti. Génius je skoro odrostlej, umí uvařit, dojde na poštu i do školy...ale že by třeba jízdenku na vlak mohl dávat do peněženky, to se ještě nenaučil.

  superkarma: 0 03.03.2008, 09:32:09
 19. [7] Lindaa [*]

  Uz ted se deticky topí v malérech, jeste k tomu vsemu pridat geniálnost asi bych si sla hodit masli

  superkarma: 0 03.03.2008, 09:19:35
 20. avatar
  [6] kominice [*]

  Genialita nás minula Evidentně se jim nechtělo na genialitu čekat ve frontě tak si šli přidat "voprsklosti", vtipný kaše, talentu na maléry a jiných úžasných vlastností.

  superkarma: 0 03.03.2008, 08:41:54
 21. avatar
  [5] Kuře [*]

  Ještě že mám normální děti . Sice mi z nich občas tečou nervy, ale při představě malého génia dostávám kopřivku.
  Není nad to, když děti lítají po bytě a vítají otce slovy "Jsi zajatá, bledá tváři".

  superkarma: 0 03.03.2008, 08:22:43
 22. avatar
  [4] Kremzina [*]

  Mám štěstí, mé dítě je po téhle stránce "normální".
  Normálně ji nebaví škola.
  Normálně zapomíná.
  Normálně stíhá požadavky ve škole.
  Má pár ulítlých zájmů, ale i tím je vlastně normální.
  Uffffffffff

  superkarma: 0 03.03.2008, 08:21:13
 23. avatar
  [3] RenataP [*]

  jó, to je z toho, že do sebe ládujete ty DHA tabletky pro těhule, co tady byly nedávno pro zvýšení IQ ještě nenarozeného dítěte...

  superkarma: 0 03.03.2008, 05:33:58
 24. avatar
  [2] kosmokosmo [*]

  jo, tri

  superkarma: 0 03.03.2008, 04:13:52
 25. avatar
  [1] tyrkys [*]

  "Při psaní domácích úkolů se například podivně kýve" Nedívala se na na MZ?

  superkarma: 0 03.03.2008, 00:05:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme