Když jsem byla v první třídě, vodila jsem bratra do školky. Na to divadlo u každodenního oblékání nezapomenu. Když už jsem ho přemluvila, že si ty strašný punčocháče vzít musí, trvalo mu snad čtvrt hodiny, než si je oblékl. Dělal všechno, jen ne to, co v tu chvíli měl.

slowMožná i vy máte doma takového loudu, kvůli kterému se dokážete pořádně rozčílit. Jenže nic nepomáhá. Ani křik, ani tresty, nic. Stále se někde loudá, sedí zahleděně se lžící v ruce místo toho, aby do sebe nasoukal zbývající tři lžíce polévky.

Podle odborníků ale nejde o lenost v pravém slova smyslu a vy nemusíte mít strach, že mu tento laxní přístup malého filosofa, sedícího a hledícího do dáli, vydrží do dospělosti. Obvykle se tato „lenost“ sama s věkem vytrácí. Normální bývá u dětí předškolního věku nebo u dětí, které jsou na začátku školní docházky.

Možná že je to vaše dítko líné jen na něco, a právě toto není vůbec nic neobvyklého. Nejde ale o lenost, spíše zaujetí mysli nějakým zajímavějším tématem, představou, situací... Tyto děti se mohou zdát v kolektivu klidnější, není jich všude plno, a když mají něco udělat, trvá jim to déle. Odpovědná je za to nervová soustava dítěte, která není tak citlivá na vnější podněty.

Jak na loudu?

Žádné tresty nepomohou. Jediným řešením je věnovat mu více času a se zadanými úkoly mu pomoci. Dítě je třeba v činnosti trošku směřovat, dirigovat ho, ale bez jakéhokoliv zvyšování hlasu a rozčilování. Cílem je zabránit mu v tom, aby jeho myšlenky utekly k jiné, zajímavější činnosti. Na závěr bychom měli vyjádřit uspokojení nad tím, jak byl úkol vykonán.

Hlavní podmínkou je však trpělivost. Než dítě pozná, že je lepší splnit úkol hned a mít pak volno na své „důležitější“ věci, může trvat pěkně dlouho. Nevzdávejte to!

lupa

Reklama