Není nad to, když dítě nemá žádné problémy se čtením, psaním nebo počítáním. Jsou ale děti, které tyto dovednosti zvládají hůře. Některé z nich mají poruchu čtení neboli dyslexii. A ti dnes slaví svátek!

Dnes, v pondělí 9. září je Den dyslexie. I proto se v našem magazínu chceme tomuto tématu věnovat. Je totiž stále více dětí, které mají nějaké poruchy typu dyslexie nebo dysgrafie.

Naše děti dyslektici nejsou, takže si ani nedovedu představit, co to pro rodiče obnáší, učit se s dítětem - dyslektikem. Musí to být o hodně náročnější, protože rodiče se musí takovým dětem věnovat o mnoho víc.

Zažila jsem to jen zprostředkovaně u jedné známé. Když byl její syn Kája předškolák, všimla si, že mu dělá problém poznat písmenka a zapamatovat si je. I ve školce jí učitelky říkaly, že mu to nejde, že by s ním měla zajít na nějaké vyšetření, zda se nejedná o dyslexii. Dala na jejich radu, a dyslexie se potvrdila. Malý Kája dostal roční odklad ze školy a maminka s ním vše procvičovala podle rady. Ve škole pak měl Kája taky trochu problémy, ale vzhledem k tomu, že měl potvrzení o tom, že je dyslektik, paní učitelka k němu přistupovala jinak, a tak z toho neměl stres. Což je asi pro dítě nejdůležitější.

Odborníci říkají, že čím dřív se na dyslexii u dítěte přijde, tím lépe. Pokud to rodiče řeší až po nástupu do školy, může mít tato situace na dítě negativní vliv, dítě se může trápit tím, že mu všechno nejde tak dobře jako ostatním a cítit se méněcenné.

Máte doma dyslektika? Pak pro vás mám tip na dnešní den: ve Veletržním paláci v Národní galerii v Praze se koná 4. ročník Dne dyslexie. Akce je zdarma a trvá od 10 do 20 hodin.

dys

A téma na dnešní den je: Máte doma dyslektika?

  • Nebo nějakého znáte?
  • Pokud ano, kdy jste na dyslexii přišli?
  • Jak jste postupovali, když jste to zjistili?
  • Mělo vaše dítě problémy ve škole?
  • Jak k dítěti přistupovali učitelé ve škole?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá příspěvek, knížku Křižovatky (nakl. Knižní klub). Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je DYSLEXIE. Moc Vám děkuju!

n

Reklama