Rodina

Máte doma dyslektika?

Není nad to, když dítě nemá žádné problémy se čtením, psaním nebo počítáním. Jsou ale děti, které tyto dovednosti zvládají hůře. Některé z nich mají poruchu čtení neboli dyslexii. A ti dnes slaví svátek!

Dnes, v pondělí 9. září je Den dyslexie. I proto se v našem magazínu chceme tomuto tématu věnovat. Je totiž stále více dětí, které mají nějaké poruchy typu dyslexie nebo dysgrafie.

Naše děti dyslektici nejsou, takže si ani nedovedu představit, co to pro rodiče obnáší, učit se s dítětem - dyslektikem. Musí to být o hodně náročnější, protože rodiče se musí takovým dětem věnovat o mnoho víc.

Zažila jsem to jen zprostředkovaně u jedné známé. Když byl její syn Kája předškolák, všimla si, že mu dělá problém poznat písmenka a zapamatovat si je. I ve školce jí učitelky říkaly, že mu to nejde, že by s ním měla zajít na nějaké vyšetření, zda se nejedná o dyslexii. Dala na jejich radu, a dyslexie se potvrdila. Malý Kája dostal roční odklad ze školy a maminka s ním vše procvičovala podle rady. Ve škole pak měl Kája taky trochu problémy, ale vzhledem k tomu, že měl potvrzení o tom, že je dyslektik, paní učitelka k němu přistupovala jinak, a tak z toho neměl stres. Což je asi pro dítě nejdůležitější.

Odborníci říkají, že čím dřív se na dyslexii u dítěte přijde, tím lépe. Pokud to rodiče řeší až po nástupu do školy, může mít tato situace na dítě negativní vliv, dítě se může trápit tím, že mu všechno nejde tak dobře jako ostatním a cítit se méněcenné.

Máte doma dyslektika? Pak pro vás mám tip na dnešní den: ve Veletržním paláci v Národní galerii v Praze se koná 4. ročník Dne dyslexie. Akce je zdarma a trvá od 10 do 20 hodin.

dys

A téma na dnešní den je: Máte doma dyslektika?

 • Nebo nějakého znáte?
 • Pokud ano, kdy jste na dyslexii přišli?
 • Jak jste postupovali, když jste to zjistili?
 • Mělo vaše dítě problémy ve škole?
 • Jak k dítěti přistupovali učitelé ve škole?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá příspěvek, knížku Křižovatky (nakl. Knižní klub). Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je DYSLEXIE. Moc Vám děkuju!

n

   
09.09.2013 - Děti - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] diblice [*]

  enka1 — #5 nevím, spoléhám na vzdělání odborných pracovníků, ale po roce edukačních hodin došlo už ke zlepšení, na jaře nás čeká další přezkoušení v PPP

  superkarma: 0 10.09.2013, 10:34:04
 2. avatar
  [7] macasev [*]

  Mám syna dysgrafika a mohla bych vyprávět. Roztrhané sešity několikrát do roka, protože jejich opisováním se konečně naučí čitelně a úpravně psát (nenaučil). Pětky z diktátů, protože paní učitelka nemohla přečíst některá písmena (brečel mi doma jak želva). Vyhrožování zvláštní školou a spoustu jiného.....

  superkarma: 0 09.09.2013, 17:52:04
 3. avatar
  [6] risina [*]

  Dyslektika nemám, sama jsem dysgrafik, ale protože za mých školních let se to ještě nediagnostikovalo, tak mi jen nadávali, že píšu jak Sml21. Potvrdil mi to až zkoušející při zkoušce ze speciální pedaogiky - stačil mu jediný pohled do rukou vyplňovaného indexu Sml22.

  superkarma: 0 09.09.2013, 16:37:30
 4. avatar
  [5] enka1 [*]

  diblice — #4 To je spíš dysgrafie nebo dysortografie

  1. na komentář reaguje diblice — #8
  superkarma: 0 09.09.2013, 14:37:28
 5. avatar
  [4] diblice [*]

  tak u nás se to projevuje při psaní i a y, přišlo se na to, když začali probírat dy,ty,ny a di,ti,ni, se čtením problémy nejsou, ale v poradně stanovili diagnozu lehký dislektik s tím, že se to zřejmě upraví, naštětstí u nás ve škole k tomu přistupují velmi pečlivě a děti mají navíc specilání hodiny češtiny, je jich tu asi 5 , což je zase dost na to, že ve škole je 25 dětí

  1. na komentář reaguje enka1 — #5
  superkarma: 0 09.09.2013, 11:50:43
 6. avatar
  [3] lenig [*]

  měla jsem a užili jsme si dost...Sml68Sml68Sml68

  superkarma: 0 09.09.2013, 11:06:05
 7. [2] lidicka [*]

  Dcera je dysgrafik, od první třídy měla problémy se psaním, přitom kreslí opravdu krásně (studuje na VŠ výtvarku). Přišli jsme na to vlastně "omylem". V 9. třídě nám doporučila učitelka vyšetření v PPP kvůli tomu, že ji nešla matematika - celý 2. stupeň ZŠ měla s ní problémy. prý jestli  není dyskalkulik. To se nepotvrdilo, ale potvrdilo se, že je dysgrafik.

  superkarma: 0 09.09.2013, 08:21:14
 8. avatar
  [1] catcat [*]

  Tk to nesmím zapomenout pogratulovat dceři k svátku!Sml30

  Přišla jsem na to sama, když si paní učitelka v 1. třídě pořád ztěžovala na češtinu. No a  od druhé šla do dyslektické třídy a dnes je to mladá dáma s výborným pravopisem a trošku horším písmem. Ale kdo dnes píše ručně, že...Sml22

  superkarma: 0 09.09.2013, 07:27:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme