Zdraví

Máte depku?Nebojte se jít k lékaři


Nemocný depresí není žádný blázen

Deprese není v žádném případě slabost, nedostatek vůle nebo sebekázně. A není to ani známka nějaké abnormality. Mít depresi rozhodně neznamená, že je člověk „blázen“.  Může však cítit prázdno v duši, být bez energie. Je smutný a vyčítá si to. Nemůže fungovat v každodenních záležitostech, nesoustředí se. Nedokáže se radovat z věcí, které ho dříve těšily.


Jaké jsou typické příznaky deprese:

 • přetrvávající smutná, úzkostná nebo „prázdná“ nálada
 • negativní pohled na sebe a sebepodceňující myšlenky
 • pocity beznaděje, pesimismu nebo bezmoci
 • sebeobviňování a ztráta smyslu života
 • ztráta zájmu a radosti
 • nespavost, předčasné ranní probouzení nebo naopak nadměrná ospalost a spavost i během dne
 • ztráta chuti k jídlu, výrazné snížení váhy nebo naopak přejídání se a přibývání na váze
 • pokles energie, únava, ospalost, malátnost (jednoduché činnosti vyžadují nadměrnou námahu)
 • nezájem o sexuální život
 • nadměrné polehávání nebo posedávání, neschopnost se přinutit k činnosti, odkládání činnosti
 • myšlenky na smrt nebo sebevraždu, pokusy o sebevraždu
 • neklid, nervozita, nadměrná podrážděnost, potíže se soustředěním, zapamatováním si, rozpomínáním se a s pamětí vůbec (naštěstí přechodné) a problémy s rozhodováním
 • přetrvávající tělesné příznaky, jako jsou bolest hlavy, poruchy trávení, zácpa, dlouhodobé bolesti a tíha na hrudi, ztuhlost nebo ochablost svalstva, snadná unavitelnost
 • nadměrné obavy a starosti, časté pocity napětí

Je deprese u muže jiná než u ženy?

Statisticky hlášený výskyt deprese u mužů je dvakrát nižší než u žen. „Udává se, že je to způsobeno rozdílnou vnímavostí obou pohlaví ke vzniku deprese,“ tvrdí MUDr. Jaroslava Laňková.  Nicméně  se stále častěji objevují  i práce, které  zpochybňují zdánlivě nízký výskyt deprese u mužů a dokazují, že deprese není u mužů dostatečně rozpoznávána a léčena.. Zatímco u obou pohlaví se rozvíjejí stejné příznaky deprese, muži depresi pociťují jinak, jinak interpretují své obtíže a jinými způsoby se s nimi vypořádávají. 

 

Muži prožívají depresi jinak než ženy

 

Ženský vzor prožívání deprese

Mužský vzor prožívání deprese

Obviňuje sebe

Obviňuje druhé

Cítí se smutná, apatická a bezcenná

Je zlostný, podrážděný a egoistický

Cítí se úzkostná a má strach

Je podezřívavý a rezervovaný

Snaží se vyhnout konfliktu za každou cenu

Tvoří konflikty

Snaží se být vždy milá

Otevřeně nebo skrytě nevlídný

Když je zraněna, stáhne se do ústraní

Když je zraněn, útočí

Má malou sebeúctu

Vyžaduje úctu od druhých

Má pocit, že je od narození určena k neúspěchu

Má pocit, že svět způsobil, že neuspěl

Je zpomalená a napjatá

Je nepokojný a rozrušený

Vždy vše odkládá

Nutkavě dodržuje čas

Nadměrně spí

Spí velmi málo

Cítí vinu za to, jaká je

Stydí se za to, co je

Nejistě přijímá chválu

Je frustrován, když není dostatečně chválen

Bez obtíží předestírá pocity nedostatečnosti a pochyb

Hrozí se představy, že by měl s někým mluvit o své nedostatečnosti nebo pochybách

Má strach z úspěchu

  strach z neúspěchu

Potřebuje se zařadit do skupiny, aby se cítila bezpečná

Potřebuje kontrolovat a vést, aby se cítil bezpečně

Jako samoléčbu užívá jídlo, přátele a potřebu milovat

Jako samoléčbu užívá alkohol, práci, televizi

Věří, že její problém se může vyřešit, jen kdyby mohla být lepší (manželka, spolupracovnice, matka, přítelkyně)

Věří, že jeho problém se může vyřešit jen, když s ním (jeho žena, spolupracovníci, rodiče, přátelé) budou jednat lépe.

Trvale si není jistá: „Jsem dost dobrá, abych mohla být milována?“

Trvale si není jistý: „Jsem dost milován?“

 

Muži umírají na depresi častěji než ženy

Muži 4x častěji než ženy spáchají sebevraždu. Často k sebevraždě dojde bez předchozího varování, kdy nikdo z okolí nepoznal, že muž již delší dobu trpěl depresí.  A přitom je deprese dobře vyléčitelná, jen kdyby byla rozpoznána a léčena včas.

Deprese dokáže vzít muži život i méně nápadnými způsoby

Depresivní muž, kterému přestává záležet na životě, má tendenci se chovat riskantně a lehkomyslně, a to např. nedbale řídí auto, ignoruje nebezpečí, přehlíží zásady zdravé životosprávy – kouří, pije, tloustne, nechodí k lékaři a podobně.

Závěr - deprese se vůlí překonat nedá

Přestože se udává, že se deprese u mužů vyskytuje méně často než u žen, je pro muže nebezpečnější, protože muži 4x častěji než ženy na depresi zemřou. Je to způsobeno zejména tím, že se u nich deprese nezjistí včas a neléčí se včas. Muži bohužel často považují depresi za slabost, kterou nechtějí přiznat ani svému okolí, ani sami sobě, a věří, že ji mohou překonat vůlí. Deprese je však nemoc, kterou je nutno léčit, jinak může skončit smrtí.


Deprese je jednou z nejlépe léčitelných psychických poruch.
Léčba pomáhá naprosté většině postižených, zatímco bez ní mohou příznaky trvat i léta a postupně vést ke ztrátě výkonnosti, k izolaci a v neposlední řadě i k výraznému zhoršení celkového zdravotního stavu - snížením obranyschopnosti organismu. Čím dříve lékař depresi objeví, tím dříve odezní.


Jak se deprese léčí
 

Existují tři základní metody, které lze kombinovat: psychoterapie, farmakoterapie a biologická léčba.

Psychoterapie  pomáhá hlouběji porozumět tomu, co se s člověkem v nemoci děje. Učí, jakým způsobem zacházet s příznaky a s problémy v životě a do budoucna bránit rozvoji nové epizody. Psychoterapeutický přístup poskytuje bezpečný prostor, ve kterém se nemocný může projevit a vyjádřit všechno, co ho trápí.
Antidepresiva dokáží postupně zvýšit dostupnost  serotoninu, dopaminu a noradrenalinu v mozku a tím pomáhají normalizovat biologickou rovnováhu. Chybějící látky přímo nedodávají, ale svým působením mohou zvýšit jejich nabídku tam, kde je to potřeba či zpomalit jejich odbourávání.  Antidepresiva jsou nenávykové léky, nehrozí tedy rozvoj závislosti ani abstinenční příznaky po jejich vysazení. .

Biologická léčba. Jde především o elektrickou stimulaci mozku, která je přes všechny pokroky stále nejintenzivnější a nejrychlejší léčbou. Samozřejmě ale nejsou pro pacienta komfortní, dělají se v celkové anestezii a jsou až tou poslední možností, když už nic jiného nepomáhá. Jako k primárnímu prostředku se k nim sahá jen, je-li pacient ohrožen na životě svými sebevražednými úmysly.

 

 

Screening deprese bude zahájen v dubnu 

Deprese patří mezi deset nejvýznamějších onemocnění na světě. 
Podle MUDr. Jaroslavy Laňkové, praktické lékařky, která je zároveň koordinátorkou celého projektu screeningu deprese u praktických lékařů, tato nemoc postihne v současnosti alespoň jednou za život 10 až 15 % populace.
Primární péče jako místo prvního kontaktu má unikátní příležitost pro záchyt časných stadií nemocí,“ tvrdí lékařka. „Je to však nelehký úkol, protože právě včasná stadia, bez rozvinutých typických příznaků, se diagnostikují těžko, vyžadují bdělost a dobrou znalost problému.“


„Pacienti s depresí trpí duševně i tělesně. Proto lze předpokládat, že naprostá většina z nich dříve anebo později svého – nejčastěji praktického – lékaře navštíví pro různé somatické obtíže. Bohužel odhadem jen polovina z nich je rozpoznána a správně diagnostikována.  Ovšem mnohem více alarmující je zjištění, že celých 40 % z těch, kdo spáchali sebevraždu, navštívilo v předchozích čtyřech týdnech lékaře.

 

Praha - Už za dva týdny bude spuštěn ve vybraných ordinacích praktických lékařů po celé ĆR screening deprese. Cílem tohoto projektu je zjištění prevalence deprese v daných lokalitách, ale i vyzkoušení a výběr vhodné a praktické metody pro všeobecný screening deprese. První výsledky  tohoto projektu budou předneseny na výroční konferenci SVL ČLS JEP  v listopadu 2006 v Karlových Varech.

 

 

Zdroj: Tisková konference SVL ČLK JEP ke screeningu deprese mezi praktickými lékaři, konané 22. března.

   
24.03.2006 - Zdraví - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [97] Suzanne [*]

  trdlo: to, že se někdo snaží řešit vážný problém jinak než konzervativní léčbou neznamená, že tento problém znevažuje. Já měla kliku na psychiatra, který používal homeopatii. Ale někdo tuto léčbu odmítá, takže není co řešit.

  superkarma: 0 26.03.2006, 20:35:31
 2. avatar
  [96] Vivian [*]

  Tobbi: neřeš to

  superkarma: 0 26.03.2006, 18:09:15
 3. avatar
  [95] Vivian [*]

  trdlo: já jsem brala antidepresiva přes sedm let, přes sedm let jsem se tak snažila "vyřešit" poměrně těžké deprese... takže si troufám říct, že o tom možná taky něco malinko vím Mám prostě jen jinou zkušenost, takže se na mě nezlob

  superkarma: 0 26.03.2006, 18:08:12

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [94] Tobbi [*]

  Ťapina: Tak v tom případě já budu říkat "mít ráčka", aby se to vyrovnalo.

  superkarma: 0 26.03.2006, 17:41:53
 2. avatar
  [93] trdlo [*]

  A mimochodem, klinicka deprese JE zpusobena chemickou nerovnovahou (nedostatkem serotoninu) v mozku. Normalni deprese, kterou mame, protoze nam zahnul pritel nebo chcipl kanar, se leci snadno a rychle. Ani pilule kolikrat nejsou potreba. Ovsem pokud ma clovek nahore popsane symptomy a tezky deprese, zatimco v jeho zivote se nic abnormalne depresivniho nedeje, naopak pacient sam rika, ze nema bejt proc v depresi, ale je - klasicka chemicka nerovnovaha, a NE OBRACENE. Ovsem, zastup doktoru v teto diskuzi mi to verit nebuude

  superkarma: 0 26.03.2006, 15:58:31
 3. avatar
  [92] trdlo [*]

  Tady se hada tabor lidi, co depresi meli nebo maji a vedi, co jim pomohlo a jak to je. Druhy tabor jsou lidi, kteri o podstate a projevech depresech pouze cetli, vytvorili si vlastni nazor, a ted ho tady pokrikujou - nemam rada prasky, celej zivot je brat nebudu. Z toho je jasne videt, kdo vi, o do jde, a kdo vi o depresi prdlajs s navijakem. Ja se muzu rozhodnout, ze nechci kazdej den brat piluli na depresi a na stitnou zlazu - kdo by chtel neco dlabat denne, ze jo. Za par tydnu ze mne bude nervni troska s voletem a vyvalenyma ocima. Ale furt lepsi nez bejt po zbytek zivota zavislej na praskach, ze jo, Vivian.

  superkarma: 0 26.03.2006, 15:53:49
 4. avatar
  [91] Ťapina [*]

  Tobbi: A ono se neříká "mít raka"? To je úplně stejná zkratka Říkat depresi depka je v pořádku. Říkat depka blbé náladě je špatně

  superkarma: 0 26.03.2006, 12:54:00
 5. [90] Tobbi [*]

  Vivian: Já ten inzulín nechci, paní doktorko, já tu cukrovku zvládnu vůli. Tabletky nic neřeší. Deprese je nomoc, jinak než prášky se řešit nedá. Jó depka, to je jiná. To měl asi každý z nás. To se dá léčit pařbou s přáteli, výletem, pokecem...

  superkarma: 0 26.03.2006, 12:11:46
 6. [89] Tobbi [*]

  Pokud se bude pro skutečnou depresi užívat termín "depka", začínám nemilosrdně razit termín "rakovinka"

  superkarma: 0 26.03.2006, 12:08:49
 7. avatar
  [88] svetluszka [*]

  Pentlička 86: to se asi nedovíš...

  superkarma: 0 26.03.2006, 08:49:38
 8. avatar
  [87] Ťapina [*]

  Vivian: Věř tomu, že třeba pacientům se srdeční nedostatečností polykání tabletek řeší problémy naprosto uspokojivě Některé nemoci se dají vyléčit, jiné se dají aspoň kompenzovat, obojí považuju za úspěch.

  superkarma: 0 25.03.2006, 10:50:48
 9. avatar
  [86] Pentlička [*]

  A jak bys je teda řešila depresi, když psychoterapie nepomáhá?

  superkarma: 0 25.03.2006, 10:36:59
 10. avatar
  [85] Vivian [*]

  Pentlička: léčitelům taky nevěřím, ani nevěřím na čáry a kouzla, ani na to, že se problémy dají řešit polykáním tabletek

  superkarma: 0 25.03.2006, 10:29:17
 11. avatar
  [84] Pentlička [*]

  Můj názor je ten, že opravdovou klinickou endogenní depresi, která vznikla tzv. bez příčiny nelze léčit jinak než antidepresivy. Neříkám VYléčit, protože to je opravdu jako cukrovka, nelze to vyléčit, jen dodávat tělu, co dostatečně neprodukuje - serotonin. Mám to vyzkoušené na vlastní kůži. Samotná psychoterapie nepomáhá. Rozumově totiž chápete, že vaše černé myšlenky jsou blbost, ale emocionálně to prostě nezvládáte. To je deprese.
  Samozřejmě - když někdo věří léčitelům, možná mu pomohou. Na tyhle "čáry" já však nevěřím, takže mi zbývají jen ta antidepresiva, a to nadosmrti.

  superkarma: 0 25.03.2006, 10:09:50
 12. avatar
  [83] Vivian [*]

  Suzanne: pochopila. Já jsem to sice nakousla, ale pak jsem pochopila, že by to tady asi nepadlo na úrodnou půdu... proto jsem z diskuse zbaběle prchla

  superkarma: 0 25.03.2006, 09:51:21
 13. avatar
  [82] Tanzi [*]

  Vivian: a o tom to je že někdo jinou volbu nemá.
  Aby mohl fungovat jako norm.lidé musí být na lécích.

  superkarma: 0 25.03.2006, 07:50:28
 14. avatar
  [81] Suzanne [*]

  Nerada se míchám do debaty - tady jde zřejmě o to, že existují i jiné metody než medikamentózní léčba deprese. Jsou to bohužel metody, které klasická medicína zatím neuznává, nicméně zmínka o nich rozhodně neznamená snižování vážnosti deprese.
  Pochopila jsem to dobře, Vivian?
  Sama mám s tzv. alternativní léčbou deprese zkušenost, viz níže.

  superkarma: 0 25.03.2006, 01:12:52
 15. avatar
  [80] Vivian [*]

  ale někdo samozřejmě jinou volbu nemá...

  superkarma: 0 24.03.2006, 22:48:18
 16. avatar
  [79] Vivian [*]

  Tanzánie: pro mě osobně je mnohem snesitelnější život bez léků...

  superkarma: 0 24.03.2006, 22:40:00
 17. avatar
  [78] Tanzi [*]

  24.3. 2006 17:02:37 - Vivian (Odpovědět) (Poslat vzkaz) [!smazat]
  gwen: opravdu to nechápeš? Tak proč musejí někteří nemocní brát léky celý život? Možná proto, že depresi sice léčí, ale neVYléčí, a to je bohužel ten rozdíl...

  Ve chvíli kdy léky, byt celoživotně podávané, tomu člověku umožní normální život - myslím není co řešit.

  superkarma: 0 24.03.2006, 20:57:48
 18. avatar
  [77] Vivian [*]

  gwen: mýlíš se, tohle jsem nikde nenapsala a ani si to nemyslím.

  superkarma: 0 24.03.2006, 17:45:19
 19. avatar
  [76] gwen [*]

  Tudíž i proti antidepresivům nic nemáš a též je nezatracuješ.
  No nic, já jdu na vyplavit si více serotoninu do svého mozečku. Alkohol je hojně zneužívané AD.

  superkarma: 0 24.03.2006, 17:34:32
 20. avatar
  [75] Vivian [*]

  gwen: taky ho nezatracuju

  superkarma: 0 24.03.2006, 17:24:43
 21. avatar
  [74] gwen [*]

  Mno, diabetici si musí inzulín (hormon) píchat doživotně též. Cukrovku ovšem taky nevyléčí. Ovšem k vůli tomu inzulín zatracovat snad nebudeš.

  superkarma: 0 24.03.2006, 17:11:48
 22. avatar
  [73] Anouk [*]

  Vivian: A kam to patri?

  superkarma: 0 24.03.2006, 17:07:10
 23. avatar
  [72] Vivian [*]

  gwen: opravdu to nechápeš? Tak proč musejí někteří nemocní brát léky celý život? Možná proto, že depresi sice léčí, ale neVYléčí, a to je bohužel ten rozdíl...

  Anouk: promiň, ale popovídáme si o tom raději jinde a jindy, sem to nepatří

  superkarma: 0 24.03.2006, 17:02:37
 24. avatar
  [71] gwen [*]

  Vivian: Já prostě nechápu, jak můžes zpochybňovat léčebný účinek antidepresiv. Ty působí na centrální nervový systém a zvyšují v určitých oblastech nervové soustavy hladinu serotoninu. Serotonin je látka tělu vlastní. Při depresivních poruchách je nedostatek serotoninu v mozku.

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:58:37
 25. avatar
  [70] Anouk [*]

  Vivian: Ale mne odlisny uhel pohledu vubec nevadi, naopak me zajima. A omlouvat se snad prece nemusis, od toho tu debata je, abychom si sdelovali(y ) nazory. Tim, ze nam svuj pohled na vec sdelis, nam ho snad prece nevnucujes
  Zkus zapomenout na to, jak to lekar zjisti (ja myslim, ze by to melo jit vcelku jednoduse, jen by kvuli tomu asi bylo potreba nejaky ten nerv vypreparovat ) a zkus mi prosim odpovedet na mou predeslou otazku
  Ze mas na celou problematiku ponekud odlisny nazor, jsem uz pochopila, ted me zajima ten nazor

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:57:58
 26. avatar
  [69] Vivian [*]

  Anouk: a jak přijde lékař na to, že má pacient těch receptorů málo?

  Je to asi tak, že já mám na celou problematiku poněkud odlišný úhel pohledu, takže by to opravdu bylo na nesmírně dlouhou debatu... a já bych svůj pohled na věc někomu nerada vnucovala. Aby zase někdo nevylít jak čert z krabičky...
  Takže bych to asi uzavřela, abychom se zbytečně nevyčerpávaly Omlouvám se, že jsem se pletla do debaty, a slibuju, že se pokusím tomu příště vyhnout...

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:51:25
 27. avatar
  [68] Anouk [*]

  Vivian: Dostat z tebe odpoved bude koukam tezke Zkus zapomenout na to, ze se geneticka vysetreni bezne neprovadeji a predstav si, ze proste vis, ze nekdo ma tech receptoru malo (predpokladam, ze se to asi zadnym vysetrenim zjistit neda? ) - ja si v tomto pripade budu myslet, ze mu to tak nadiktovala jeho DNA, ze v ni chybi nejaka cast kodujici receptory a ze je potreba tomu cloveku ty receptory nahradit. Zajimalo by me, co si v tomto pripade budes myslet ty? Stejne by se dalo uvazovat o chybejicim travicim enzymu.
  Jeste me zaujala ta lecba v uvozovkach... Ale ja jsem posledni dobou na uvozovky nejak citliva

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:44:45
 28. avatar
  [67] Vivian [*]

  Rybulka: tak to každopádně.

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:43:51
 29. avatar
  [66] gwen [*]

  No, já myslím, že se antidepresiva nepoužívají jen k léčbě deprese, že.

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:39:46
 30. avatar
  [65] Rybulka [*]

  Anouk: Tady evidentně nemá cenu to řešit. Koho to skutečně zajímá nebo má potíže, měl by se obrátit na odborníka.

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:35:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme