Zdraví

Máte atopický ekzém? Jaké jsou rady odborníka pro ošetření pokožky po koupeli?

Ti z vás, kteří trpí atopickým ekzémem, ví, že péče o zasaženou pokožku je specifická, že musíte dodržovat mnou zásad, aby se stav vaší pokožky nezhoršoval. Proto jsme se obrátili na paní doktorku Koudelkouvou, ab nám odpověděla na několik důležitých otázek - jak správně pečovat o pokožku, když se koupete a po koupeli? Na co si dát pozor?

atopický

Jak správně pečovat o pokožku s ekzémem při mytí?
Je vhodné používat syntetický detergent (syndet), který není na bázi mýdla. Tento velmi dobře kůži omyje, ale nepodráždí. V případě, že se rozhodneme pro mýdlo, mělo by být s neutrálním nebo kyselým pH.
V posledních letech jsou v kurzu i tzv. olejové koupele, které pokožku očistí a zároveň ji pokryjí olejovým filmem. Tady platí, že po koupání je potřeba nechat kůži oschnout a neotírat ji ručníkem.

Může se atopik koupat nebo doporučujete jen sprchování?
Ideální je krátkodobá sprcha vlažnou vodou. Celková sprcha nebo koupel se doporučuje pouze 2x v týdnu. Ostatní dny omýváme jenom místa tzv. vlhké zapářky (podpaží, nohy, genitálie).
V případě, že se rozhodneme pro koupel, měla by trvat 5 -15 minut s teplotou vody do 36 stupňů. Při koupání Nikdy nepoužívat koupelovou pěnu!

Jaká je vaše rada - použít ručník nebo jen tělo lehce vysušit či ho nechat oschnout? Jaký by měl být správný postup?
Dobré je nechat kůži volně oschnout nebo jenom lehce osušit měkkým ručníkem. Kůži nikdy netřeme, jenom jemně poklepáváme ručníkem. Tření by ji mohlo podráždit a zvýšit svědění.

Jak postupovat po umytí - nanášíme promazávala hned po umytí nebo máme počkat, až pokožka oschne?
Mytí zbaví kůži nečistot, ale zároveň ji odmastí. Proto je nutné po každé koupeli nebo sprchování ošetřit celý povrch těla promazávadlem. Platí pravidlo „tří minut“ - tj. aplikovat promazávalo do tří minut po umytí. V tomto čase kůže pojme nejvíc krému, protože je velmi dobře hydratovaná. Promašťovaci krémy a masti jsou nenahraditelnou součástí péče o atopickou kůži. Jsou základním kamenem v opravě narušené kožní bariéry. Nelze je z běžné péče vynechat!

MUDr. Marcela Koudelková

Redakční tip: Online klinika pro atopiky.

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?
Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.
Skupina předních českých dermatologů zde připravila ve spolupráci se společností Astellas seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. V týmu přednášejících vystupují tito špičkoví odborníci na atopický ekzém:

Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA
Předseda České Dermatovenerologické společnosti, Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV Praha

MUDr. Nina Benáková
Dermatologická ordinace, Medicínské centrum Praha, Dermatovenerologická klinika 1. LF UK Praha

MUDr. Štěpánka Čapková
Dětská dermatologická ambulance, Dětská poliklinika, FN Motol, Praha

MUDr. Radek Litvik
Kožní oddělení FN, Ostrava

Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

O péči o pokožku ekzematiků jsme psali v zajímavém článku:

„Účinná TROJICE“ pomůže ekzematikům s léčbou bez kortikoidů

   
15.11.2011 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [3] machos [*]

  Pokud mohu radit, tak údajně celkem účinná novinka na atopický ekzém je Protopan. Dle recenzí lidí, co jej vyzkoušeli, opravdu pomáhá.

  superkarma: 0 27.11.2012, 11:37:48
 2. [2] luchud [*]

  můj brácaha má atopický ekzém a je z toho hrozně zoufalý. ale naštěstí ho nemá moc. Ale pokaždé když se spotí tak se mu udělají po rukách a za krkem červené obrovské fleky

  superkarma: 0 26.11.2011, 20:04:45
 3. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Jako málá jsem tím hodně trpěla,ale po letech se mi atopický ekzém zlepšil a teď mě to trošku trápí v zimě,ale jakmile je jaro a sluníčko,tak mám pokoj.Trpí nto i vnučka a vždy ji pomůže sluníčko.

  superkarma: 0 24.11.2011, 19:49:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme