První díl finálových soubojů, první vyřazování z dvaceti adeptů na titul Masterchef. Měl by začínat vařením? Mýlíte se, je to přece reality show a vás má mnohem více  zajímat jak se soutěžící stěhují do vily, vystupují z auta, jaký mají bazén.

Všichni jsou plni nadšení, podle slov jedné ze soutěžících, mé oblíbené Petry Liškové, nepanuje ve vile žádná rivalita. To přijde, miláčci, nebojte se. Zavření v izolaci, dvacet lidí, každý jiný a mnoho z nich velice konfliktních povah.

Kuchyně, ve které se budou odehrávat ty hlavní souboje, je krásná a vypadá stejně jako v originálu soutěže. Soutěžící do ní přicházejí poprvé a neskrývají své nadšení. A čekají na ně Mystery Boxy. Přichází také moderátorka soutěže, Daniela Peštová. Ať se začtete do kterékoliv diskuze o soutěži na internetu, všude se diváci shodnou na jednom. Daniela Peštová je v soutěži zbytečný luxus, je tam navíc. Jako moderátorka totálně nezajímavá a její příspěvky k chodu soutěže jsou zcela k ničemu. Občas pronese pár prkenných vět, bez kterých by se děj určitě obešel. Jednoznačně vyhozené peníze.

Když soutěžící nastupují v davu do kuchyně, musím se pousmát a vzpomenout si, kolikrát jsme tyto nástupy museli opakovat, než bylo všechno podle režisérových představ. Kolikrát jsme se museli vracet a pořád se usmívat, tleskat, jásat. Třeba už jsou z mých bývalých kolegů profíci a zvládají to napoprvé.

Co na ně čekalo v Mystery Boxu? Krevety, česnek, vepřová kotleta, rajčata, paprika, rýže, parmazán, polenta, bílé víno, cuketa, šalotka a šafrán. Uměli byste z těchto surovin něco uvařit? Tématem byla středozemní kuchyně a časový limit 60 minut.

Porotci se báli, že každého napadne rizoto. Nebyl důvod, výběr byl pestrý. Patrik vařil paellu, Michaela Ceviche Tostada – kukuřičnou placku s krevetami a zeleninou, Katarína zvolila netradiční kombinaci masa a mořských plodů – surf & turf. Igor se rozhodl ohromit porotu středomořským talířem. Jana Podaná, zmatky, nepořádek na stole, pořezané ruce. Masterchef od pohledu. A výsledek jejího vaření – kukuřičná kaše s vepřovou kotletou, kterou do kaše postavila tak, že porotu sice ohromila, ale negativně. Zeleninový salát, který k jídlu podávala, byl jednoduše divný. Jana, podle mého názoru, v soutěži nemá co dělat. Porota kritizovala, Jana se skládala.

Matúš se pustil do přípravy hned dvou jídel. Není lepší udělat jedno pořádně? Samozřejmě se potvrdilo, že ano. Alici, frajerce, by stačila polovina času. Vařila krevety s polentovými noky a salsu ze šalotky, rajčat a cukety. Jídlo vypadalo zajímavě, ale výhrady k němu porota měla.

Napínavá chvíle, porota vybírá tři nejhorší jídla. Jejich autoři se podrobí testu zručnosti, ze kterého ten nejhorší bude při vyřazování ohrožený. Soutěžící si celkem fandí a každý věří, že nebude ten nejhorší.

Jirka připravil paprikovou loď plněnou krevetami, s rizotem a rajčatovou omáčkou. Věřil si, že má jídlo pěkně nandané na talíři, ale porotě se opět nelíbilo.
Pavel se odvážně pustil do domácích těstovin a vepřové kotlety. Skvělým doplňkem byla středomořská zelenina. Zabodoval!

Ital Matteo nepříjemně překvapil. Rizoto od něj by mělo být dokonalé, ale porota spokojená nebyla. Marek, který nasadil laťku příliš vysoko, měl jídlo chutné, ale mohlo to být lepší. Patrik potěšil porotu paellou, byli nadšení a jeho jídlo bylo to nejlepší ze všech.

Naopak Matteo, Matúš a Jana se museli zúčastnit dalšího testu – kdo připraví nejlepší pesto. Opět bychom čekali, že nejlepší bude Ital, ale nebylo to tak jednoznačné. Co při úkolu předváděla Jana, bylo hrozné. Kradla soupeřům suroviny, vůbec nevěděla, co pesto je, a celkově byla tragická. Přesto prohrál Matúš, který pesto přesolil. Tím se dostal na stěnu poražených, což v soutěži znamená, že na konci týdne se zúčastní vyřazovacího souboje a jeho další postup je ohrožený.

Další úkol středomořského týdne byl týmový. Červený tým pod vedením Patrika a modrý tým pod vedením Matúše se pustily do boje. Červení sestavovali francouzské a modří španělské menu. Jejich hosté byly populární osobnosti Novy a Markízy. Poprvé si všichni vyzkoušeli, jak dokážou spolupracovat a zabrat ve skutečné kuchyni.

Menu modrého týmu

Gaspacho s hřebenatkou
Pražma s bylinkovými brambory a omáčkou
Crema catalana s pomerančovým čatní, skořicovým zipsem a karamelizovaným pomerančem

Menu červeného týmu

Svatojakubské mušle s pastiňákovým pyré a parmazánovým chipsem
Pečené kachní prso s citrusovou glazurou, batátovým pyré a špenátem
Pěna z bílé čokolády a z tmavé čokolády z chilli

Soutěžící měli tři hodiny na přípravu šestnácti porcí. Vítěz si může užít skvělou odměnu – večeři v restauraci Martina Korbeliče.

Červený tým svému šéfovi, Patrikovi, moc nevěřil. Jeho úkol, koordinaci týmu, převzala proto Michaela. Naopak, Matúš jako šéfkuchař uspěl. V kuchyni byli všichni v pohybu, byla radost se dívat. Každý měl svůj úkol, který se snažil splnit na 100 %.

Honza Rambousek nebyl příliš spokojený s rybami. Při vykosťování ryb se mu zdálo, že nejsou čerstvé, takže přišla na řadu porada s Radkem Šubrtem. Ten mu dokázal, že ryba je v pořádku. Porotci se svého úkolu předat část svých zkušeností soutěžícím, zhostili na jedničku. V těchto chvílích lituji, že jsem nepostoupila dál.

Červený tým měl problém. Přepekli kachní prsa. Tak rychle znova a tentokrát  lépe. Modrý tým se také neobešel bez komplikací. Matteo pokazil rybí filety. Vaření spěje ke svému  konci, přicházejí hosté. A soutěžící mají 15 minut k naservírování svých pokrmů.

Hosté si pochutnávají na předkrmech, všechno krásně klape. Když dojdou k ochutnávce pražmy, zdá se jim málo upečená. Rambousek se postavil za týmovou práci a rybu si obhajoval  před strávníky. Trval na tom, že pražma je udělaná dobře. S dezerty oba týmy uspěly.

Tento soutěžní úkol vyhrál červený – francouzský – tým. Porota však byla více spokojená s výkony a spoluprácí týmu modrého. Nic naplat, vítěze zvolili hosté, a těm více chutnalo jídlo červených.
Matúš, z týmu, který prohrál, si vybral dva soupeře do boje o přežití. Zuzku a Mattea.

Mezi tím, co poražení se psychicky připravovali na možnost vyřazení ze soutěže, vítězové si pochutnávali v restaurace LEMONDE v Bratislavě. Opět  zajímavý pohled do zákulisí Masterchef. A opět jsem litovala, že jsem neměla možnost pokračovat v soutěži dál.

Další den soutěže a první vyřazování. A zajímavý soutěžní úkol. Všichni tři ohrožení soutěžící měli připravit tarte tatin s anglickým krémem. Postup jim předvedla známá slovenská cukrářka Jozefína Zaukolcová.

Byl to boj, úkol náročný a neuspěl Matteo. Stal se prvním vyřazeným soutěžícím.

Reklama