Konečně jsem se dočkala! Kuchařská show, oblíbená po celém světě, startuje i u nás. Československý Masterchef. A já jsem byla u toho!

Někteří soutěžící jsou stále ještě ve středu dění, ještě stále bojují o titul prvního československého Masterchefa. Odříznutí od světa, bez telefonu, bez internetu, bez kontaktu se svými rodinami. Určitě jste pochopili, že když vám tady píšu, už mezi ně nepatřím a Masterchef ze mě nebude. Vyzkoušela jsem si atmosféru soutěže, poznala, jak to chodí v reality show a jsem ráda, že můžu být doma, se svou rodinou.

V prvním dílu reality show Masterchef, který běžel včera večer na slovenské televizi Markíza, mohli diváci vidět, jak probíhaly castingy do soutěže. Těm, které jste viděli v televizi, předcházely ještě castingy v Bratislavě a v Praze, kam stovky přihlášených přinášeli jídla, která připravili doma a před porotou pouze ohřáli. První porota byla složená z producentů, režisérů a dalších lidí ze štábu, ale své slovo měl i profesionální slovenský kuchař Igor Čehy. Z tohoto předkola byly do televize použity pouze záběry davů, které se přihlásily do soutěže.

Ty ostřejší castingy, při kterých jsme měli 55 minut na uvaření jídla, kterým přesvědčíme porotu, probíhaly v Bratislavě, v několika dnech. V televizi samozřejmě uvidíte materiál, sestřihaný ze všech dnů.

mShow odstarovala a my už známe trojici porotců. Jsou to dva čeští šéfkuchaři, Radek Šubrt a Jiří Štift, a slovenský šéfkuchař Martin Korbelič. Trojici sympaťáků, kteří občas musí být za drsňáky a v kuchařském světě už toho dokázali poměrně dost. Předstoupit před takovou porotu se bez trémy prostě nedá.

Od přihlášení do soutěže jsem brala svou účast jako zábavu, hru. O nic nejde, to už jste si mohli přečíst dříve. Ale při ostrém castingu v Bratislavě už to bylo jiné. Přišla nervozita a chuť něco dokázat, uspět, stát se prvním československým Masterchefem. A tak jsem se do toho opřela. Mé vaření tady neprobíhalo bez problémů, více zatím neprozradím, protože netuším, co bude v televizi a co ne. Vaření ostatních bylo někdy více, jindy méně úspěšné, někdy to byl úplný propadák.

Jako když vařil Jan Janich, mladý český klučina, který si připravil špagety pomodoro. Nastoupil před porotu s údajnými domácími těstovinami. Tvářil se, že přesně ví, co dělá, a porotce vytočil téměř k nepříčetnosti. Domácí těstoviny? Nikdo z nich nevěřil. Špagety byly jedna jako druhá, pravidelné, stejně dlouhé, prostě ze sáčku. Není zbytečné takhle lhát a snažit se ošidit profíky? Honza dostal třikrát ne a s ostudou odešel domů.

Adriana Ihringová určitě porotcům chuť vylepšila. Milá slovenka, která pracuje v domově důchodců, upekla jehněčí kolínko, o kterém Raděk Šubrt ještě několikrát během natáčení řekl, že lepší snad nejedl. S opečenou zeleninou a česnekem vypadalo neodolatelně, takže se na něj porotci sesypali a nemohli se odtrhnout. Adriana vaří odmalička a patří k lidem, které jsem měla v soutěži nejraději. Stále veselá, milá, skromná, přátelská.
Bylo jasné, že postoupí, dostala bez jakýchkoliv pochyb třikrát ano a spokojeně si odnesla vysněnou bílou zástěru.

Bohužel ne všichni soutěžící porotu nadchnou. Střídá se řada neúspěšných kuchařů, nedobré jídla, nehezky nandané na talíř. Ze soutěžících kape pot (myslíte, že nervozitou? Možná, ale ve studiích bylo děsné vedro), každý chce postoupit dál, dostat bílou zástěru a s ní i šanci vyhrát milion korun a vydání vlastní kuchařky.

Některá jídla vypadají na kameru krásně, a přesto asi příliš chutná nebudou. Porotci je plivou, obsah talířů vyhazují do koše. Snaží se být drsní, občas jsou vulgární, ale nějak mi to k nim nesedí. Je to divácky zajímavější?

Seznamte se s rodinou Podaných. Matka Jana a její syn Martin žijí u Plzně. Jana je už trochu mediálně známá, ona a její hospoda účinkovali na Nově, v pořadu Ano, šéfe. Jana zde pracuje jako provozní a účetní, profi kuchařka není. Martin pracuje jako DJ a masér. Oba dva si věří, Jany je navíc všude plno a na kameru předvádí nekonečné nadšení a energii. Martin je tichý, soustředí se a vypadá nervózně.

První představí své jídlo Martin. Rizoto a tiramisu. Porotě se nezdá jeho tvrzení, že rád vaří zdravě a lehce, a přitom jim předloží tato dvě jídla. Nejsou spokojení. Rizoto je husté, podle Štifta se má pěkně rozlít po talíři. Ani ostatní porotci nejsou spokojení a Martin opouští soutěž bez zástěry.

Střih do kuchyně Masterchefa na matku Janu, která už vaří své soutěžní jídlo a zároveň čeká, jak syn dopadnul. Snaží se vypadat zklamaně a nešťastně, ale zas tak šikovná herečka není. Moc jí to nejde. A sama porotě předloží králičí vývar s máslovými noky a králičí prsa a s nějakým knedlíkem, který Jiřímu Štiftovi nechutnal. Ani králičí vývar drsné porotce nijak neoslnil. Ochucený nějakou vegetou??? Nechce se mi věřit, že tohle mohlo projít... Prošlo, Jana dostává zástěru. Já vám to ukážu! I za syna!

Ze souboje tří italských fešáků vychází vítězně Matteo Montagni. Zbylá dvě italská jídla porotci pochválili, k Matteovu jídlu měli výhrady, ale přesto vybrali právě jeho. Ital, žijící v Praze, se raduje s manželkou a malým dítkem. Zbylí dva jsou smutní, zklamaní, ale život jde dál.

Vašek Říha, skalní fanoušek fotbalistů ze Sparty, je moc fajn chlap. Jeho vystoupení před porotou však nedopadlo nejlépe a Vašek byl označen za arogantního a hádavého týpka. Jiří Štift nesouhlasil s tím, že jej nakonec Korbelič se Šubrtem poslali dále.

Dvacetiletý Tomášek Lyga z Trebišova je další fajn člověk, kterého jsem při soutěži poznala. Tenhle milý kluk neměl lehký život. Po smrti matky a sestry žije s babičkou a vaření je jeho velký koníček. Pokud se s někým příjemně povídalo, tak to kromě kamarádky Petry, kterou jsem v soutěži našla, byl právě Tomáš. Castingem prošel až na druhý pokus, který mu porota umožnila po tom, co se na své vaření pořádně nepřipravil.

Byl nervózní a v kuchyni zapomněl nejdříve pánev, potom i olej. Běhal tam a zpátky a nakonec jeho jídlo nesplnilo očekávání poroty. V Tomášovi však cítili lásku k vaření, a tak dostal druhou šanci. Znova vařit šel jako poslední z celého dlouhého dne a překvapil výborným zeleninovým rizotem s opečenými rajčaty. Ano, zástěru dostal a má šanci stát se prvním československým Masterchefem.

Další díl soutěže můžete sledovat na slovenské Markíze v pátek, 31. srpna ve 22.00. První díl na české televizi, na Nově bude odvysílán po televizních novinách, v pátek 31. srpna.

Reklama