Domácnost

Masožravky chytnou a nepustí, ať se jedná o hmyz, myš či ještěrku

Někdy v bytech poletují mouchy či octomilky a je potřeba se jich zbavit. Pořiďte si masožravku, která vám s tímto problémem velmi ráda pomůže. Do světa těchto rostlin můžete proniknout na výstavě masožravek, na které uvidíte téměř 100 druhů těchto výjimečných rostlin. Výstava se koná od 4. do 13. září ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě v Praze.

Masožravých rostlin je přes 600 druhů a používají různé lsti, aby dostaly to, co chtějí - potravu.

masožravky

„Masožravky rostou v půdách, které nejsou bohaté na dusík ani fosfor nebo v těch, kde tyto živiny jsou, ale získají je silnější rostliny. Proto jsou masožravky přizpůsobené a úspěšně bojují proti hladu lovením různých kořistí. Kromě hmyzu zvládnou větší druhy strávit například i myši či ještěrky. Bublinatky, které jsou mezi masožravkami největšími lovci, žijí ve vlhké půdě a chytají hlavně korýše. Proto se obecně nazývají masožravky a ne hmyzožravky. K vidění bude i druh heliamfora, kdy se bude patrně jednat o první kvetení v České republice. Těšit se můžete také na láčkovku připomínající záchod,“ popisuje Vlastimil Rybka, kurátor výstavy masožravek.

masožravky

Víte, že...

 • masožravka chytne i myš?
 • masožravka může měřit až 1 m?

Masožravky jsou různých velikostí, a to od jednoho centimetru do jednoho metru. „Nejmenší jsou bublinatky, naopak nejstatnější je špirlice žlutá, protože má pasti až jeden metr vysoké. Svou potravu konzumuje listy, které jsou od velkých žlutých a aromatických květů vzdálené, a to proto, aby nezkonzumovaly opylovače dřív, než splní svůj úkol,“ vysvětluje Rybka.

masožravky

Už žádný hmyz - ulovte si svou masožravku nebo „Honzíka“

Protože návštěvníky, hlavně děti, masožravky zajímají, mohou si vybrat tu svou, odnést si ji domů a pozorovat její důmyslný lov. „Zaleží na každém, zda si vybere masožravku, která se po chycení potravy zavře nebo třeba špirlici. Ta má kornout, ve kterém je lepkavá a lákavá tekutina. Hmyz se tak sveze dolů jako po klouzačce a není cesty zpět. Lidé se při pěstování masožravek dopouští chyb, a proto si odnesou leták i s nejčastějšími omyly,“ říká o vychytralých rostlinách Lucie Herberová, tisková mluvčí trojské botanické zahrady.

masožravky

K dostání bude v rámci výstavy i další flóra. „Několikrát do roka prodáváme přebytky našich rostlin. Pamatujete známé kytky, kterým naše babičky říkaly „Honzík“? Tak i ty si můžete z výstavy odnést,“ doplňuje Herberová.

masožravky

   
04.09.2015 - Zahrada a květiny - autor: (red)

Komentáře:

 1. [6] iřka [*]

  Měli jsme,bohužel už nemáme.

  superkarma: 0 04.09.2015, 21:28:28
 2. [5] maxipes [*]

  Mám jenom jednu hodně let ,jinak ostatní mi v paneláku nejdou

  superkarma: 0 04.09.2015, 20:03:00
 3. avatar
  [4] amphora [*]

  Sml16 pěstujeme je již více než 20 let, daří se jim výborně, dokonce jsme některé i sami namnožili.Mají vše , co potřebují,skleníčky, vlhko a teplo, světlo.Máme více druhů, ale kvetly a kvetou všechny.Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 2 04.09.2015, 08:04:07
 4. [3] Rikina [*]

  Zkoušela jsem různé druhy, ale v paneláku to neobstojí. Moc sucho a teplo, a na budování skleníčku s vyšší vlhkostí jsem byla líná. Takže už to nebudu opakovat, a trápit další podobné rostlinstvo. Holt to potřebuje mít svoje podmínky. Sml80

  superkarma: 0 04.09.2015, 07:19:37
 5. avatar
  [2] gerda [*]

  měla jsem darovanou malou masožravku, ani nevím, kdy se odporoučela, měla i květ.

  superkarma: 0 04.09.2015, 07:09:22
 6. [1] murat [*]

  Sml67 mám dvě na balkoně a daří se jim výborně, jedna už jede na květ Sml59

  superkarma: 0 04.09.2015, 06:27:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme