Bulvár

Masová manipulace u voleb potvrzena

Komunální a senátní volby jsou již minulostí a jejich výsledky nám všem známy. V současné době se otevírá prostor pro koaliční vyjednávaní. Bohužel nikoliv jen pro ně. Nevládní organizace přicházejí se závažnými informacemi, prokazujícími manipulaci u letošních voleb.

Dle zpráv čtyř nevládních organizací, mezi které se řadí Oživění, Nadační fond proto korupci, Transparency International a Naši politici, byl totiž narušen základní stavební kámen demokracie – svobodná volba – a to předně díky kupčení s hlasy. Manipulace tento víkend probíhaly především v severních Čechách a na severní Moravě.

VolbyKadaň, Bílina

V Kadani a Bílině se pohybovali zástupci sdružení Naši politici, Transparency International a Oživení. V Bílině jejich analytici dlouhodobě shromažďovali operativní poznatky o přípravě korupční sítě. Figuranti úspěšně zdokumentovali prostřednictvím skrytého nahrávacího zařízení průběh korupce od její organizace, svozu voličů až po samotné vyplácení úplatků. Byly zajištěny i další stopy, mimo jiné i volební lístky s vyplněnou konkrétní stranou, facebooková komunikace s nabídkou korupce či záznam nestandardní registrace nových voličů.

„Disponujeme přímými důkazy trestné činnosti jednoho z aktérů volebních manipulací. Je zřejmé, že v síti nefungoval sám, ani nestál na její špičce. Bude na orgánech činných v trestním řízení, zda dokážou ukázat na osobu, stojící v pozadí této korupce. Veškeré naše poznatky a součinnost jim samozřejmě poskytneme,“ konstatuje Michal Voda, analytik sdružení Naši politici.

V Kadani se nakupování hlasů podařilo potvrdit z několika zdrojů (zprostředkovatelé nákupů, svědci vyplácení odměn, známí a příbuzní podplacených občanů). Voliči byli sváženi k urnám z části obce Prunéřov taxislužbou vybavenou „prezenční listinou“ a inkasovali odměnu. Scénář byl potvrzen místními obyvateli i řidičem jednoho z vozů taxi. Volební manipulaci dokresluje i až o 70 % zvýšená volební účast v exponovaných volebních okrscích.

„V rámci monitoringu jsme dokázali kontaktovat člověka, který byl zprostředkovatelem nákupů i tento rok a nakupování potvrdil, avšak podle něj již nebylo možné v den voleb hlasy koupit,“ říká Milan Eibl, analytik Transparency International.

Český Těšín, Horní Jiřetín, Ústí nad Labem

V Českém Těšíně monitorovali volby zástupci Nadačního fondu proti korupci spolu s Oživením. Kupčení s hlasy zde probíhalo ve prospěch ČSSD či SOS Český Těšín. Toto jednání dokazovala celá řada důkazů a svědectví, mezi jinými i komunikace na sociálních sítích s nabídkami odměny za voličský hlas nebo svědectví o žádosti účastnit se nakupování hlasů, nabídky 500 Kč za voličský hlas atd. „Pro nákupčí voličských hlasů byl zvlášť podstatný seznam voličů, kteří již minule byli ochotni prodat svůj hlas. Tito voliči byli kontaktování často již přímo nákupčími,“ uvádí Janusz Konieczny, analytik Nadačního fondu.

Máme zcela konkrétní svědectví o organizování nákupu hlasů pro ČSSD v baru na sídlišti Svibice. Dle výpovědi svědkyně mělo jít o 500 korun za hlas pro 100-150 lidí. „Celkově mělo být na úplatky vyčleněno 100 000 korun. Svědkyně tvrdila, že byla osobně u toho, když se peníze předávaly. Proto jsme případ předali policii,“ komentuje situaci Lukáš Landa z Oživení.

Kromě Českého Těšína mapovalo Oživení situaci ještě v Horním Jiřetíně, Ústí nad Labem a v Opavě. Horní Jiřetín je oblast, která byla sledována kvůli možnému účelovému navyšování počtu obyvatel. Dle zjištění bylo totiž do obce těsně před minulými komunálními volbami přihlášeno k trvalému pobytu několik desítek lidí, přičemž mnoho z nich se ihned po volbách zase odstěhovalo. „Máme zaznamenánu informaci, že za toto účelové přihlášení mělo být vyplaceno až 10 000 korun na osobu,“ říká Lukáš Landa z Oživení. „Zjistili jsme, že stejné osoby, které se do obce hlásily k trvalému pobytu minule, se přihlašovali letos znovu. Jejich počet ale nejsme schopni odhadnout,“ dodává Landa.

Z Mojžíře v Ústí nad Labem je k dispozici výpověď předsedkyně volební komise o využívání, resp. zneužívání, sociálně slabých občanů ke zvýšení počtu hlasů určité strany (v tomto případě č. 13). Pod číslem 13 kandidovala do Magistrátu Ústí nad Labem ODS. Z jiných výpovědí zase vyplynulo, že volební hlas byl kupován za částku 200 Kč. Ačkoli volební komise ihned incident oznámila Policii ČR, ta ještě během volebního víkendu případ uzavřela s tím, že k nezákonnému jednání nedošlo. „Takto rychlý postup policie je přinejmenším překvapivý, zejména když klíčoví svědci případu vykonávali v den voleb své povinnosti ve volební komisi a jen stěží se mohli dostavit na podání vysvětlení,“ podivuje se Petra Bielinová, právnička Oživení.

Opava

V Opavě se stal ze shánění hlasů výnosný byznys i pro třetí osoby. Byl zmapován případ, kdy dvě osoby nabízely možnost sehnání volebních hlasů za úplatu. „Vyslali jsme figuranta, aby tuto informaci ověřil, a skutečně došlo k jednání, při kterém měl jeden nakoupený hlas stát politika 450 korun. Transakce měla být formálně vykázána jako reklamní kampaň. Nevíme, zda šlo o reálnou nabídku na ovlivnění voleb nebo podvod, každopádně mohlo jít o trestný čin, tak jsme věc předali policii,“ říká Landa z Oživení.

Brno, Praha

Těžko uvěřitelné nakupování voličů probíhalo i v Brně. Jednotlivá svědectví prokazují, že se voliči účastnili voleb výměnou za speciální náramky, které byly jakousi vstupenkou na zábavu v brněnském klubu Musilka, kde bylo jídlo a program zdarma. Tyto voliče doprovázeli „volební koordinátoři“, kteří dle svých slov vysvětlovali voličům, jakým způsobem mají volit. „,Nakoupení´ voliči v Brně převážně netušili, komu vlastně odevzdali hlas a ani se netajili, že tak činili, aby se mohli zúčastnit následné akce v Musilce,“ dodává Janusz Konieczny.

Ani naše hlavní město nezůstalo ušetřeno. K volebním machinacím došlo podle výpovědí občanů i v Praze 10, konkrétně v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci v Sámově ulici. Zde byly k dispozici již předem vyplněné volební lístky. Zaškrtnuta byla volba pro stranu Nezávislí pro Prahu 10 – hnutí pro lepší desítku a dále preferenční volba pro kandidáta ODS Ing. Richarda Černého.

Prokázání kupčení s hlasy coby trestného činu je ovšem mimořádně obtížné, a proto je cílem všech výše zmíněných organizací rovněž úprava trestního zákoníku.

Čtete také

Zdroj: tisková zpráva

   
14.10.2014 - Společnost - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. [21] Rikina [*]

  kareta — #20 Jako u eseróčka - hezky doplnit společenskou smlouvu. Sml57 A lhůta zákonem určená už uplynula, takže průšvih.

  superkarma: 0 14.10.2014, 22:00:44
 2. avatar
  [20] kareta [*]

  Lukáš Čejka — #13smí, ale ne tak moc. Můžeš dávat úplatky v naturáliích, ale ne v penězích...např. předvolební kampaně a placky, guláš, pivečko a tak...občas je to reciproční...hážou jim vajíčka, rajčata...

  OlgaMarie — #5dokonce koblihy, chrt chamtivejSml52 Kdyby perly, tak bych mu lístek dalaSml57 OlgaMarie — #8 a sliby..to by mělo být bráno jako porušení smlouvy s voliči a měli by minimálně vríátit peníze za funkci.

  Btw, jak je to s rozvody s novým OZ? Když bylo manželství uzavřeno za starého OZ, tak by měly pozbývat platnosti nebo se uzavírat dodatky k oddacímu listu?Sml54

  1. na komentář reaguje Rikina — #21
  superkarma: 0 14.10.2014, 20:21:39
 3. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  AnteaX — #18Sml79

  superkarma: 0 14.10.2014, 18:21:01
 4. avatar
  [18] AnteaX [*]

  Mně by tedy nevyhovovala, mám radši kabelky přes rameno.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #19
  superkarma: 2 14.10.2014, 17:38:29
 5. avatar
  [17] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #15jinak zdanenim se z uplatku stava platba a prijem, to vi kazdy burzian z Wall Streetu Sml8Sml57

  superkarma: 0 14.10.2014, 15:18:12
 6. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  enka1 — #14 Rikina — #15 jakypak uplatek - mas dat milion reklamce, aby ti vytiskla letaky,s tim ze kdyz ti daji hlas a budes zvolen tak potrebnym vyplatis z rozpoctu 500 Kc, nebo si stoupnout na roh s tim milionem a potrebnym davat tech 500 Kc Sml80 - rozdil je jen v tom, ze se nenapakuje reklamka a to petikilo skutecne vyplatis a ke vsemu ze sveho Sml32Sml54

  superkarma: 1 14.10.2014, 15:16:19
 7. [15] Rikina [*]

  Lukáš Čejka — #13 Zdaněný úplatek je furt úplatek. Sml57

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #17
  superkarma: 0 14.10.2014, 15:03:19
 8. avatar
  [14] enka1 [*]

  Lukáš Čejka — #13 Šlo by to na ŽL?Sml54 Sháněč hlasů pro kohokolivSml24

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  superkarma: 0 14.10.2014, 15:01:30
 9. avatar
  [13] Lukáš Čejka [*]

  a proc se to vlastne nesmi? pokud to prijemce te castky nalezite zdani ... Sml32Sml54

  1. na komentář reaguje enka1 — #14
  2. na komentář reaguje Rikina — #15
  3. na komentář reaguje kareta — #20
  superkarma: 0 14.10.2014, 14:31:05
 10. avatar
  [12] ToraToraTora [*]

  OlgaMarie — #8 Uhodila jsi hřebík na hlavičku.

  superkarma: 0 14.10.2014, 13:57:07
 11. avatar
  [11] datura [*]

  Altamora — #10Když už jsi toho Langera, ten je v pohodě, místo aby bručel, jak to sám rád nazýval. Ty jeho kšefty s prádelnou jsou zapomenuty, tak kde to jsme?? Namaluj někomu tykadla a jsi v base natotata, zvlášť, když tě bude soudit Langerová Sml30Sml30, kam se na nás hrabe Kocourkov.

  OlgaMarie — #8slibem nezarmoutíš Sml16

  A vůbec nač tu řešíme politiku, snad se máme bavit no né ??? Jdu si dát samolodě.

  superkarma: 0 14.10.2014, 11:02:59
 12. avatar
  [10] Altamora [*]

  Volební účast byla slabá. Je tedy jasné, že lidem je převážně putna, kdo bude zvolen. Není důvod rozčilovat se nad tím, že někdo si hlasy koupí. Hlavně se nemají rozčilovat ti, kteří volit nejdou, protože to prý nemá cenu. Třeba případ Ivana Langra ukazuje, že to cenu má. Jenže ono je snazší nezajímat se o dění (kromě módy, sportu a vařeníSml57), a pak nadávat, jak to ti nahoře koulí bez ohledu na ty dole. Když někdo ví, jak by to tamti měli dělat, co mu brání zapojit se, přesvědčit voliče a ukázat, jak se to má dělat? A začít s tím na komunální úrovni. To je ale práce, nadávání je snazší.

  1. na komentář reaguje datura — #11
  superkarma: 5 14.10.2014, 09:00:18
 13. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Nojo, lidi jsou holt podvodníci. A proč by to nedělali, když jim to zatím vždy prošlo? Kdyby za to šlo pár lidí do vězení, nebo aspoň dostali mastnou pokutu, oni by si to příště rozmysleli.

  superkarma: 0 14.10.2014, 08:55:18
 14. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Jak se liší uplácení penězi od nesplnitelných slibů? Slibovat se smí!Sml43Sml43

  1. na komentář reaguje datura — #11
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #12
  3. na komentář reaguje kareta — #20
  superkarma: 1 14.10.2014, 08:22:40
 15. avatar
  [7] hyenka [*]

  Hnus, velebnostiSml43

  superkarma: 0 14.10.2014, 08:04:56
 16. [6] kopp16 [*]

  A co v Olomouci? Vyhrálo ANO a stejně to bude tak jak to bylo. Proč chodit volit, když si to ti nahoře upraví jak oni potřebují. Sml57

  superkarma: 0 14.10.2014, 07:59:33
 17. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Gloria — #2 Možné je vše. Pan Babiš ještě v den voleb rozdával ráno koblihy. Sám to řekl i do televize, porušil zákon a nikoho to nezajímá...

  1. na komentář reaguje kareta — #20
  superkarma: 0 14.10.2014, 07:20:40
 18. [4] Rikina [*]

  To není nic nového, už se to dělo v minulosti, jenom se to snažili aspoň maskovat. Teď už se za to ani nestydí... Sml80 A ještě za to nikoho nezavřeli, vždycky to vyšumí do ztracena. Sml68

  superkarma: 2 14.10.2014, 07:00:54
 19. [3] zwiki [*]

  ČSSD už se"nakazili" od špatných stran a jde špatným příkladem.

  superkarma: 0 14.10.2014, 06:54:15
 20. avatar
  [2] Gloria [*]

  Eva_Fl — #1 Taky se divim jak je neco takoveho mozne! Ale dnes je mozne asi vsechno! U nas budou koncem rijna take volby, nedavno jsme dostali postou volebni listky kde je napsane urcene misto kam mame jit volit! Nestacila jsem se divit, mame jit volit ne do knihovny jako vzdy, ale do Muslim mosque(mesita)! Jak je videt tak dnes je mozne zrejme vsechno a clovek se nestaci divit!!!Sml68

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #5
  superkarma: 1 14.10.2014, 04:31:18
 21. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml28

  1. na komentář reaguje Gloria — #2
  superkarma: 1 14.10.2014, 04:01:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme