Domácnost

Maso, ryby... Neškodíte svému mazlíčkovi?


Osteoporóza není jen lidskou nemocí. Značné problémy způsobuje i dalším obratlovcům. Zejména zvířatům chovaným pro radost či užitek.

 

Pes: nemocný přítel člověka?

 

„Pro svého psa chci to nejlepší!" říkají často jejich majitelé a nabízejí svému mazlíčkovi šťavnatý kus masa. Ale pozor, všeho s mírou. Právě u psů krmených výhradně masem dochází ke snižování hustoty kostí.

 

Maso totiž obsahuje ionty kalcia a fosforečnany v poměru 1:1. V tomto poměru látek se kalcium nemůže do kostí navázat, a ty následně řídnou. Další příčinou psí osteoporózy je i nadměrná činnost příštítných tělísek, jejichž hormon uvolňuje z kostí vápník do krve.

 

Psy postupné ubývání kostní hmoty bolí, snáze se jim lámou kosti a může u nich dojít i k zužování pánevního otvoru. To se může projevit trvalou zácpou. U fenek pak i horším průběhem porodů.

 

Kočičí trable

 

Chutnají vaší kočce ryby? V pořádku. Jen jí nezapomeňte dopřát i dostatek jiné stravy. Právě u koček s „rybí dietou" je osteoporóza diagnostikována nejčastěji.

 

Osteoporóza a s ní spojené problémy byly dříve typické pro siamské kočky tzv. „starého typu" (měly kulatou hlavu, lehce šilhající oči a deformace na ocase). Tento druh totiž trpí vrozenou poruchou příštítných tělísek. Dnes jsou siamské kočky starého typu vyřazovány z chovu. Stejně jako psy, i kočky osteoporóza bolí. Také se jim deformuje páteř.

 

Zvířecí dieta

 

Nejdůležitější prevencí osteoporózy je (stejně jako u člověka) správná dieta a dostatek pohybu. V savčím jídelníčku má být sloučenin vápníku dvacetkrát víc než sloučenin s fosforem.

 

Zvlášť rostoucí psy je proto nejlepší krmit průmyslově vyráběnými krmivy, která mají obsah minerálů vyvážený. V případě osteoporózy může zvěrolékař předepsat dietu s vyšším obsahem kalcia a vitaminu D. Stav se obvykle brzy upraví.

 

Zkrátka, dopřejme svým miláčkům vše, co opravdu potřebují, a v přiměřeném množství. Za jejich zdraví jsme zodpovědní jedině my.

 

Připravil server www.osteoporoza.cz

 

Zdroje: Eric Allan, Rowan Blogg. Domácí lékař vašeho psa. Cesty, 1999.

MVDr. Květoslava Mahelková. Zvěrolékař pro kočku. Fauna Magazín, spol. s r. o., 2004.

   
19.08.2008 - Dům a byt - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Lindaa: V přirozené potravě psů i koček je správný poměr kalcia a fosforu. Oni si totiž kořist nesvlíkali z kůže a neobírali maso od kostí, nepropírali vnitřnosti a nejedli zvířata zabitá na jatkách vykrvením Zvlášť to vykrvování je problém, který řeší i zoologické zahrady. Chtějí dávat šelmám přirozenou potravu a ne granule, ale protože vykrvení je jediný u nás povolený způsob zabití, tak i když šelmy dostanou celé zvíře, tak jim některé živiny chybí, právě z té krve.

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:53:58
 2. [2] Lindaa [*]

  To je civilizace pekne zhýckala, vzdyt puvodne i byly selmy a silne pochybuji, ze v prírode resily pomer kalcia a fosforu - ulovily a sezraly co se dalo.

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:45:34
 3. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Kdyby byly v mase ionty kalcia a fosforu 1:1, tak by to nebylo takové drama, žádaný poměr je cca 2:1. Jenže poměr Ca:P v mase je klidně 1:8 i víc, podle druhu masa. A trpí nejen kosti, ale taky ledviny.

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:20:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme