Rodina

Masáž i pro vaše dítě


Masáže slouží k uvolnění napětí v těle i mysli, dobře provedená masáž vás zbaví nejen bolesti, ale i stresu či únavy. Prostřednictvím dotyků zkušeného maséra či masérky se stimuluje oběh krve, mízy; masáže pomohou od bolesti, umožňují uvolnění svalů či kloubů. Význam mají i pro děti, a to i pro ty nejmenší. Porod je totiž nejen pro maminku, ale i pro její čerstvě narozenou ratolest náročná zkušenost.

Děti jej vnímají jako neustálé tísnění a svírání, narození do prudkého světla a do teploty minimálně o 10 stupňů nižší, než na jakou bylo dosud zvyklé. Některé zdroje mluví i o energetickém propojení a neustálém fyzickém kontaktu mezi maminkou a dítětem, které funguje po dobu těhotenství a po porodu je novorozenci postrádají. Právě masáže to mohou napravit, každý rodič chce mít nejen dítě zdravé fyzicky, ale i po stránce psychické.

Proč začít s masážemi? Tělesný dotyk – základ masáže - patří k přirozenému chování. Dítě jej naprosto nezbytně potřebuje spolu s vlídným slovem pro svůj sociální vývoj. Pokud se jej nedostává, může se vážně narušit jeho citový i fyzický vývoj. Baby masáž pomáhá upevňování vztahu mezi vámi a vaším děťátkem, může snížit stres, jemuž jsou obě strany vystaveny, v určitých situacích dokonce supluje i uklidňující léky. Děti, kterým rodiče dopřávají masáže pravidelně, jsou údajně odolnější proti nemocem, mají dobrý vztah ke svým nejbližším, netrpí zažívacími problémy a také lépe spí. U dětí nedonošených pak můžete přispět k jejich rychlejšímu rozvoji, pozitivní účinky mají masáže i na děti s poruchami imunity či LMD.

Jak na to? Vybereme vhodné místo, kde budeme masáž pravidelně provádět, mělo by nám tam být příjemně. A mělo by být také vhodně vytopené. Můžeme masírovat jak na zemi (u malých dětí je to i z hlediska bezpečnosti lepší), tak například na posteli. Pokud vaše miminko reaguje pozitivně na reprodukovanou hudbu, můžete mu ji během masáže pouštět, jestliže ne - stačí mu třeba jen zvuk vašeho hlasu nebo váš zpěv.

S masáží začínejte, když je dítě uvolněné, odpočaté a nemá hlad. Pak si je zařadí do kategorie příjemných pocitů. Po čase je proto můžete používat jako uklidňující prostředek. Vy sami byste měli být v době masáže v maximální pohodě a nespěchat. I malé miminko odhalí, že to chcete mít rychle za sebou, a výsledný efekt by pak nebyl přínosný. Dbejte i na to, abyste neměli studené ruce nebo příliš dlouhé nehty.

Kojenecká masáž vypadá v zásadě jako jemné hlazení přímo na pokožce. Zpočátku jen prostřednictvím bříšek prstů, postupně můžete přidávat celé prsty, dlaně a zesilovat dotyky. Masírujte od hlavy k patě a od středu těla ven a oběma polovinám těla věnujte stejnou pozornost. Jinak by dítě mělo pocit nevyváženosti. Každou část těla plynule a volně hladíme asi 3krát. Děťátku nebraňte v pohybu a masírujte je jen tak dlouho, jak je mu to milé.  

více informací: www.homeopatie-masaze.info

 
   
23.12.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. [3] Luděk [*]

  když se dělá masáž správně tak se miminku líbí a to si ji taky nechá líbit, protože si ji užívá. Ale je lepší zajít za nějaký fyzioterapeutem, který mamince názorně předvede jak se taková masáž dělá, protože ne vše jde nastudovat z knih.

  superkarma: 0 26.12.2005, 15:04:38
 2. avatar
  [2] RenataP [*]

  svetluzska: No přesně
  šídla masírovat nejsou

  superkarma: 0 23.12.2005, 17:46:39
 3. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ...za těhotna jsem si taky plánovala, jak budu každý den miminko masírovat a vydrželo to do asi třech měsíců.... ....pak se začal malej víc pohybovat a od té doby jsem ráda když se mi podaří mu jednou za den namazat zadek.... .... Nechápu ty fotečky, kde miminka leží s úsměvem na zádech....bez kopání, šermování rukama a utíkání.... ......

  superkarma: 0 23.12.2005, 07:13:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme