Když se na to podívám "po meči" , je to jednoduché, táta pocházel z Moravy a všichni jeho předkové také. A po "přeslici"? Maminka přicestovala po válce z bývalé Jugoslávie, ale Jugoslávka ani Chorvatka není.

Jako dárek k plnoletosti dostala od svých rodičů možnost podívat se do své pravlasti, odkud pocházeli praprapředkové rodiny mého dědečka, do Čech. A tak odjela se svojí o rok starší cestou na celý měsíc do Československa.

Psal se ovšem rok 1947, a tak když po měsíci chtěly odcestovat domů, dozvěděly se, že jsou vlastně Češky a na vycestování do Jugoslávie nedostanou příslib. Zůstaly tedy na dovolené déle, protáhlo se jim to na celý život. Protože se vrátit nemohly, po dvou letech je vypátrali rodiče přes Červený kříž, ve své domovině vše prodali, zbytek hospodářství naložili na vlakovou soupravu a přijeli hledat své děti.

Když se maminka se sestrou od sousedů dozvěděly, že v jejich malém městečku kam se nastěhovaly, stojí vlaková souprava nejspíš s jejich krajany, šly se tam, podívat.

A překvapení a slzy dojetí neměly konce, když se setkaly se svými rodiči. A tak se babička s dědou vrátili také do pravlasti svých předků. Veškerý majetek, který si s sebou přivezli  nakonec skončil v rukou státu, ale to už by byl jiný příběh.

A odkud tedy pocházeli předkové mého dědečka? Z Benátek nad Jizerou.  Ráda vzpomínám na vyprávění svých prarodičů a na jejich lahodnou češtinu.

Babička i děda, stejně jako jejich rodiče se narodili v Chorvatsku a česky se učili ze starých kalendářů, které jim posílali příbuzní z Ameriky, takže mluvili jakousi melodickou staročeštinou.

Ale k češství se hlásili vždycky. Děda režíroval u nich na vesnici české divadlo a byl kapelníkem české dechovky.
čtenářka Maryene

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


Já věděla, že ty příběhy bude dneska radost číst. To by si jeden nevymyslel. Moc zajímavé. Díky, Míša.

  • Víte něco o svých předcích?
  • Znáte svého prvního vystopovatelného?
  • Odkud vedou vaše kořeny?

Svěřte se na redakce@zena-in.cz k jakému prvnímu známému předkovi jste se dobrali?

Samozřejmě bude vyhlášení minulé soutěže, bude nová soutěž, bude chcípák a borec dne a bude i cena pro autora vylosovaného příspěvku.

Reklama