„Nazdobit živý stromek je tradice patřící k vánočním svátkům“, píše čtenářka Maryene, která dokonce ví i to, kdy byl u nás v Čechách vánoční stromeček poprvé nazdoben.

Milé ženy,

diskuse o tom, zda stromek pravý nebo umělý se vedou snad každý rok znovu a znovu. Jaké by to však byly Vánoce bez pravého vánočního stromku a vůně jehličí? Vždyť nazdobit živý stromek je tradice patřící k vánočním svátkům, přestože v českých zemích není příliš dlouhá, první vánoční stromek byl u nás nazdobený až v roce 1812.

Je mi líto stromečků válejících se po svátcích u popelnic, je mi líto stromků necitlivě odcizených z lesa tam, kde by z nich vyrostly krásné a zdravé stromy. Ale vždyť les se musí prořezávat, takže když si stromek poctivě koupíme, nemusíme se obávat ničení lesa a přírody. Už od mého dětství jsme vždy mívali doma i u babičky krásně ozdobený živý stromeček a jeho vůně se mi navždy zapsala do paměti jako vůně Vánoc. Když jsme později se svým manželem jednoho roku udělali ten „správný krok“ a koupili jsme si stromek umělý, abychom neničili přírodu, bylo to pro nás zvláštní. Vánoce přišly i odešly, jehličí ve váze však nepřineslo to prav&ea cute; vánoční kouzlo.

Minulý týden volal syn, že jdou na procházku do svého lesa, že už je u nich pod horami napadený sníh a chtějí nám vybrat stromek. Jako každý rok musí prořezat porost, takže celá rodina dostane stromeček podle svého přání. Po Vánocích ale určitě neskončí u popelnice. Spálíme ho v krbu, takže nás zahřeje hned dvakrát. Jednou u srdce a podruhé doopravdy.

Každá rodina má jiné zvyky, jiné finanční možnosti, nároky a představy o strávení Vánoc i o tom, jaký bude nebo nebude mít vánoční stromek. Ať už se, milé ženy, rozhodnete jakkoliv, se stromečkem umělým, pravým nebo bez něj, přeji všem krásné vánoční svátky prožité ve zdraví a v kruhu svých nejbližších.

Maryene

poz.red.:Text nebyl redakčně upraven

krb

______________

Děkujeme za krásná závěrečná slova vašeho příspěvku - jenom bych se opakovala, lépe bych to neřekla...
A jinak - ten krb vám upřímně závidím. To musí být kouzelné Vánoce :)
Saša

 

Téma dnešního dne: Vánoční stromeček pravý, nebo umělý?

Tak jak je to u vás, milé Ženy-in?

  • Chystáte se ke koupi pravého vánočního stromečku? Ať už do stojanu, nebo toho v květináči. A už ho máte doma?
  • Anebo žádný stromeček kupovat nemusíte, poněvadž máte toho svého krasavce ve skříni a jen ho každý rok oblečete do jiného kabátku, k němuž přidáte pro vůni pár větviček jehličí.
  • Anebo máte jenom to jehličí?
  • A taky třeba taky vůbec nic. Jako zpěvačka Marta Kubišová, která kvůli zvířátkům zavěsí u stropu jen vánoční věnec.

Jak jste na tom u vás doma s vánočním stromečkem, pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Můžete posílat i fotografie loňských stromečků, než nazdobíte ten letošní – ať už pravý, či umělý :)

Jednu pisatelku odměním krásným vánočním dárkem: dámským parfémem od firmy AVON -  INTENSE

parfem

Reklama