Novinky

Maryene: Moje největší poklady

Také čtenářka Maryene uchovává kromě vzpomínek pár vzácných památek – pokladů, po svých rodičích a prarodičích. V jejím vzpomínkovém příspěvku se dozvíte jaké.

Hezký den.
Nemám už prarodiče ani rodiče, největší památkou na ně, jsou pro mě moje vzpomínky.
Jsem ráda, že se mi podařily uchovat fotografie a mrzí mě, že jsme za života rodičů neměli kameru a já si nemohla uchovat i téměř jejich „živou“ památku. Ale i za ty fotky jsem vděčná.

Nejstarší fotografii mám asi fotku mého dědečka jako osmnáctiletého vojáka z první světové války. Mám také dědův výuční list nebo například maminčin poválečný pas, kdy poprvé vycestovala na dovolenou do Československa a její dovolená se protáhnula na celý život. Po mamince svatební porcelánový servis a pár hrnečků.

Přestože nejsem věřící, v jídelně nad dveřmi visí malý křížek, který býval i nad dveřmi u babičky. Měla jsem toho po rodičích více včetně nábytku, starého šicího stroje, prstýnků a jiných pro mě vzácných věcí, ale to nám vzala velká voda. Podařilo se mi zachránit dvě krásné lampy, ale originální porcelánové kryty vzaly za své. Benátské zrcadlo po babičce doplňuje jinak moderní interiér mého nejstaršího syna.

Můj táta měl velkého koníčka, čalounictví, tím se vlastně vyučil. Renovoval nábytek, to co se rodilo pod jeho rukama, bylo až neuvěřitelné. Jeho jehly, ale i zbytek včelího vosku, kterým zpevňoval při šití nit a prov& aacute;zky, mají v mé sbírce po rodičích svoje místo.

Patří tam i miniaturní nůžky po mamince a zbytek tužky, kterou kreslila návrhy na svoje výtvory. Moje maminka celý život krásně vyšívala a babička háčkovala záclony. To jsou moje největší poklady. Maminka pořádala i výstavy a spoustu věcí i prodala nebo rozdala. Stovky deček, ubrusů, prostírání. To byl její život. Bílé výšivky tzv. richelieu, něžné jako kresba jinovatky. Miliony stehů a při každém z nich myslela na nás, když tu krásu pro nás vyšívala. Občas některý z ubrousků prostřu a ozvláštním jím náš jinak moderní domov. Nezapomenu přejet dlaní po ubrousku a pohladit místa, kterých se dotýkala ruka, která mě už nikdy nepohladí.

Maryene

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

__________________

…místa, kterých se dotýkala ruka, která mě už nikdy nepohladí…
To je krásný závěr vašeho příspěvku. Myslím, že není třeba žádný další komentář.
Děkuji, že jste napsala, mějte se moc hezky.
Saša

Téma dnešního dne: Památky po (pra)rodičích

 • Máte doma nějakou památku po mamince, po babičce, po tatínkovi, po dědečkovi, po tetě, pratetě…, na kterou nedáte dopustit?
  A nemusí jít o velké věci. Ale třeba i o prstýnek, náramek, knihu, památník…

Pište a klidně posílejte i fotografie (nejvýš dvě)
Budu se těšit

redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: Kriminálním románem autorky Gillian Flynnové: Temné kouty a k tomu přidáme i antiperspirační krém Rexona.

ddddd

   
24.03.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [2] Maryene [*]

  denkas — #1 Třeba ještě někdy bude příležitost, nemla jsem doma foťák. Ale ty výšivky jsou opravdu nepopsatené slovy.

  superkarma: 0 24.03.2014, 15:11:15
 2. avatar
  [1] denkas [*]

  Krásně napsaný,škoda,že si nepřidala nějakou fotku.Sml22

  1. na komentář reaguje Maryene — #2
  superkarma: 0 24.03.2014, 13:55:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme