Pěkný příspěvek poslala také bývalá učitelka, maminka, čtenářka s nickem Maryene. Podívejte se tedy na záležitost se školními pomůckami i očima druhé strany, od školní tabule.

Milé ženy,
od dětských let jsem ráda navštěvovala papírnictví. Vůně pastelek, tužek, výtvarných potřeb i inkoustu byla pro mě až omamná. Snad i proto, na rozdíl od mé starší sestry, jsem ráda nakupovala i školní pomůcky a těšila se do školy. Stejnou „úchylku“ po mě podědil i můj nejstarší syn. Vzhledem k tomu, že moje děti byly dosti nadané a kromě výtvarného kroužku navštěvoval nejstarší syn i uměleckou školu výtvarný obor, byly sumy za pomůcky poměrně vysoké. Stejně jako poplatky za kroužky, tenis a hru na nástroj na umělecké škole pro další dva syny. Na začátek školního roku nestačila jedna výplata, a proto jsem měla takový fond na školu, do kterého jsem si spořila průběžně. 

Sama jako učitelka na prvním stupni základní školy jsem měla ke školním pomůckám hodně blízko a měla jsem ráda čas přípravy na začátek školního roku, kdy jsem například prvňáčkům chystala pomůcky. Spousta pomůcek se mi zdála zbytečná a já jsem je po rodičích žáků nevyžadovala, přesto vyučující mých dětí podle mě tyto některé pomůcky vyžadovali a sama jsem je svým dětem tedy pořídit musela. Přestože za mého učitelování ještě bylo „pastelkovné“, stejně si toho spoustu museli rodiče ještě pořídit sami. Seznam pro ně jsem si ale zásadně hodně redukovala, protože plno pomůcek se mi zdálo opravdu nepotřebná. Doslova jsem zavrhovala nejrůznější scaron ;í obaly a složky na pomůcky a sešity, které jsou zbytečně drahé, objemné a zatěžují aktovku školáka. Při dobré spolupráci rodiny a školy není potřeba, aby si dítě s sebou vláčelo celou složku se sešity. Nechtěla jsem po rodičích ani kupované obaly na sešity a učebnice, což se rodičům rovněž prodraží. Dětem plastové obaly ze sešitů stejně sjíždějí a mají s tím občas problém. Proto jsem obalování sešitů vůbec nevyžadovala a učebnice jsem radila balit tradičně pouze do papíru. Se staršími dětmi jsme si papírové obaly vyrobili společně například ze starých nástěnných kalendářů, letáků, apod. Některé maminky se dokonce sami nabídnuly a spoustu pomůcek pro celou třídu vyrobily sami doma. Ať už to byly zásobníky na písmenka, číslice nebo taštičky na zavěšení na pomůcky na lavici. Spoustu pomůcek se mi podařilo obstarat pomocí sponzorů, a to i ze strany rodičů žáků – podnikatelů.

Přesto se mi stávalo, že někteří rodiče nakupovali hodně s předstihem a nakoupili spoustu zbytečností. Moje děti opravdu nebyly náročné a některé věci po sobě dědily. A nebyla to jenom aktovka, ale dokonce i třeba pravítka, kružítka apod. Na nákup toho, co bude potřeba jsem myslela raději vždy trochu dopředu a je spousta věcí, o kterých se ví, že budou do školy potřeba a například i aktovka se nemusela kupovat těsně před začátkem školního roku. Čím byly děti starší, tím byly pomůcky dražší, není tedy zcela pravda, že nejnáročnější je vybavit do školy prvňáčka. U středoškoláků a vysokoškoláků k tomu musíme připočítat ještě náklady za učebnice, elektronické pomůcky jako notebook a podobně. To už si naštěstí mé děti dokázaly přispět i sami z peněz za letní brigádu. Navíc jsem měla to štěstí, že na svoje věci byly opatrné a tak dodnes mají schovaná kružítka, pastelky, tužky, štětce a další pomůcky ze školních let.

Mnoho dětí mělo pomůcky zbytečně drahé. Přesto zde byl druhý extrém, kdy ještě v říjnu někteří neměli koupené ani přezůvky, sešity nebo výkresy.

Přestože už pár roků neučím a moje děti už ze školních lavic odrostly, začátek září je pro mě obdobím, kdy mě to více než kdy jindy láká vstoupit do papírnictví a nasát tu neopakovatelnou vůni. A nelze odolat. Nějaká ta tužka,  ,pero nebo alespoň papírový blok nebo diář se mohou přece vždy hodit.

Krásný den a maminkám spoustu trpělivosti se svými malými školáky přeje Maryene

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Tomu se říká nemoc z povolání. Ve vašem případě krásná nemoc. „Vůně“ papírnictví, to je opravdu vůně školy.
Děkuji, že jste napsala, Váš příspěvek byl velmi podnětný. Myslím, že děti i rodiče měli na Vás jako na paní učitelku štěstí.
Přeji pěkný, i když deštivý den
Saša

Téma dnešního dne: Ta škola nás zruinuje

Ať už máte školou povinné děti nebo vnuky, vyjádřete se k tomuto aktuálnímu tématu.
A napište i vy, které třeba právě studujete.

  • Zdají se vám výdaje za školní pomůcky vysoké?
  • Nebo je zvládáte?
  • Pomáhají například babičky a dědečkové?
  • Nosí aktovku s předstihem už Ježíšek?
  • Nakupujete s předstihem nebo na poslední chvíli?
  • Za co jste utratily nejvíc?
  • Využijí vaše děti všechno, co dostanou ve škole na seznamu?
  • Kolik vás stojí zájmové kroužky?
  • Štve vás, že zrušili „pastelkovné“, proč myslíte, že to udělali?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z maminek odměním krásným dárkem, na který už by ji asi po nákupu nezbylo – parfémem Slip Daring od firmy Avon

parfem

Reklama